برای آنکه ونیر پرسلن نمای طبیعی داشته باشد،تکنسین باید اطلاعاتی در ارتباط با رنگ دندان تراش نخورده،رنگ مورد نظر و نواحی تغییر رنگ یافته،داشته باشد.تغییر رنگ هایی که ناشی از رنگ دانه های داخلی دندان است،عموما پس از تراش از شدت بیشتری برخوردار خواهند شد.تکنسین باید دیاگرام و عکس قبل و بعد آماده سازی دندان را دریافت نماید تا ساخت ونیر پرسلن تسهیل گردد.
شاید یکی از بزرگ ترین مشکلات ونیر پرسلن ها،برقراری نمای طبیعی هم زمانبا پوشش تغییر رنگ ها می باشد.پرسلن های اوپک(خیلی سفید)یا سمان ها را می توان جهت پوشش رنگ ها به کار برد،اما ظاهر مات سفیدی ایجاد می کنند.ذو روش اضافه نمودن رنگ در ونیر پرسلن ها وجود دارد:1)افزودن رنگ ها و دیگر خصوصیات به پرسلن به تنهایی یا 2)افزودن رنگ به سمان های کامپوزیت رزین.
افزودن رنگ ها به سمان ها نیاز به داشتن دانشی در زمینه سیستم رنگ های تفریقی و کاربرد مکمل های رنگی به منظور خنثی نمودن نواحی تغییر رنگ یافته دارد.رزین های رنگی به صورت لایه نازکی مستقیما روی دندان مالیده می شود و متعاقب آن از enhancerها به منظور افزایش والیو استفاده می شود.فاصله گذار سمان روی دای استفاده می شود تا فضای کافی برای این سمان ها فراهم گردد.کاربرد رنگ های مکمل به منظور پوشاندن تغییر رنگ هانیز در هنگام پرسلن گذاری استفاده می شود.رنگ های مکمل پرسلن خاصی که ترکیبی از پرسلن عاجی و مدیفایر است،رنگ موجود دندان را خنثی می کند.این عمل تون خاکستری ایجاد می کند،و به منظور افزایش والیو از مدیفایر های سفید استفاده می شود.
تکنیک دیگری از پرسلن عاجی پوشاننده به منظور بلوکه نمودن رنگ ساختار دندان زیرین،قبل از اضافه کردن پرسلن های عاجی،پرسلن مینایی و ترانسلوسنت استفاده می شود.دنتین پوشاننده در لایه های بسیار کم موثر بوده و به عنوان رنگ داخلی و پخش کننده نور عمل می نماید.سایر پرسلن ها،رنگ و ترانسلوسنسی رستوریشن را بهبود می بخشند.دندانپزشک و تکنسین باید جهت انتخاب تکنیک تغییر رنگ مشاوره نمایند.با تلاش های مشترک به نتایج خوبی از نظر زیبایی می توان دست یافت.
پرسلن گذاری مشابه بازسازی لایه لایه روکش های سرامیک معمولی است.ابتدا پرسلن دنتین گذاشته می شود سپس فرم طبیعی کامل،بازسازی می شود.با استفاده از برس مویی پرسلن یا چینی گذاشته و شکل داده می شود.
همانند پرسلن عاجی،پرسلن مینا نیز با برس مویی مرطوب قرار داده می شود.باید با پرسلن عاجی در سطوح لبه دندان و فاسیال یک دست گشته و به منظور جبران انقباض،قدری بیشتر گذاشته شود.با استفاده از دستمال کاغذی و مقداری متراکم نمودن رطوبت اضافی گرفته می شود.فرم طبیعی پرسلن صاف و هموار می شود.
هنگامی که فرم طبیعی،لبه لثه،و جفتگیری دو فک مطلوب حاصل گردید،ونیر پرسلن روی دای دیر گداز گلیز(لعاب)می شود.پس از سرد شدن دای به دقت از طریق سایش هوایی ذرات شیشه روی دای،از ونیر جدا می شود.تطابق لبه لثه ونیر پرسلن روی دای استون اصلی کنترل می شود.ونیر در ظرف اولتراسونیک قرار داده می شود.ونیر روی روی یک قطعه گاز قرار داده می شود تا در اثر برخورد با کف ظرف شیشه ای نشکند.
به منظور باند شدن ونیر پرسلن به کامپوزیت باید سطح داخلی گلیز شده ونیر پرسلن اسید-اچ شود.محلول اسید هیدروفلوریک5% به آن مالیده می شود و اجازه می دهیم به مدت 30 ثانیه باقی بماند.ژل اسید به سهولت در سطح داخلی ونیر باقی می ماند.چنانچه از اسید مایع استفاده می شود باید سطوح گلیز شده حفاظت گردند.هنگامی که اسید به پرسلن مالیده می شود فرورفتگی میکروسکوپی ریزی ایجاد می شود که سبب تقویت گیر مکانیکی با کامپوزیت می گردد.
سمان نمودن ونیر پرسلن
روکش ها و اینله های سرامیکی باید پس از اچ شدن و زدن سایلان،توسط کامپوزیت رزین هیبرید دوگانه ،با رنگ مناسب به مینای دندان زیرین نظیر باند شوند.این رزین دارای ضریب انبساطی بالا،جذب اب کم و سزح صافی نظیر کامپوزیت می باشند.سمان دارای رنگ های مختلفی بوده و متناسب با ونیر پرسلن انتخاب می شود.سمان کردن ونیر ها با سمان های از جنس کامپوزیت نه تنها گیر بیشتر و کنترل رنگ بهتری را ایجاد می کند،بلکه احتمال شکستن ونیر ها را کاهش می دهد.
دندان های تراش خورده را با پامیس بدون فلوراید پالیش کرده و ونیر را امتحان می کنیم تا از نظر تطابق لبه لثه ای و نشست آن بر روی دندان مطمئن شویم.ظاهر نهایی ونیر پرسلن تحت تاثیر سمان مورد استفاده است.
هنگامیکه ونیر از نظر نشست و تطابق لبه لثه ای مشکلی نداشت،مقداری از کامپوزیت رزین انتخاب شده از قبل را درون آن قرار می دهیم و هنگامیکه ونیر به نحو صحیح بر روی دندان مستقر شد به آرامی بر روی دندان نگه داشته و به مدت 10 ثانیه نور لایت کیور تابانده می شود.پس از اطمینان از نحوه صحیح قرار گرفتن ونیر مجددا با لایت کیور نور تابانده می شود تا پلیمریزه نهایی گردد.
 

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

پرسلن گذاری بر روی ونیر پرسلن -  - پرسلن گذاری بر روی ونیر پرسلن
آماده سازی دندان
پرسلن گذاری بر روی ونیر پرسلن -  - پرسلن گذاری بر روی ونیر پرسلن
روکش های تمام سرامیگی یا ونیر پرسلن
فهرست