مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

لمینت دندان

لمینت دندان، لایه‌ای نازک و با ثبات است که برای اصلاح طرح لبخند روی دندان‌ها قرار داده می‌شود. این لایه، به شکل اختصاصی برای هر فرد قرار داده می‌شود و کاربردهای متفاوتی در زمینه‌ی دندان‌پزشکی دارد. با وجود هزینه ­ی بالای لمینت سرامیکی، از مزایای بیشتری نسبت به سایر روش­ ها برخوردار است و عوارض آن کمتر است.

 

لمینت دندان چیست؟

یکی از مهمترین‌ بخش‌های صورت هر فرد دندان‌های او هستند. داشتن دندان‌هائی مرتب و زیبا اثری فوق العاده بر روی جذابیت فرد دارد. یکی از راه‌های اصلاح طرح لبخند افراد، لمینت دندانی ‌ست. لمینت دندان، لایه‌ای نازک و مقاوم به تغییر رنگ است که بر اساس فرم دندانی هر فرد ساخته می‌شود.  با نصب لمینت، دندان­ها سفید و یک­دست دیده می­شوند. لمینت دندانی با وجود هزینه بالا، تا مدت‌ها دندان‌های شما را از نظر ظاهری حفظ می‌کند. اگر قصد لمینت دندان دارید احتمالا دندان‌پزشک شما دو گزینه لمینت ونیر سرامیکی(porcelain laminate) و لمینت کامپوزیت(composite veneers) را پیش روی شما قرار میدهد. علاوه بر جنبه‌های زیبایی، عملکرد درست لمینت‌های سرامیکی نیز مهم است. اتصال محکم و طبیعی لمینت‌ها به لامینای دندان بسیار ضروری‌ست. جنس لمینت سرامیکی یا پرسلین از نوعی ماده­ی غیر آلی­ست که با محیط دهان انسان­ها سازگار است و با لمینت کامپوزیت متفاوت است. هر دوی این روش ها مزایا و معایب خود را دارند که در این مبحث، تمرکز این متن بر لمینت سرامیکی دندان است.

نمونه ای از لمینت انجام شده توسط خانم دکتر فرزانه فرخ نژاد

 

کاربرد لمینت سرامیکی دندان

لمینت سرامیکی برای افرادی که میخواهند نواقص دندانی را رفع کنند گزینه بسیار مناسبی هستند. هدف اصلی استفاده از لمینت‌ها، بهبود ظاهر دندان‌هاست. از آن­جایی که لمینت‌های سرامیکی، بسیار طبیعی به نظر  می رسند و قطر آن­ها در حد 0.5 میلی­متر می­باشد، تشخیص آنها برای سایر افراد مشکل است و به شما برای لبخندی با اعتماد به نفس، کمک می‌کنند. لمینت سرامیکی دندان، به طور معمول برای رفع نواقص ظاهری دندان‌ها، پوشاندن لکه‌های ناشی از مصرف داروها مثل تتراسایکلین ، قهوه و چای استفاده می‌شود. هم­چنین ظاهر برخی دندان­ها به شکل ژنتیکی کدر و دارای رگه­های غیرطبیعی در مینای دندان هستند. برای دندان‌هایی که شکستگی  یا بد فرمی دارند، لمینت سرامیکی تغییرات بسیار مثبتی می‌تواند به وجود آورد. دندان­هایی که بیش از حد از یکدیگر فاصله دارند لمینت سرامیکی میتواند این فاصله را کاهش دهد و ظاهر زیباتری برای شما به وجود بیاورد. علاوه بر این، لمینت سرامیکی نسبت به لکه‌های دندانی بسیار مقاوم‌اند و از ظاهری طبیعی برخوردارند.

92703c46 17e0 4e2b 9370 ade79224a3c1 - لمینت دندان

کاربرد لمینت دندان

مراحل انجام لمینت دندانی

پروسه‌ی ساخت لمینت دندانی شامل چند مرحله می‌باشد.

مرحله اول: در جلسه اول، دندان‌ها با دقت میلی‌متری اماده می‌شوند و مراحل آماده‌سازی دندان‌ها انجام می‌شود.

مرحله دوم: در همان جلسه، دندانپزشک از فک بالا و پایین شما قالب‌گیری انجام می‌دهد. سایر مراحل تا حدود یک هفته به تعویق انداخته می‌شود تا قالب دندانی به لابراتور ارسال شود. لایه‌های لمینت سرامیکی به شکل اختصاصی برای فرد اماده شده و در جلسه دوم، لمینت های سرامیکی به دندان‌ها متصل می شوند. در صورت یکپارچگی لمینت با دندان‌ها و اتصال درست ان  ها به دندان‌ها، هیچ فاصله‌ای بین لمینت و دندان وجود نخواهد داشت و فرد به راحتی می‌تواند از نخ دندان استفاده کرده و کارکردهای روزمره را با دندان‌ها انجام دهد. مطمئنا، برای ایجاد ظاهری طبیعی در چهره و محافظت از لایه‌ی دندانی، دقت دندانپزشکی و هماهنگی‌های متخصصین لابراتور ضروری ا‌ست.

دوام لمینت‌های سرامیکی

متوسط طول عمر لمینت‌ها به نوع آنها بستگی دارد. این که لمینت شما از نوع سرامیکی یا کامپوزیت باشد  و این‌که  به چه میزان از آن­ها مراقبت کرده‌اید مستقیما در طول عمر آنها دخیل است. لمینت‌های سرامیکی می­توانند بیش از ۱۰ تا ۱۲ سال دوام آورند؛ درحالی که کامپوزیت دندانی بین ۴ تا ۸ سال مقاومت دارند و پس از آن باید جایگزین شوند. از طرفی، کامپوزیت‌های دندانی از مقاومت کمتری نسبت به لکه‌ها برخوردارند. ظاهر لمینت‌های سرامیکی نیز از کامپوزیت دندانی طبیعی‌تر است.

جایگزینی لمینت دندان

پس از گذشت ۱۲ سال، بسیاری از افراد برای جایگزینی لمینت سرامیکی خود مراجعه می‌کنند. پس از این مدت، دندان­پزشک شما مجدد لمینت‌های سرامیکی دندان شما را جایگذاری میکند. لایه‌ی بسیار نازکی از لامینای دندانی با برداشتن لمینت‌های قبلی از سطح دندان شما برداشته میشود. با این که لایه­برداشته­شده از مینای دندان بسیار کم است در برخی موارد نادر، مینای دندان بسیار نازک است و امکان قرار دادن مجدد لمینت سرامیکی وجود ندارد. در نتیجه، از سایر متدها به جای لمینت سرامیکی استفاده می­شود. علت جاگذاری مجدد لمینت سرامیکی بسیار متفاوت است. ممکن است لثه‌های فرد به عقب رفته و در نتیجه فاصله بین ریشه دندان و لمینت مشخص شده، در نتیجه جایگزینی لمینت سرامیکی برای حفظ ظاهر بی‌نقص آن ضروری‌ست. لمینت‌های دندانی ممکن است دچار شکستگی شوند زیرا، با گذشت زمان لایه سرامیکی آن­ها با مواد غذایی و استفاده روزانه تضعیف می‌شود. در صورتی که فرد در اثر ضربه، دندان خود را از دست بدهد لمینت دندانی نیز همراه آن شکسته می‌شود.

%D9%84%D9%85%DB%8C%D9%86%D8%AA %D8%AF%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86 300x300 - لمینت دندان

لمینت سرامیکی دندان

شیوه‌های مراقبت از لمینت دندانی

گاهی اوقات، بلافاصله پس از دریافت لمینت های سرامیکی یا کامپوزیت، فرد احساس خاصی در دهان خود دارد که معمولا پس از چندروز غذا خوردن و مسواک زدن، این حس رفع می‌شود. همان­طور که ذکر شد لمینت سرامیکی، عمر مفید ۱۰ تا ۱۲ سال و لمینت کامپوزیت دندانی، بین ۴ تا ۸ سال می‌باشد. هرچند با انجام موارد زیر می­توانید مدت زمان مفید نگه‌داری از لمینت دندانی خود را افزایش دهید.

  • اشیای سفت مثل یخ یا ناخن‌ها را نجوید.
  • از دندان‌های لمینت‌شده، برای باز کردن اشیا استفاده نکنید.
  • با دندان‌های لمینت‌شده، خوراکی‌های سفت نجوید و ازدندان‌های انتهایی خود برای جویدن مواد غذایی سفت استفاده کنید.
  • اگر در طول شب، دندان قروچه میکنید از گاردها و اسپیلنت‌های مخصوص استفاده کنید.
  • اگر ورزش‌های رزمی انجام می‌دهید بهتر است از گارد دهان در حین ورزش استفاده کنید.

آیا لمینت دندانی می‌تواند به دندان‌ها آسیب برساند؟

اگر دندان‌پزشک شما به حد کافی متبحر در زمینه‌ی زیبایی فک و دندان باشد و تجربه‌ی کافی در این حیطه داشته باشد، امکان آسیب رساندن به مینای دندان شما وجود ندارد. دندانپزشک از دندان و فک شما عکس ایکس-ری تهیه می‌کند تا مطمئن شود که لامینای دندان شما، برای لمینت سرامیکی یا کامپوزیت دندانی مناسب باشد.

هزینه‌های لمینت دندانی

هزینه‌های لمینت دندانی با توجه به عوامل گوناگونی تغییر می‌کنند. نوع لمینت انتخاب‌شده، میزان تخصص دندانپزشک و هزینه های لابراتور، تعداد دندان‌های هدف… همگی بر میزان نهایی هزینه لمینت تاثیر گذارند. هر واحد لمینت در جهان بین ۹۲۵ دلار تا ۲۵۰۰ دلار می‌باشد. در کشور ما ایران نیز، با توجه به دلایل ذکر شده هزینه لمینت سرامیکی و کامپوزیت می­تواند متفاوت باشد.

نتیجه گیری

با توجه به موارد مذکور در مورد انجام این عمل زیبایی دندان ها تصمیمات لازمه را به خوبی اتخاذ کنید و هم چنین با بهترین دندانپزشک زیبایی در تهران مشورت کنید تا بتوایند به نتیجه ی مطلوب خود دست یابید. پس با رعایت نکات مراقبتی فوق الذکر به حفظ سلامتی و زیبایی دندان های تان بیش از پیش کمک کنید چرا که مراقبت های بعد از انجام هر نوع عملی به عنوان عاملی مهم در افزایش شانس موفقیت آمیز بدن آن عمل، تاثیر به سزایی دارد.

منابع:

  1. dorrclinic.com
  2. monavaledental.com
  3. webmd.com
  4. https://www.healthline.com/health/dental-veneers

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - لمینت دندان

دکتر فرزانه فرخ نژاد

در سال ١٣٧٠ از دانشكده دندانپزشكي دانشگاه تهران فارغ التحصیل شده اند، تا سال ١٣٩٦ حدود ٢٦ سال سابقه كاردر حوزه دندانپزشكي در طي این سالها به منظور ارتقاء علم دندانپزشكي كورسهاي متعددي در زمينه cosmetic در دانشگاه سن انتونيو تگزاس زير نظر پرفسور ناصر برقي در بخش esthetic و ايمپلنت زير نظر پرفسور Pat Allen در بخش پريودنتولوژي دانشگاه تگزاس گذرانده است .علاقه اصلي او در زمينه cosmetic و برگرداندن لبخند زيبا به بيماران است

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 5 =

Call Now Button