ساعت کاری: شنبه تا چهارشنبه (۰۹:۰۰ تا ۱۹:۰۰)

Search

در این مقاله قصد داریم در رابطه با بهترین روش زیبایی دهان و دندان یعنی لمینیت دندان که امروزه بسیار در میان افراد جامعه شایع شده است مطالب دقیق، جامع و کاملی را برای شما عزیزان ارائه دهیم.

فهرست مطالب پنهان

یکی از مهمترین‌ بخش‌های صورت هر فرد دندان‌های او هستند. داشتن دندان‌های مرتب و زیبا اثری فوق العاده بر روی جذابیت فرد دارد. یکی از راه‌های اصلاح طرح لبخند افراد، لمینیت دندانی ‌ست. لمینیت دندان، لایه‌ای نازک و مقاوم به تغییر رنگ است که بر اساس فرم دندانی هر فرد ساخته می‌شود. لمینیت دندان کاربردهای متفاوتی در زمینه‌ی دندان‌پزشکی دارد. با وجود به هزینه ­ی بالای لمینیت سرامیکی، این روش از مزایای بیشتری نسبت به سایر روش­ ها برخوردار است و عوارض آن برای مراجعه کنندگان بسیار کمتر است به طوری که می توان بیان کرد عوارضی را در پی ندارد.  با نصب لمینیت، دندان­ها سفید و یک­دست دیده می ­شوند. در نتیجه زیبایی به دهان شما بازمی گردد کهاین امر مهمی برای افزایش اعتماد به نفس در افراد است.

اگر قصد لمینیت دندان دارید احتمالا دندان‌پزشک شما دو گزینه لمینیت ونیر سرامیکی(porcelain laminate) و لمینیت کامپوزیت(composite veneers) را پیش روی شما قرار میدهد. علاوه بر جنبه‌های زیبایی، عملکرد درست لمینیت‌های سرامیکی نیز مهم است. اتصال محکم و طبیعی لمینیت‌ها به مینای دندان بسیار ضروری‌ست. جنس لمینیت سرامیکی یا پرسلین از نوعی ماده ی غیر آلی­ست که با محیط دهان انسان­ ها سازگار است و با لمینیت کامپوزیت متفاوت است.

لمینیت چینی ساخته شده از لایه های مختلف چینی نازک که با مینای دندان های طبیعی و لایه چسبنده جایگزین می شوند. بر خلاف تصورات عمومی، برای ساخت لمینیت چینی، نیازی به خراش دندان نیست و در صورت انتخاب روش درمان مناسب توسط دندانپزشک مجرب و با تجربه ، تنها برخی نیازهای آماده سازی برای جاسازی لمینیت ها آن هم  بدون هیچ آسیبی به دندان های طبیعی محدود می شود.

 

دندانپزشکی زیبایی چیست؟

اکثر مردم درباره دندانپزشکی زیبایی به عنوان روشی برای داشتن یک لبخند زیبا و کامل شنیده اند. اما گاهی اوقات قبل از انجام کارهای زیبایی دندان، باید کارهایی انجام داد تا زمینه و پایه مناسب برای خدمات زیبایی دندان ایجاد شود. اینجاست که دندانپزشکی ترمیمی وارد عمل می شود. آیا تا به حال در مورد آن چیزی نشنیده اید؟ نگران نباشید، ما در این مقاله هر دوی این حوزه های دندانپزشکی را برای شما به طور کامل شرح می دهیم تا اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار دهیم و شما را یک قدم به لبخند رویاهایتان نزدیک کنیم.

در حالی که دندانپزشکی ترمیمی در درجه اول به حفظ سلامت دهان و عملکرد دهان و دندان می پردازد، دندانپزشکی زیبایی بیشتر بر بهبود ظاهر لبخند شما تمرکز دارد. در حالی که دندانپزشکان همیشه سلامت دهان شما را در درجه اول قرار می دهند، انجام عمل های زیبایی ممکن است لزوماً عملکرد دهان شما را به اندازه ی ظاهر آن بهبود ندهد.

پرطرفدارترین روش های دندانپزشکی زیبایی کدامند؟

افراد به دلایل مختلفی، تصمیم می گیرند ظاهر لبخند خود را بهبود ببخشند. دندان های شکسته، ناهموار یا زرد رنگ از جمله مسائل مکرری است که در هر مطب دندانپزشکی مشاهده می شود و برای بسیاری از افراد به نوعی یک  دغدغه  باشد. روش های زیر اقداماتی هستند که برای برطرف کردن این گونه مشکلات انجام می شوند و از رایج ترین خدمات در دندانپزشکی زیبایی هستند.

سفید کردن دندان ها

سفید کردن دندان ها شامل بلیچینگ و سفید کردن آنها با از بین بردن هرگونه تغییر رنگ یا لکه روی مینای دندان است. انواع روش های مختلفی برای سفید کردن دندان وجود دارد که بسته به ترجیحات و بودجه ی بیمار برای او انجام می شود. سفید کردن و بلیچینگ دندان ها تنها بر روی مینای طبیعی دندان طبیعی قابل انجام است، بنابراین هرگونه ایمپلنت، دندان پر شده، روکش یا تاج دندان قابل سفید کردن نیستند.

باندینگ دندان

شکستگی های کوچک و تغییر رنگ جزئی به راحتی با باندینگ دندان برطرف می شوند. در این روش یک بتونه همرنگ دندان که می تواند برای پر و کاور کردن حفره یا شکستگی در دندان های آسیب دیده انجام شود و حتی می تواند برای پر کردن حفره های خیلی کوچک نیز استفاده شود. باندینگ دندان قبل از آنکه نیاز به تعویض داشته باشد می تواند برای چند سال دوام بیاورد، اما گاهی نیز ممکن است تخلیه شود. در صورت خارج شدن مواد باندینگ دندان، این عمل باید مجدد فقط باید توسط دندانپزشک مجدداً اعمال شود.

کانتورینگ

کانتورینگ روشی است که در آن دندانپزشک شکل و فرم دندان های بیمار را برای مرتب کردن آنها تغییر می دهد. این می تواند به معنی تغییر موقعیت، عرض، طول یا شکل دندان ها باشد. کانتورینگ به دندان های قوی و سالم و داشتن سلامت دهان و دندان خوب نیاز دارد زیرا مستلزم سنباده زنی یا استفاده از لیزر برای رسیدن به شکل جدید است. تغییر شکل دندان ها یک گزینه سریع و دائمی عالی برای کسانی است که دارای دندان های کج هستند، همچنین  کسانی که دارای دندان هایی هستند که روی هم قرار دارند یا دارای طول های متفاوت هستند و یا کسانی که دندان هایی با زوایای نامطلوب دارند. پس از انجام کانتورینگ، دندان ها صیقل داده می شوند تا لبخند جدید براق شود.

روکش دندان

روکش های دندان معمولاً لایه هایی سرامیکی هستند، اما می توانند پلاستیکی نیز باشند و برای کاور کردن و پوشاندن سطح جلوی دندان ها مورد استفاده قرار می گیرند. آنها روی هر دندان نصب می شوند و روی آن ثابت می شوند، رنگ و شکل دندان را تغییر می دهند و تغییر دائمی تری نسبت به سفید کردن یا باندینگ ایجاد می کنند. این روش حتی در بین افراد مشهور بسیار محبوب است زیرا راهی آسان برای به دست آوردن یک لبخند کامل است.

هر کدام از تکنیک های زیبایی و ترمیمی دندان، اهداف خاص خود را دارند اما در عین حال نیز مکمل یکدیگر هستند و بسته به شرایط دندان ها و اهداف و خواسته های فرد برای او انجام می شوند.

لمینیت دندان

ما در این مقاله به صورت کامل در رابطه با لمینیت دندان، انواع لمینیت دندان، تاریخچه لمینیت دندان و همچنین پاسخ به سوالات متدوال شما عزیزان در این زمینه اطلاعات کامل و جامعی را در اختیا شما قرار خواهیم داد همراه ما باشید.

 
 
 
 
لمینیت دندان - دکتر فرزانه فرخ نژاد دکترای دندانپزشکی
 

تاریخچه

لمینیت

دندان

 
لمینیت دندان - دکتر فرزانه فرخ نژاد دکترای دندانپزشکی
 

تاریخچه ونیرهای پرسلین

ونیر پرسلن از اواخر دهه ۱۹۲۰ میلادی وجود داشته است. به عبارتی پیدایش این درمان زیبایی در هالیوود شروع شد. ونیرهای سرامیکی به صورت لایه ای نازک توسط چارلز پینکوس (Charles Pincus) در سال ۱۹۲۸روی دندان های یکی از بازیگران سینمایی قرار داده شد تا ظاهر او زیباتر شود. چارلز پینکوس در صنعت فیلم سازی ایالات متحده کار می کرد. وی برای بهبود زیبایی لبخند ستارگان مشهوری تلاش بسیاری می نمود.

او با کمک چسب ونیرهای سرامیکی نازک را روی دندان ها می چسباند اما از آن جایی که جنس آن مقاوم نبود این روش فقط چند ساعت دوام داشت. سرعت تکامل این روش درمانی آنچنان که انتظار می رفت گسترش پیدا نکرد. دلیل آن بیشتر به دلیل باور به ترسی بود که در مورد استحکام ونیرهای چینی بسیار نازک در برابر نیروهای جادوگری وجود داشت

 
 
لمینیت دندان - دکتر فرزانه فرخ نژاد دکترای دندانپزشکی
 
 

بین دهه های ۱۹۲۰ و ۱۹۵۰، افراد عادی برای دندان های آسیب دیده و اصلاح طرح لبخند خود شروع به استفاده از ونیرها نمودند. تا دهه ۱۹۵۰، ونیر به دندان متصل می شد اما این اتصال با مشکلاتی همراه بود. ونیر ها از جنس پرسلن یا کامپوزیت ساخته می شدند و بعدا دکتر مایکل بونوکور (Michael Bonocore) با اسید ضعیفی که روی دندان ها به کار می برد باعث می شد که سطح ایجاد شده بهتر بتواند با ماده بچسبد و ونیرها دائمی تر و زیباتر شوند.

 اما زمانی که تقاضای زیبایی شناختی افزایش یافت و امکان اتصال سرامیک چند لایه به ساختار دندان خصوصا مینای دندان فراهم آمد، مفهوم جدیدی در دنیای دندانپزشکی زیبایی معرفی شد که آن عبارت بود از دندانپزشکی ترمیمی با حداقل تراش و حداقل آسیب را به ساختارهای دندانی وارد می آورد.

 
 

ونیر چیست؟

جهت آشنایی بیشتر با تاریخچه لمینیت درابتدا به معرفی ونیر می پردازیم:

ونیر لایه‌ای است که از مواد همرنگ دندان افراد ساخته می‌شود و سطح جلوی دندان‌هایی از یکدیگر فاصله دارند، یا دارای لکه و رنگ نامطلوبی هستند کار می‌رود. ونیرها معمولاً در آزمایشگاه و توسط دندان‌ساز و از روی مدلی که توسط دندانپزشک ارائه می دهد ساخته می‌شوند. برای اینکه ونیر به خوبی روی دندان قرار بگیرد مقدار کمی از مینای دندان برداشته شود، به همین علت استفاده از ونیر برگشت‌پذیر نیست.

البته با پیشرفت تکنولوژی لمینیت سرامیکی، انواع ونیرهای دندانی فوق نازک معروف به لومینیرز تولید شدند که به علت ضخامت کمی که دارند؛ بدون تراش دندان برای اصلاح طرح لبخند به کار می روند. این لمینیت های بدون تراش (no-prep) استحکام و مقاومت بالایی دارند اما برای پوشاندن تغییر رنگ دندان های مناسب نیستند.

لمینیت ونیرها بر اساس استحکام، طول عمر، ماهیت محافظه کارانه، زیست سازگاری و زیبایی شناختی یکی از مناسب ترین روش های درمانی از زمان معرفی در سال ۱۹۸۳ بوده اند. ونیرها با مواد سرامیکی عملکرد بالینی عالی را از خود نشان داده اند و از زمانی که مواد و تکنیک های مورد استفاده در آنها پیشرفت کرده اند به یکی از روش های مناسب با حداقل تهاجم تبدیل شده اند. از این رو هم مواد و هم تکنیک های ارائه شده این فرصت را  به دندانپزشکان می دهند تا طرح لبخند بیمار را با حداقل تهاجم و یا بهتر بگوییم با یک روش تقریبا غیر تهاجمی اصلاح کنند.

لمینیت ونیرهای امروزی

با پیشرفت و تکامل لمینیت ونیرها تفاوت قابل توجهی را می توانید میان ونیرهای قدیمی و ونیرهای بدون آماده سازی (no-preparation veneers) مشاهده نمایید. با ونیرهای قدیمی، دندانپزشک شما مقداری از مینای دندان را بر می دارد تا بتوانید روکش را دریافت نمایید. پروسه این درمان تقریبا بین دو تا چهار هفته طول می کشد. اگر در طول این مدت نگران لبخند خود هستید می توانید از ونیرهای موقتی استفاده کنید.

اما با ونیرهای بدون آماده سازی دیگر نیازی به تراشیدن دندان های طبیعی شما نیست و وینرها مستتقیما روی دندان شما جای می گیرند. قبل از اینکه این ونیرها به طور دائمی روی دندان های شما قرار گیرند، دندانپزشک بررسی نهایی از دهان و دندان های شما را انجام می دهد. در این مرحله هماهنگی رنگ نیز صورت می گیرد. اگر ونیر به طور کامل در دهان فیکس نشود دندانپزشک می تواند آن را کمی بتراشد. پس از اینکه تمیز شد و صیقل داده شد، آنگاه ونیر را به دندان شما متصل می کند. حتی وقتی که ونیر قرار داده شد دندانپزشک می تواند تنظیمات مناسب را انجام دهد. ماندگاری ونیرهای امروزی بین ده تا سی سال است، در واقع یک تحول عظیم نسبت به سبک های قدیمی آن. 

سفید کردن یا بلیچینگ دندان‌ در تهران

اولین درمان های پوسیدگی در متنی مربوط به پنج هزار سال پیش میان سومریان مشاهده شده است که اظهار داشته اند کرم ها مهمترین عامل در پوسیدگی دندان بوده اند. اقوام مایاها برای زیباتر نمودن دندان های خود از اینله استفاده می نموده اند. اینله ها سنگ های تزئینی زیبایی بودند که آنها را تراش می دادند و روی دندان های خود قرار می دادند. این سنگ های تزئینی عمدتا از جنس اسپکتروگرافی (Spectrography) و کلسیم بوده است. اقوام سیک و میسواک نیز برای سلامت و زیبایی دندان های خود از مسواک استفاده می نمودند. نام مسواک نیز از همین اقوام میسواک گرفته شده است. آنها مسواک را از درخت سالوادورا پرسیکا (Salvadora persica) تهیه می نمودند. هر روز آن را در آب شستشو می دادند تا الیاف آن از یکدیگر جدا شود. چوب این درخت حاوی اسید تانیک (Tannic acid) و بی کربنات سدیم (Sodium bicarbonate) بوده و در بهبودی و درمان بیماری های لثه نیر نقش مهمی داشته است.

کاربرد ونیر

 • اصلاح طرح لبخند
 • بلند کردن دندان‌های کوتاه
 • رفع بد رنگی و بد شکلی دندان‌ها بدون ارتودنسی در فک بالا و پایین
 • از بین بردن فاصله میان دندان ها
 • زیبایی و شفافیت دندان‌ها
 • دوره باستان

دوره معاصر

پیشرفت اصلاح طرح لبخند در قرن معاصر سرعت زیادی گرفت به طوری که می توان اذعان داشت در یک قرن اخیر گسترش این شاخه چندین برابر هزاران سال گذشته بوده است. تحولات چشمگیری در عرصه دندانپزشکی زیبایی ترمیم در این قرن رخ داد که عبارتند از:

 • سال ۱۹۲۸، ونیر دندان
 • سال ۱۹۳۰، ارتدونسی
 • سال ۱۹۴۶، جراحی دندان
 • سال ۱۹۴۸، ورود پاتولوژی دهان و دندان و اختراع پروتزهای ثابت دندانی.
 • سال ۱۹۴۹، شکل گیری شاخه دندانپزشکی کودکان
 • سال ۱۹۵۱، پایه گذاری دندانپزشکی اجتماعی
 • سال ۱۹۶۲، پیدایش اندودانتیکس یا ریشه درمانی (Endodontics) که مغز دندان و بافت های پیرامون ریشه دندان سر و کار دارد. اگر برای پالپ مشکلی پیش آید باید با عمل اندودانتیکس معالجه شود. به عبارتی این شاخه در مورد ریخت شناسی صحبت می کند.
 
 

تکامل لمینیت های سرامیکی

پیشرفت مداوم سرامیک های دندانپزشکی گزینه های زیادی را برای ایجاد ونیرهای پرسلن کاربردی به پزشکان ارائه می دهد. تکامل مواد، سرامیک ها و چسب ها سبب شد که عزت نفس افراد با داشتن لبخندی زیبا افزایش یابد. از این رو پزشکان باید با بروز رسانی اطلاعات خویش و آگاهی از جدیدترین مواد سرامیکی  بهترین تکنیک ها را برای موفقیت این درمان تضمین نمایند.

جنس سرامیک های دندانی که امروز مورد استفاده قرار می گیرند بسیار متفاوت از سرامیک هایی است که نزدیک به دویست سال پیش استفاده می شدند. اولین نمونه های ثبت شده از ابتدایی ترین سرامیک ها به سال ۱۷۷۴ بر می گردد. یک داروساز فرانسوی به نام الکسیس دوشاتئو (Alexis Duchateau) و یک دندانپزشکی پاریسی برای اولین بار یک دندان مصنوعی سرامیکی را ساختند. روکش های ساخت پروتزهای دندانی در اواسط نیمه دوم قرن بیستم، با ذوب ترکیبات سرامیک و فلزات بود که به عنوان ماده اصلی دندان محسوب می شدند. این سیستم سرامیک – فلز دارای هر دو ترکیب زیبایی شناختی سرامیک و خواص مکانیکی فلز بودند. اما برخی از این فلزات که به عنوان مواد تقویت کننده نیز به کار می رفتند سبب شدند که برخی بیمارات دچاز مشکل شوند مانند آلرژی یا تغییر رنگ لثه. این مسائل سبب شد که دندانپزشکان در پی درخواست زیبایی بیماران، تحقیقات خود را گسترش دهند و در پی توسعه سیستم های سرامیکی بدون فلز باشند. در طول چهل سال گذشته، تحقیقات بر پایه بهسازی سیستم های بدون فلز و توسعه مواد با کیفیت تر در حیطه زیبا شناختی و عملکرد بالینی انجام شدند تا گزینه های مختلف و بهتری در اختیار بیماران قرار گیرد.

لمینیت ونیرها در ابتدا و به طور فزاینده ای برای درمان انواع تغییر رنگ دندان استفاده می شدند. در واقع این روش جایگزین روش های درمانی محافظه کارانه تری مانند بلیچینگ (Bleaching) و میکروابریژن (Microdermabrasion) که برای کاهش یا حذف تغییر رنگ های سطحی به کار برده می شدند شد. در هر صورت این تکامل هنوز هم نقش روکش ها را کم رنگ ننموده است چرا که مواد و تکنیک ها همچنان در حال توسعه هستند.

کالامیا (Calamia) در سال ۱۹۸۴ در ابتدا درمان پرسلن را با هیدروفلوئوریک اسید (hydrofluoric acid) و سیلان (silane) جهت یک رابط چسبنده توصیف نمود که به عنوان پایه ای برای لمینیت ونیرهای پرسلن به کار می روند. این مواد همرنگ مواد می توانند نتیجه زیبایی شناختی ترمیم های قدامی را بهبود بخشند. پیشرفت در سیستم های چسب و توسعه تکنولوژی پرسلین نسل جدید از تقاضای روزافزون برای زیبایی دندان ها با لمینیت ونیرهای پرسلن حمایت نموده اند.

ونیرهای سرامیکی گزینه نهایی برای یک روش زیبایی شناختی محافظه کارانه به شمار می روند زیرا آنان تقریبا تمام تمامی مینای دندان را قبل از قرار دادن ونیر دست نخورده باقی می گذارند. از معرفی این روش بیش از دو دهه می گذرد و اثبات شده است که لمینیت ونیر یک درمان ماندگار و مقاوم در دندانپزشکی زیبایی است. موفقیت بالینی این تکنیک را می تواند به توجه بالای آن به جزئیات و در مجموعه ای از رویکردها، از جمله برنامه ریزی موردی، آماده سازی محافظه کارانه دندان، انتخاب مناسب پرسلن ها برای استفاده، انتخاب صحیح مواد و روش های سمنت کاری و برنامه ریزی درست برای نگهداری طولانی مدت این ترمیم در نظر گرفت.

 
 

دندانپزشکی ترمیمی چیست؟

دندانپزشکی ترمیمی به مدیریت و روش هایی گفته می شود که دندانپزشک شما برای حفظ سلامت و عملکرد دهان شما انجام می دهد. این روش ها شامل کاشت ایمپلنت های دندانی، پروتز دندان، پر کردن و تاج دندان است. این نوع دندانپزشکی فقط به اقدامات و خدمات پیشگیرانه و اصلاحی دندان را ارائه می دهد. یعنی همان کارهایی که دندانپزشکان عمومی برای اطمینان سالم ماندن دهان ما تا آنجا که ممکن است انجام می دهند. دندانپزشکی ترمیمی قبل از هر چیز به حفظ عملکرد دهان در بهترین شکل ممکن و در حین انجام این کار می تواند ظاهر کلی و زیبایی لبخند شما را نیز بهبود بخشد. این چیزی است که دندانپزشکی ترمیمی را از دندانپزشکی زیبایی جدا می کند. مورد دوم بیشتر به زیبایی شناسی مربوط می شود.

روش های دندانپزشکی ترمیمی چه مشکلاتی را می تواند برطرف کند؟

مشکلات گوناگونی وجود دارد که ممکن است برای دهان و دندان های فرد پیش بیایند، به همین دلیل متخصصان دندانپزشکی سخت تلاش می کنند تا مطمئن شوند که مشکلات احتمالی به موقع حل شده و یا اینکه با ارائه ی خدمات مراقبتی دندان به طور کلی از آنها جلوگیری می کنند. شایع ترین این خدمات مراقبتی شامل حفره هایی است که برای جلوگیری از پوسیدگی بیشتر پر می شوند. دندان های از دست رفته که با ایمپلنت، بریج یا پروتز جایگزین می شوند. و دندان های شکسته که می توان با تاج یا کلاه تقویت و محافظت کرد.

هیچگونه تحول جدیدی در دندانپزشکی زیبایی ترمیمی در دوره قرون وسطی صورت نگرفت. قلم جرم گیری دندان در سال ۱۵۵۹ به وجود آمد که با آن دندان ها را تمیز و جرم گیری می نمودند. در سده هجدهم میلادی، شاخه های جدیدی وارد دندانپزشکی شد: کشیدن دندان ها، تمیز نمودن آنها با کاغذ تراش یا Seraper و رفع پوسیدگی های دندان. این امور با استفاده از تجهیزات اولیه صورت می گرفت و کمک کرد که تحول جدیدی برای تاریخچه لمینیت و اصلاح طرح لبخند باشند. ماریسون (Morrison) در سال ۱۸۶۸ صندلی دندانپزشکی را اختراع نمود که تحول جدیدی در عرضه دندانپزشکی به شمار می رفت. بعد از آن در سال ۱۸۴۴ ماده بی حسی توسط دندانپزشکی به نام هارتفورد (Hartford) کشف شد که کمک زیادی به دندانپزشکی زبیابی نمود.

 
 
 
 
 
 
 
لمینیت دندان - دکتر فرزانه فرخ نژاد دکترای دندانپزشکی
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
لمینیت دندان - دکتر فرزانه فرخ نژاد دکترای دندانپزشکی
 
 
 
 
 
لمینیت دندان - دکتر فرزانه فرخ نژاد دکترای دندانپزشکی
لمینیت دندان
 
 
لمینیت دندان
لمینیت دندان
 
 
 
 
 
 

انواع لمینیت دندان

 
 
 
 
لمینیت دندان - دکتر فرزانه فرخ نژاد دکترای دندانپزشکی
 


لمینیت کامپوزیتی ( روش مستقیم ) :

در مقابل لمینیت سرامیکی ، کامپوزیت دندان قرار دارد که نسبت به لمینیت سرامیکی تراش کمتری به دندان داده میشود (و حتی در مواردی که شرایط دندانی مناسب باشد بدون تراش انجام میشود) ، میزان پایش پذیری (براق تر شدن سطح) و عبور نور کامپوزیت دندان بیشتر است و تنوع رنگ بیشتری داشته (پس میتواند کاملا همرنگ  دندانهای دیگر باشند). همچنین هزینه کامپوزیت با این روش ارزان تر از روش دیگر است. (رجوع شود به قیمت کامپوزیت دندان)

 
 

لمینیت سرامیکی دندان ( روش غیر مستقیم ) :

که از جنس سرامیک یا در اصطلاح عامیانه تر از جنس چینی هستند. دارای ظاهری زیباتر بوده، ثبات رنگ بیشتری داشته و نسبت به لمینیت های کامپوزیتی مقاوم ترند. این ونیرها پس از قالب گیری در لابراتوار ساخته میشوند. هزینه لیمنت دندان  با این روش در مقایسه با روش دیگر بیشتر است.

 
لمینیت دندان - دکتر فرزانه فرخ نژاد دکترای دندانپزشکی
 
 

کاربرد لمینیت سرامیکی دندان

لمینیت سرامیکی برای افرادی که میخواهند نواقص دندانی را رفع کنند گزینه بسیار مناسبی هستند. هدف اصلی استفاده از لمینیت‌ها، بهبود ظاهر دندان‌هاست. از آن­جایی که لمینیت‌های سرامیکی، بسیار طبیعی به نظر  می رسند و قطر آن­ها در حد ۰.۵ میلی­متر می­باشد، تشخیص آنها برای سایر افراد مشکل است و به شما برای لبخندی با اعتماد به نفس، کمک می‌کنند. لمینیت سرامیکی دندان، به طور معمول برای رفع نواقص ظاهری دندان‌ها، پوشاندن لکه‌های ناشی از مصرف داروها مثل تتراسایکلین ، قهوه و چای استفاده می‌شود.

ظاهر برخی دندان­ها به شکل ژنتیکی کدر و دارای رگه­های غیرطبیعی در مینای دندان هستند. برای دندان‌هایی که شکستگی  یا بد فرمی دارند، لمینیت سرامیکی تغییرات بسیار مثبتی می‌تواند به وجود آورد. دندان­هایی که بیش از حد از یکدیگر فاصله دارند لمینیت سرامیکی میتواند این فاصله را کاهش دهد و ظاهر زیباتری برای شما به وجود بیاورد. علاوه بر این، لمینیت سرامیکی نسبت به لکه‌های دندانی بسیار مقاوم‌اند و از ظاهری طبیعی برخوردارند.

 
 

دوام لمینیت‌های سرامیکی

متوسط طول عمر لمینیت‌ها به نوع آنها بستگی دارد. این که لمینیت شما از نوع سرامیکی یا کامپوزیت باشد  و این‌که  به چه میزان از آن­ها مراقبت کرده‌اید مستقیما در طول عمر آنها دخیل است. لمینیت‌های سرامیکی می­توانند بیش از ۱۰ تا ۱۲ سال دوام آورند؛ درحالی که کامپوزیت دندانی بین ۴ تا ۸ سال مقاومت دارند و پس از آن باید جایگزین شوند. از طرفی، کامپوزیت‌های دندانی از مقاومت کمتری نسبت به لکه‌ها برخوردارند. ظاهر لمینیت‌های سرامیکی نیز از کامپوزیت دندانی طبیعی‌تر است.

مراقبت های بعد از ارتودنسی
 
 

مزایای لمینیت دندان

از آنجا که لمینیت برای همه نسبت به اندازه دندان های اصلی  خودشان و   به صورت انفرادی و اختصاصی ساخته شده است، بنابراین تشخیص تفاوت بین لمینیت و دندان طبیعی غیرممکن است. لمینیت ها بر خلاف دندان های طبیعی، به دلیل استفاده از مواد و فناوری بالا برای ساخت آن ها در برابر لکه های چای و قهوه مقاوم تر از دندان های طبیعی فرد عمل خواهند کرد.

 

 

لمینیت دندان چه معایبی دارد؟

ساخت لمینیت پرسلین وقت گیر است و نصب آن را در برخی موارد حداقل برای یک هفته به تأخیر می اندازد. اگر لمینیت ها به درستی چسبانده شوند و عوامل تخریب دندان توسط دندانپزشک به خوبی محدود شده یا از بین بروند، بیمار می تواند از لمینیت دندان های خود بدون هیچ نگرانی مانند دندان های طبیعی خود استفاده کند. علی رغم ثبات و دوام بالا، لمینیت ها ممکن است شکننده باشند.

از لمینیت دندان نیز مانند دندان های طبیعی باید مراقبت شود و نباید تحت فشار قرار گیرد. به عنوان مثال، شما باید از جویدن ناخن، خوردن یخ، باز کردن درب بطری های نوشیدنی و شکستن چیزهای سفت با دندان های لمینیت شده خودداری کنید.

 
 

آیا لمینیت دندانی می‌تواند به دندان‌ها آسیب برساند؟

اگر دندان‌پزشک شما به حد کافی متبحر در زمینه‌ی زیبایی فک و دندان باشد و تجربه‌ی کافی در این حیطه داشته باشد، امکان آسیب رساندن به مینای دندان شما وجود ندارد. دندانپزشک از دندان و فک شما عکس ایکس-ری تهیه می‌کند تا مطمئن شود که دندان شما، برای این روش زیبایی از نوع  سرامیکی یا کامپوزیت دندانی مناسب باشد.

هماطور که در قسمت بالاتر  بیان کردیم خوشبختانه لیمنت دندان روشی است که به دندان های طبیعی شما آسیبی نخواهد رساند. البته اگر دندانپزشک شما متخصص زیبایی با تجربه باشد و تجربه کافی در این زمینه داشته باشد. دندانپزشک در اولین قدم به وسیله اشعه ایکس عمومی دهان و فک شما را مورد معاینه قرار خواهد داد و دندان هایتان را بررسی می کند تا مطمئن شود که لمینیت دندان برای شما مناسب استیا خیر. اگر دندانپزشک شما تشخیص دهد که لمینیت انتخاب مناسبی برای شما نیست، او گزینه های دیگری مانند روکش های مرکب، پیوند دندان، ارتودنسی، سفید کردن دندان یا کامپوزیت را پیشنهاد خواهد کرد.

در نتیجه زیبایی لبخند و دهان شما در گرو یک دندانپزشک متبحر و با تجربه است. در نتیجه کسانی که  قصد انجام این روش را دارند باید بسیار به این مورد دقت کنند تا بعد از انجام این روش زیبایی از رضایت کافی برخوردار شوند.

در واقع لمینیت دندان روشی است که بازیگران و هنرمندان ایرانی و خارجی نیز از آن استفاده خواهند کرد و آن را نیز بهترین روش برای زیبایی لبخند خود میدانند اما در ادامه به چند هنرمند هالیودی که از این روش بهره گرفته اند اشاره می کنیم:

 
 
لمینیت دندان - دکتر فرزانه فرخ نژاد دکترای دندانپزشکی
 
لمینیت دندان - دکتر فرزانه فرخ نژاد دکترای دندانپزشکی
 
لمینیت دندان - دکتر فرزانه فرخ نژاد دکترای دندانپزشکی
 
 
لمینیت دندان - دکتر فرزانه فرخ نژاد دکترای دندانپزشکی
 
لمینیت دندان - دکتر فرزانه فرخ نژاد دکترای دندانپزشکی
 
لمینیت دندان - دکتر فرزانه فرخ نژاد دکترای دندانپزشکی
 
 
لمینیت دندان - دکتر فرزانه فرخ نژاد دکترای دندانپزشکی
 
لمینیت دندان - دکتر فرزانه فرخ نژاد دکترای دندانپزشکی
 
لمینیت دندان - دکتر فرزانه فرخ نژاد دکترای دندانپزشکی

مراحل انجام لمینیت دندان

روند لمینیت کردن دندان چگونه است؟

پروسه ی ساخت لمینیت دندان از مراحل مختلفی تشکیل شده است:

مرحله اول: در یک جلسه مراحل آماده سازی مورد نیاز بر روی دندان ها با دقت بالا توسط دندانپزشک شما انجام می شود و اندازه گیری های لازم با دقتی در حد میلی متری انجام می شود.

مرحله دوم: در همان جلسه دندانپزشک شما از دندان های فک بالا و پایین (حتی برای انجام لمینیت فقط برای دندانهای یکی از فک های بالا یا پایین) یک قالب تهیه می کند.

بقیه مراحل به جلسه دیگری در حدود یک هفته بعد موکول می شوند.

در این فاصله، قالب ها به لابراتوار دندانپزشکی ارسال می شوند، لمینیت ها به صورت پوسته های ظریفی از جنس پروسلین در کوره و یا با تراشکاری بر روی بلوک های پروسلین ساخته می شوند تا زیباترین، براق ترین و شفاف ترین لایه ی مشابه مینای طبیعی دندان را ایجاد کنند.

در جلسه دوم، لمینیت ها با استفاده از نوعی صمغ بسیار قوی مخصوص دندان با نام رزین سومان، روی دندان ها نصب می شوند.

در صورت انجام تمامی مراحل نصب به درستی، لمینیت ها با دندان ها یکپارچه می شوند و هیچ شکاف و ناهماهنگی در آنها وجود نخواهد داشت و برای تمیز کردن دندان می توانید به راحتی از نخ دندان استفاده کنید.

بدیهی است که برای ایجاد چهره ای طبیعی و حفظ سلامت مینای دندان، دقت دندانپزشک و همکاری آزمایشگاه متخصص ضروری است. همچنین استفاده صحیح از مواد مرغوب و مناسب در نتیجه ی کار بسیار مهم و موثر است.

 
 
 
 
 
 

جایگزینی لمینیت دندان

پس از گذشت ۱۲ سال، بسیاری از افراد برای جایگزینی لمینیت سرامیکی خود مراجعه می‌کنند. پس از این مدت، دندان­پزشک شما مجدد لمینیت‌های سرامیکی دندان شما را جایگذاری میکند. لایه‌ی بسیار نازکی از لامینای دندانی با برداشتن لمینیت‌های قبلی از سطح دندان شما برداشته می شود. با این که لایه­ برداشته­ شده از مینای دندان بسیار کم است در برخی موارد نادر، مینای دندان بسیار نازک است و امکان قرار دادن مجدد لمینیت سرامیکی وجود ندارد. در نتیجه، از سایر متدها به جای لمینیت سرامیکی استفاده می­شود.

علت جاگذاری مجدد لمینیت سرامیکی بسیار متفاوت است. ممکن است لثه‌های فرد به عقب رفته و در نتیجه فاصله بین ریشه دندان و لمینیت مشخص شده، در نتیجه جایگزینی لمینیت سرامیکی برای حفظ ظاهر بی‌نقص آن ضروری‌ست. لمینیت‌های دندانی ممکن است دچار شکستگی شوند زیرا، با گذشت زمان لایه سرامیکی آن­ها با مواد غذایی و استفاده روزانه تضعیف می‌شود. در صورتی که فرد در اثر ضربه، دندان خود را از دست بدهد لمینیت دندانی نیز همراه آن شکسته می‌شود.

 ضخامت روکش های لمینیت 

روکش های سرامیکی و یا انواع دیگر (که به آن لمینیت های دندانی نیز گفته می شود) پوسته های نازک ویفر هستند که از سرامیک دندان ساخته شده اند که بر روی سمت جلوی دندان ها پیوند می شوند. آنها به طور کلی در حدود .۵ تا.۶ میلی متر ضخامت دارند که حدود ۱/۲ ضخامت یک سکه یا دو برابر ضخامت یک پوسته تخم مرغ است.

لمینیت دندان برای چه افرادی مناسب است؟

دندان هایی که مشکلات نام برده شده در این قسمت را دارند می تواند از روش زیبایی مذکوراستفاده کنند این موارد شامل:

 1. درمان ریشه کانال
 2. وجود لکه ناشی از مصرف بیش از اندازه چای و قهوه
 3. فلوراید بیش از حد
 4. دندان هایی که فرسوده شده اند
 5. دندان هایی که ضرب دیده و قسمتی از آن شکسته شده است
 6. دندان هایی که دارای ناهمواری هستند و به صورت بی نظم در دهان افراد قرار گرفته اند.
 7. دندان هایی  شکاف بین آن ها وجود دارد (برای بستن فضای بین این دندان ها)

لمینیت دندان برای چه کسانی مناسب نیست؟

 •  کسانی که پوسیدگی های وسیع روی دندانهایشان دارند و این پوسیدگی ها باعث ایجاد بوی بد دهان شده است. در این صورت انجام روش های زیبایی دهان و دندان برای این افراد به بعد از برطرف کردن پوسیدگی یا عفونت لثه هایشان موکول می شود.
 • کسانی که سایش مینای دندان شدیدی دارند و بافت مینای دندان آنها کافی نیست. برای این گونه افراد معمولا به جایاستفاده از این روش  مجبور به استفاده از انواع روکش دندان هستیم.
 • افرادی که دندان قروچه دارند، این عادت باعث شکستگی ونیر دندان شده و به مرور به آن آسیب میرساند. البته در مطب دکترفرزانه فرخ نژاد برای حل مشکلات سایشی ناشی از دندان قروچه و کاهش آثار سایر عادات مخرب دهانی ، نایت گارد (محافظ دندان) به صورت کاملا رایگان ارائه میگردد. بدین ترتیب این افراد نیز میتوانند از مزایای لمینیت بهره ببرند.
 
 
 
 

شیوه‌های مراقبت از لمینیت دندانی

نگهداری از لمینیت دندان کاملاً ساده است و باید مانند دندان های طبیعی خود با مسواک زدن و استفاده از نخ دندان از آنها مراقبت کنید. معمولاً دندانپزشک به شما پیشنهاد می کند از خمیر دندان های حاوی فلوراید غیرساینده استفاده کنید. برای بررسی عملکرد لمینیت ها واکنش دهان به لمینیت ها، باید یک هفته پس از نصب به دندانپزشک خود مراجعه کنید، حتی اگر با لمینیت ها مشکلی نداشته باشید این جلسه ی معاینه برای اطمینان از خوب بودن شرایط دهان و لمینیت های شما می تواند خیلی مفید باشد.

در صورتی که شما عادت به دندان قروچه کردن داشته باشید دندانپزشکتان به شما توصیه خواهد کرد که در هنگام خواب از محافظ دندان استفاده کنید.

همچنین باید به طور مداوم برای معاینه به پزشک خود مراجعه کنید، زیرا لمینیت پرسلین باید توسط خمیر دندان مخصوص حاوی فلوراید غیرساینده تمیز شود. دندانپزشک شما باید دندان های شما را فاصله های زمانی کوتاه معاینه کند تا در صورت ایجاد هرگونه نشانه ی کوچکی از آسیب یا خرابی بلافاصله متوجه آن شود و آن را برطرف کند.

 
 
لمینیت دندان - دکتر فرزانه فرخ نژاد دکترای دندانپزشکی
 
 • اشیای سفت مثل یخ یا ناخن‌ها را نجوید.
 • از دندان‌های لمینیت‌شده، برای باز کردن اشیا استفاده نکنید.
 • اگر در طول شب، دندان قروچه میکنید از گاردها و اسپیلنت‌های مخصوص استفاده کنید.
 • اگر ورزش‌های رزمی انجام می‌دهید بهتر است از گارد دهان در حین ورزش استفاده کنید.
 • مسواک زدن روزانه حداقل روزی دوبار
 • کشیدن نخ دندان به شیوه صحیح

آیا لمینیت دندان برای زیبایی طرح لبخند کافی است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت، مجموعه ی یک لبخند زیبا نیازمند هماهنگی لثه، ظاهر، اندازه، رنگ و موقعیت دندان ها نسبت به لب ها و صورت فرد است. در بسیاری از موارد جراحی های استاتیک لثه جزئی از به وجود آوردن لبخند زیباست و در بعضی موارد نیازمند درمان ارتودنسی و یا ترکیبی از درمان ارتودنسی و لمینیت هستیم.

 
 
 
 
 
 

نمونه کار های دکتر فرزنه فرخ نژاد

 
 
 
 
 

هزینه‌های لمینیت دندان

هزینه‌ها این روش زیبایی دندان و دهان  با توجه به عوامل گوناگونی تغییر می‌کنند. نوع لمینیت انتخاب‌شده، میزان تخصص دندانپزشک و هزینه های لابراتور، تعداد دندان‌های هدف… همگی بر میزان نهایی هزینه لمینیت تاثیر گذارند. هر واحد لمینیت در جهان بین ۹۲۵ دلار تا ۲۵۰۰ دلار می‌باشد. در کشور ما ایران نیز، با توجه به دلایل ذکر شده هزینه لمینیت سرامیکی و کامپوزیت می­تواند متفاوت باشد.

 

نتیجه گیری

با توجه به موارد مذکور در مورد انجام این عمل زیبایی دندان ها تصمیمات لازمه را به خوبی اتخاذ کنید و هم چنین با بهترین دندانپزشک زیبایی در تهران مشورت کنید تا بتوایند به نتیجه ی مطلوب خود دست یابید. پس با رعایت نکات مراقبتی فوق الذکر به حفظ سلامتی و زیبایی دندان های تان بیش از پیش کمک کنید چرا که مراقبت های بعد از انجام هر نوع عملی به عنوان عاملی مهم در افزایش شانس موفقیت آمیز بدن آن عمل، تاثیر به سزایی دارد.

منابع:

 1. dorrclinic.com
 2. monavaledental.com
 3. webmd.com
 4. https://www.healthline.com/health/dental-veneers
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
به اشتراک بگذارید
دکتر فرزانه فرخ نژاد
دکتر فرزانه فرخ نژاد

دکتر فرزانه فرخ نژاد دکترای دندانپزشکی

در سال ١٣٧٠ از دانشکده دندانپزشکی دانشگاه تهران فارغ التحصیل شده اند، تا سال ١٣٩٦ حدود ٢٦ سال سابقه کاردر حوزه دندانپزشکی در طی این سالها به منظور ارتقاء علم دندانپزشکی کورسهای متعددی در زمینه cosmetic در دانشگاه سن انتونیو تگزاس زیر نظر پرفسور ناصر برقی در بخش esthetic و ایمپلنت زیر نظر پرفسور Pat Allen در بخش پریودنتولوژی دانشگاه تگزاس گذرانده است .علاقه اصلی او در زمینه cosmetic و برگرداندن لبخند زیبا به بیماران است

مقاله‌ها: 70

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به مشاوره دارید؟

شماره تلفن همراه خود را وارد کنید . کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت .