انتخاب رنگ سمان کامپوزیتی ونیر پرسلن

انتخاب رنگ سمان کامپوزیتی ونیر پرسلن

مرحله اول:امتحان تطابق هر ونیر به صورت مجزا
دندان با مخلوط آب و گرد pamice که حاوی روغن یا فلوراید نباشد پاک میگردد.بع دلیل اینکه برس میتواند زخمی شدن و خونریزی از لثه و آلودگی بعدی سطح اچ شده شود،از یک لاستیک فنجانی ساده  nonwebbed rubbr cup برای این منظور استفاده میشود.نقاط برخورد به توسط نوار پرداخت کامپوزیت با ذرات ریز تمیز میگردند.مریض باید در حالت خوابیده و افقی باشد،و در نتیجه سطح لبیال دندانهایی که باید ونیر شوند موازی سطح زمین است.با این عمل از افتادن ونیر ها جلوگیری میشود.
ونیر متعلق به دیستال ترین دندان مربوطه امتحان میشود.اگر ونیر در محل خود انطباق پیدا نکرد به هیچ وجه نباید نیرویی به آن وارد کرد.ونیر جهت هرگونه اندرکات و یا تماس مزاحم در نقاط برخورد کنترل و میشود.ونیر باید تا زمانیکه به راحتی در جای خود قرار گیرد با استفاده از فرز الماسی با ذرات بسیار ریز اصلاح گردد.
سپس لبه های ونیر جهت تطابق کامل با بستر زیرین کنترل میشود.ریختن یک قطره گلیسیرین بر روی سطح اچ شده سبب سهولت چسبیدن ونیر به سطح دندان میگردد.هر کدام از ونیر ها به نوبه خود آزمایش شده و لبه ها کنترل میشوند.
 
مرحله دوم:آزمایش انطباق دسته جمعی ونیر ها
تایید درستی نقاط برخورد اینترپروگزیمال با آزمایش دسته جمعی ونیر ها در جای خود انجام میگیرد.نقاط برخورد خیلی سبک باید به توسط فرز  JVS no .6 با نهایت دقت اصلاح شوند.تمامی ونیر ها باید بدون فشار در  محل خود انطباق یابند.
 
مرحله سوم:امتحان رنگ
رنگ نهایی لامینت نتیجه ترکیب چند عامل است و تنها به علت رنگ چینی انتخاب شده نمیباشد.
این عوامل اثرات متفاوتی بر روی رنگ میگذارند.تعیین رنگ واقعی یک ونیر زمانی که بر روی دندان قرار میگیرد به دلیل وجود فضا بین ونیر و مینا  مشکل است.پدیده انکسار نور در هوا سبب میشود که از عبور نور حاصل از رنگ دندان زیرین و رسیدن آن به سطح ونیر جلوگیری شود.فضای بین سطوح متقابل چینی و دندان میتواند با یگ مایع پر شده تا سبب انتقال مقداری از نور حاصل از رنگ زیرین به چینی شود.گلیسیرین که یک ماده محلول در آب بوده و به سهولت توسط اسپرس آب یا یک تمیز کننده ی الکتراسونیک  تمیز میشود میتواند به عنوان یک واسطه ی مناسب برای انتقا نور معمولی و نور حاصل از رنگها عمل میکند. این ماده از آب چسبنده تر است و زمانی که پاک شود بر عمل چسبیدن در سطح اچ شده اثر نمیگذارد.گلیسیرین همچنین به عنوان یک راهنمای عالی جهت انتخاب رنگ کامپوزیت زیر ونیر عمل میکند.
یک لامینت را همراه با گلیسیرین در جای خود قرار داده و سپس رنگ آنرا با نمونه رنگ منتخب مریض مقایسه کنید.اگر لامینت تیره تر از نمونه رنگ به نظر میرسد باید از یک کامپوزیت با رنگ روشن تر استفاده گردد تا اثر تیرگی رنگ دندان زیرین لصلاح شود و برعکس اگر لامینت روشن تر است،باید از یک کامپوزیت تیره تر استفاده شود.مرحله بعد شامل استفاده از خمیر های رنگی موقت است که جهت امتحان رنگ مطلوب بیمار در زیر ونیر قرار داده میشود.
 
آزمایش رنگ کامپوزیت
برای آزمایش رنگ کامپوزیت میتوان آنرا بر روی ونیر قرار داده و ونیر را بر روی دندان گذاشت.اضافه کامپوزیت با یک explorer  برداشته شده و رنگ واقعی آشکار میگردد.اگر بیمار هنوز ناراضی است ونیر مجاور میتواند با یک رنگ روشن تر یا تیره تر امتحان شود و به این ترتیب یک آزمایش رنگ برای پیدا کردن مطلوب ترین رنگ بیمار انجام میگیرد.
جلوگیری از تابش نور قوی به ونیر و کامپوزیت چسباننده ضروری میباشد.چون میتواند سبب شروع پلیمریزاسیون کامپوزیت گردد.ای احتیاط در مورد کامپوزیت های دو سیستمی باید خیلی بیشتر باشد چون پلیمریزاسیون با نور سفید شروع شده و از طریق واکنش شیمیایی ادامه یابد.
رنگهای اصلی که در هر کیت تجاری کامپوزیت چسباننده ی ونیر وجود دارند میتوانند به توسط کیتهای مخصوص رنگها اصلاح،افزایش و یا characterize شوند.این کیتها همچنین میتوانند عمل اپک کردن را انجام دهند که برای بعضی  از دندانها که رنگ تیره دارند مفید است.
 

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

انتخاب رنگ سمان کامپوزیتی ونیر پرسلن -  - انتخاب رنگ سمان کامپوزیتی ونیر پرسلن
ساخت ونیر کامپوزیت
انتخاب رنگ سمان کامپوزیتی ونیر پرسلن -  - انتخاب رنگ سمان کامپوزیتی ونیر پرسلن
کامپوزیت چسباننده ونیر
فهرست