دکتر فرزانه فرخ نژاد / خدمات درمانی / علت بوی بد دهان + درمان

علت بوی بد دهان + درمان

بوی بد دهان عارضه ای آزاردهنده است که به شدت تاثیر منفی بر روی روابط اجتماعی فرد دارد. ممکن است از آن دسته افرادی باشید که با این مشکل مواجه است و به شدت احساس شرمندگی و خجالت دارید و حتی از صحبت کردن با دیگران امتناع می کنید. در صورتی که برای درمان اقدام نکنید روابط اجتماعی شما به شدت تحت الشعاع قرار می گیرد و ممکن است در نهایت موجب گوشه گیری و منزوی شدن شما شود.

اما علت بوی بد دهان چیست؟ اگر شما بعد از هر وعده ی غذایی دندان های خود را مسواک می کنید و از نخ دندان استفاده می کنید اما همچنان نفسی بدبو دارید مطالعه این مقاله را به شما توصیه می کنیم.

در اینجا توضیحات خانم دکتر فرزانه فرخ نژاد دندانپزشک زیبایی و متخصص ایمپلنت را در مورد علت بوی بد دهان می خوانید.

 

3 علت اصلی بوی بد دهان

به طور کلی می توان 3 علت اصلی برای بوی بد دهان تشخیص داد. با بررسی این سه علت می توان شناسایی که علت اصلی بوی بد دهان شما از کجا نشات می گیرد.

1.ابتلا به بیماری های سیستمیک

ابتلا به بیماری سیستمیک مانند دیابت. لازم است برای تشخیص دقیق این مورد از سلامت خود و عدم ابتلا به بیماری دیابت مطمئن شوید. در صورتی که به این بیماری مبتلا نباشید می توانید علت را در موارد دیگری جستجو کنید.  افراد دیابتی به علت خارج شدن بوی کتونی از دهانشان همیشه تنفسی بدبو دارند. در صورتی که دیابت کنترل نشود می تواند با عوارضی مانند بوی بد دهان همراه باشد.

نارسایی های کلیه از دیگر عواملی است که می تواند با عارضه ی بوی بد دهان همراه شود. لازم است حتما از سلامت کلیه های خود مطمئن شوید.

 

 

 

2.مشکلات و عفونت های ناحیه تنفسی

افرادی که دارای لوزه های بزرگ هستند یا به طور مداوم از عفونت های لوزه رنج می برند یا افرادی که سینوزیت مزمن دارند. این افراد به علت اینکه ترشحات سینوس از پشت حلق خارج  می شود و در محوطه ی دهان پخش می شود. در این افراد هم مشکلات بوی بد دهان بسیار رایج است.

3.مشکلات دندان و لثه

مشکلات دندان و لثه 85% از مشکلات بوی بد دهان را شامل می شود. به طور کلی تنها می توان 20% از مشکلات بو بد دهان را مرتبط با بیماری های سیستمیک یا عفونت های ناحیه تنفسی دانست. مهمترین علت بو بد دهان التهاب لثه ها، پوسیدگی دندان و مشکلات دهانی است.

التهاب لثه ها

در ابتدا امر ضروری است که بهداشت دهان و دندان خود ر رعایت کنید. بهداشت دهان و دندان به وسیله استفاده مداوم و روزانه از مسواک بعد از هر وعده ی غذایی و استفاده از نخ دندان بعد از مسواک زدن به صورت اصلی ضروری و روزانه است. نباید مواد غذایی در میان دندان ها و فاصله خالی بین دندان و لثه باقی نماند.

در صورتی که باقی مانده غذا به طور مداوم در میان دندان و لثه قرار بگیرد موجب به وجود آمدن مشکلات لثه و التهاب لثه می شود. در صورت عدم پیگیری و رسیدگی برای درمان مشکل به جایی می رسد که التهاب لثه بدون دخالت دندانپزشک از بین نمی رود.

درمان التهابات لثه

برای درمان التهاب لثه لازم است تا با مراجعه به دندانپزشک متخصص این موضوع بررسی شود. دندانپزشک با تمیز کردن و جرم گیری دندان ها و خارج کردن مواد غذایی که در زیر لثه قرار دارد تا حدود زیادی به برطرف شدن التهابات لثه کمک می کند. بعد از درمان این مشکلات لثه، به مرور زمان عارضه بوی بد دهان برطرف می شود.

در برخی مواقع شدت التهابات به حدی است که ممکن است دندانپزشک مجبور به برطرف کردن این التهابات با روش جراحی شود. احتمالا با شنیدن روش درمانی جراحی کمی مضطرب شده اید. جای هیچ نگرانی وجود ندارد امروزه با روش ها و تکنیک های جدید دندانپزشکی مانند استفاده از لیزر دایو بدون درد و خونریزی و حتی بی حسی می توان این التهابات را برطرف کرد.

پس با این روش می توان التهابات لثه را به طور کامل برطرف کرد و به دنبال آن بوی بد دهان برطرف می شود.

 

 

بیشتر بخوانید :  اصلاح طرح لبخند چیست؟
پوسیدگی دندان

وجود دندان های پوسیده در دهان یکی دیگر از عوامل مهم در به وجود آمدن بوی بد دهان و تنفسی بدبو برای فرد است. زمانی که دندان های پوسیده در دهان شما وجود داشته باشد این پوسیدگی ها حفره ای را ایجاد می کنند تا مواد غذایی جایی برای ماندن پیدا کنند. بعد از انباشت مواد غذایی در این حفره ها التهابات لثه به وجود می آید و به دنبال آن بوی بد دهان برای فرد مشکلاتی به وجود می آورد.

وقتی مواد غذایی به داخل لثه نفوذ پیدا می کنند شخص به هیچ عنوان به تنهایی و بدون دخالت دندانپزشک نمی تواند آن را تمیز کند.

 

پس برای اطلاع از سلامت دهان و دندان و لثه لازم است تا با مراجعه به موقع به دندانپزشکی و معاینه دقیق مشکلات دهان و دندان شما شناسایی و برطرف شود. با معاینه و تشخیص به موقع می توانید روند درمان را تا حدود خیلی زیادی کوتاه تر کنید و با روش های کم خطرتر و کم هزینه تری به درمان قطعی برسید. برای این امر لازم است تا به بهترین دندانپزشک مراجعه کنید تا با تشخیص به موقع و صحیح خود بهترین روند درمانی را برای شما انتخاب کند.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
دکتر علی بصام

دکتر فرزانه فرخ نژاد

در سال ١٣٧٠ از دانشكده دندانپزشكي دانشگاه تهران فارغ التحصیل شده اند
تا سال ١٣٩٦ حدود ٢٦ سال سابقه كار در حوزه دندانپزشكي در طي این سالها به منظور ارتقاء علم دندانپزشكي Course ( واحد ) های متعددي در زمينه cosmetic ( زیبایی ) در دانشگاه سن انتونيو تگزاس ...

دکتر فرزانه فرخ نژاد دکتری دندانپزشکی
خدمات قابل ارایه در مطب : لمینت ، ترمیمی ، پروتزهای دندانی ،جراحی های دهان و دندان ، دندانپزشکی کودکان
آدرس :تهران – خ ولیعصر – خ توانیر – بعد از میدان توانیر – جنب کوچه یاران – ساختمان پزشکان توانیر – طبقه 4 – دکتر فرزانه فرخ نژاد
02188879126 و 02188205695

مقالات مرتبط

دکتر ایپملنت

بهترین دکتر ایمپلنت دندان در تهران اگر شما هم جز...

سینوس لیفت

سینوس لیفت

سینوس لیفت : تحلیل استخوان فک یا آکا استئوپروسیس...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *