بیماری های لثه ای مرتبط با بیماری های سیستمیک ژنژیویت

بیماری های لثه ای مرتبط با بیماری های سیستمیک ژنژیویت


دیابت ملیتوس (DM) یک بیماری سیستمیک مزمن است که ویژگی آن اختلال در تولید انسولین، متابولیسم کربوهیدرات، چربی ، پروتئین و ساختار و عملکرد عروق خونی می باشد. در اکثر موارد DM به صورت یکی از دو نوع کلینیکی شناخته شده، تظاهر می یابد. نوع ۱ (دیابت وابسته به انسولین یا شروع در نوجوانی) و نوع ۲ (دیابت غیر وابسته به انسولین با شروع در بزرگسالی). ژنژیویت وا…

دیابت ملیتوس (DM) یک بیماری سیستمیک مزمن است که ویژگی آن اختلال در تولید انسولین، متابولیسم کربوهیدرات، چربی ، پروتئین و ساختار و عملکرد عروق خونی می باشد. در اکثر موارد DM به صورت یکی از دو نوع کلینیکی شناخته شده، تظاهر می یابد. نوع ۱ (دیابت وابسته به انسولین یا شروع در نوجوانی) و نوع ۲ (دیابت غیر وابسته به انسولین با شروع در بزرگسالی). ژنژیویت وابسته به DM یک ویژگی ثابت در کودکان با دیابت نوع ۱ و کنترل ضعیف می باشد. ویژگی های ژنژیویت وابسته به DM مشابه ژنژیویت القا شده توسط پلاک است، به جز اینکه میزان کنترل دیابت در تعين شدت التهاب لشه ای از کنترل پلاک مهم تر است.. علاوه بر اثرDM روی لثه، گزارش شده است که کاهش التهاب لثه ای در بیماران با دیابت می تواند منجر به کاهش میزان انسولین مورد نیاز برای کنترل میزان گلوکز خون در این بیماران شود (Mealey & Oates 2006)  این یک فرضیه بحث برانگیز است که نتایج متناقض حاصل از چندین مطالعه را بازگو می کند.

هیچ توافق آشکاری برای حمایت از این ادعا که کنترل التهاب لثه ای می تواند کنترل گلیسمیک در بیماران با دیابت را تحت تأثیر قرار دهد وجود ندارد. (2005  , Janket 2007  , Jories  2012 Sgolastra )


تعداد مشاهده خبر: (537)

گروه خبر: پیوند لثه


نويسنده: مدیر سایت


کد خبر: 256


ارسال به دوستاننوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

بیماری های لثه ای مرتبط با بیماری های سیستمیک ژنژیویت -  - بیماری های لثه ای مرتبط با بیماری های سیستمیک ژنژیویت
ژنژیویت وابسته به داروهای ضدبارداری خوراکی
بیماری های لثه ای مرتبط با بیماری های سیستمیک ژنژیویت -  - بیماری های لثه ای مرتبط با بیماری های سیستمیک ژنژیویت
ژنژیویت وابسته به لوسمی و اریتم خطی لثه ای
فهرست