پوشش سطوح عریان ریشه دندان با پیوند لثه

پوشش سطوح عریان ریشه دندان با پیوند لثه

از زمانهای بسیار قدیم توجه بشر به دندان و انساج نگهدارنده آن و سعی در برطرف کردن بیماریهای آن جلب شده است.آثار مشخصی از این توجه و تحقیقات اولیه از زمان مصر باستان بجا مانده است.نظر به اهمیت خاص دندان ها و انساج نگهدارنده آن از اوایل قرن جاری این رشته بصورت یک رشته آکادمیک درآمد.تحقیقات ارزنده و گسترده ای انجام شده است تا رشته پریودنتیکس و روش های درمانی پیشرفته آن ایجاد شود.
با پیشرفت تحقیقات،درمانهای پریودنتال از درمان هایی که از طریق قطع نسوج بیمار باعث حذف بیماری می شوند به سمت درمانهایی که با بازسازی نسوج اط دست رفته این عمل انجام می دادند سوق پیدا کردند.
محققین مواد و روش های مختلف و گوناگونی را جهت بازسازی نسوج پریودنتال مورد استفاده قرار دادند،ولی نتیجه ترمیم به صورت چسبندگی جدید نبوده بلکه در مجموع اتصال اپی تلیوم چسبنده طویل حاصل می شد.
با تحقیقات بیشتر،غشاء ها به بازار عرضه شدند.آنها به عنوان یک سد مکانیکی عمل کرده و سبب شرکت سلول های اختصاصی در جریان التیام شده و تکنیک فوق به نام پیوند لثه نامیده شد.
با ورود غشاء ها به درمانهای پریودنتال،حفظ دندان ها و انساج نگهدارنده آن روند موفق تری بخود گرفت.با کمک این مواد طرح درمان های موفق تری توسط دندانپزشکان به اجرا گذاشته می شود.
غشاء ها به دو دسته کلی قابل جذب و غیر قابل جذب تقسیم می شوند.نوع قابل جذب دارای مزایای بیشتری منجمله نیاز به جراحی کمتر را دارا می باشد.در این تحقیق از غشاء کلاژن استفاده شده است.
از مشکلات رایج پریودنتال تحلیل لثه ای می باشد.استفاده از متدهای معمول در درمان این ضایعات با نتیجه التیام به شکل اپی تلیوم چسبنده طویل همراه می باشد.معمولا پس از مدتی متعاقب اینگونه درمانها با عود مجدد ضایعه روبرو می باشیم و یا در موارد پیشرفته تحلیل،درصد موفقیت پایین متعاقب درمانهای معمول دارا می باشیم.در این مقاله سعی نمودیم که با استفاده از غشاء کلاژن ضایعات تحلیل لثه را درمان کرده و درصد نسبی پوشش ریشه عریان را نیز محاسبه نمائیم.در این تحقیق به این نتیجه رسیدیم که از غشاء کلاژن می توان بطور قابل قبولی در درمانهای تحلیل لثه استفاده نمود و درصد پوشش مناسبی را نیز جهت ریشه عریان بدست آورد.
تحلیل لثه،عریان شدن سطح ریشه دندانها بواسطه مهاجرت،آپیکالی(به سمت انتهای ریشه)لثه است.وضعیت واقعی لثه،سطح چسبندگی اپی تلیوم لثه به دندان و وضعیت ظاهری آن،موقعیت لبه لثه است.وضعیت داخلی لثه است که شدت تحلیل را مشخص می کند.تحلیل لثه بیشتر از ناحیه باکال ریشه دندان بوجود می اید و با افزایش سن بیشتر می شود و تا سن 50 سالگی تقریبا به 100% افراد جامعه می رسد.
تحلیل لثع ای می تواند اطراف یک دندان،چند دندان و یا در تمام دندان ها بطور عمومی دیده می شوند.
در حال حاضر از درمانهای مختلفی جهت پوشاندن سطح ریشه عریان استفاده می شود.اما استفاده از پیوند لثه آزاد به همراه استفاده از حالت کرونالی فلپ استفاده از انواع فلپ های پایه دار جهت پوشاندن سطح ریشه و … از متد های متداول می باشند.در صورت عدم درمان با عوارضی مثل پوسیدگی ریشه،حساسیت ریشه،مشکلات زیبایی،حساسیت لثه و مخاط آلوئول،تجمع پلاک،از بین رفتن لثه چسبنده و اشکال در کنترل پلاک مواجه خواهیم شد که در صورت تداوم مشکل در نهایت سبب از دست رفتن دندان خواهد شد.
یکی از روش هایی که امروزه مطرح می گردد.استفاده از غشاء کلاژن بهمراه حالت کرونالی فلپ می باشد.کاربرد این غشاء توسط محققین مختلفی گزارش شده است.این محققین درصد های مختلفی را به عنوان میزان موفقیت خود اعلام نموده اند.دانشمندی به نام Harrisدر زمینه استفاده از غشاء با توجه به سایر عوامل موثر در کسب پوشش ریشه میزان موفقیت را از 7/26% تا 9/95%اعلام کرده است.با توجه به این امر که در تحقیقات گذشته در زمینه استفاده از غشاء درصد های موفقیت متفاوتی گزارش شده،در این تحقیق در نظر است که با بکارگیری غشاء کلاژن همراه با حالت کرونالی فلپ در چهارده دندان که دارای تحلیل لثه می باشند،میزان موفقیت در بدست آوردن پوشش ریشه و عوارض احتمالی آن بررسی گردد.از فواید انجام این تحقیق ضمن کمک به گسترش هرچه بیشتر استفاده از این متد درمانی در ایران،سبب تشویق متخصصین داخلی به ساخت غشاءهای لازم در داخل کشور خواهد شد.
تعریف واژه های علمی پریودنتال
1-سطح چسبندگی:به فاصله میان نقطه معینی از دندان تا کرونالی ترین نقطه چسبندگی اپی تلیالی می گویند.
2-اتصال مجدد:به اتصال دوباره بافت همبندی به ریشه ای که دارای لیگامان پریودنتال زنده می باشند،می گویند.
3-اتصال جدید:به شکلگیری و ایجاد سمنتوم جدید و داخل شدن الیاف لیگامان پریودنتال جدید به درون آن و اتصال اپیتلیوم لثه ای به سطح ریشه ای قبلا بواسطه بیماری عریان شده است گفته می شود.
رژنریشن:به رشد و تکثیر و ایحاد سلول  و ماده بین بافتی جدید می گویند.منظور از رژنریشن پریودنتال ایجاد نسوج نگهدارنده جدید دندان شامل استخوان آلوئل،پریودنتال لیگامنت و سمنتوم می باشد به نحویکه از نظر شکل و عملکرد به نسج اصلی شبیه باشند.
5-تحلیل لثه ای:به حرکت لثه به سمت آپیکال اطلاق می شود.
6-پیوند لثه پایه دار:قسمتی جدا شده از بافت لثه که از یک طرف اتصال خود را به بافت های اطراف حفظ کرده باشد.در این روش به دلیل حفظ اتصال بافتی به امر خونرسانی ناحیه کمک می شود.این پیوند ها تقسیم بندی متعددی داشته که باید در یک مقاله جداگانه به آن پرداخت.

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

دکتر فرخ نژاد,دندانپزشکی کودکان میدان ونک,دندانپزشکی کودکان میدان ونک
تکنیک های پیوند لثه
پوشش سطوح عریان ریشه دندان با پیوند لثه -  - پوشش سطوح عریان ریشه دندان با پیوند لثه
جراحی پیوند لثه
فهرست