ایمپلنت دندان(کاشت دندان)

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی راه های زیادی برای جایگزینی دندان های آسیب دیده موجود است.ایمپلنت دندان از بهترین این روش ها می باشد.

در واقع دندان از دو بخش ریشه و تاج تشکیل شده است.در روش کاشت دندان( ایمپلنت دندان) قسمت ریشه ای پروتز(root)با جراحی کوچک در داخل فک به جای دندان از دست رفته جاگزین میشود.این قسمت از جنس فلز تیتانیوم است.این فلز،فلزی خنثی است که با بدن سازگاری دارد به همین دلیل به عنوان عامل غیر خودی در بدن شناسایی نمیشود.
این فلز در ابتدا در پای افرادی که استخوان پای آن‌ها آسیب دیده بود، استفاده می‌شد.  در سال ۱۹۵۲ نظریه کاربرد آن در استخوان فک توسط  دانشمندی به نام اینگوار برنمارک ارائه شد و آن را ایمپلنت نامید. نخستین ایمپلنت‌ها در سال ۱۹۶۵ ساخته شد.

پس از آنکه از ثبات پروتز قرار گرفته در فک اطمینان حاصل شود قسمت رویی دندان(crown)جایگذاری میشود.این مرحله معمولا 4 الی 6 ماه پس از جایگذاری پروتز انجام میشود.

ایمپلنت دندان

احتیاج به مشاوره دارید ؟

اطلاعاتتان را وارد کنید در اسزع وقت تماس خواهیم گرفت.

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

ایمپلنت دندان -  - ایمپلنت دندانافزایش نیازو استفاده از درمان های مرتبط با ایمپلنت دندان به عوامل متعددی وابسته است از جمله:

1-     طول عمر جمعیت مسن جامعه بیشتر شده است

2-  از دست رفتن دندان های وابسته به سن

3- پیامد شکست پروتز ثابت

4- عملکرد ضعیف پروتز متحرک

5- مزایای پروتز های متکی به ایمپلنت دندان

زمان لازم برای ایمپلنت دندانی

فک پایین سه ماه

فک بالا پنج ماه

این یک قانون کلی است که می تواند در شرایط مختلف متفاوت باشد مثلا اگر در فک بالا لیفت سینوس انجام شده باشد بهتر است یک تا دو ماه بیشتر فرصت داده شود تا استخوان جدید به تراکم بیشتری برسد.

از دیگر مواردی که ممکن است نیاز به مدت زمان بیشتری باشد انواع گرافت استخوانی و یا اسپیلیت کردن استخوان می باشد.

همچنین در شرایطی که استخوان تراکم کمتری داشته باشد باید زمان بیشتری لحاظ شود تا تراکم استخوان به حد مطلوب برسد. در شرایط ایده آل استخوانی میتوان از مدت انتظار کم کرد این وقتی است که طول و عرض ایمپلنت دندانی کاشته شده ایده آل برای دندان جایگزین باشد.

سن مناسب برای ایمپلنت کردن :

باید تا سن 18 سالگی صبر کرد تا اسکلت صورت شکل کامل خود را پیدا کند  در غیر این صورت ممکن است در آینده به خاطر رشد فک و صورت ایمپلنت دندانی کوتاه تر به نظر برسد. در بعضی موارد مثلا اگر چند ایمپلنت دندانی در یک ناحیه کاشته شده باشد و پروتزی به شکل بریج روی ایمپلنت ها نصب شده باشد مقاومت بریج مانع از رشد اسکلتال در آن ناحیه میشود و بنابر این بیمار دچار دفرمتی صورت میشود . پس از سن 18 سالگی هیچ محدودیتی  وجود ندارد و تا هر سنی  میتوان ایمپلنت دندانی انجام داد.

در سنین پایین تر برای تک دندان میشود ایمپلنت دندانی انجام داد ولی باید پروتز ایمپلنت دندانی بعد از 18 سالگی تعویض شود تا اندازه آن با دندان های مجاور تناسب داشته باشد.

در صورتی که ایمپلنتها با طرحها و قطرها و زوایای مختلف از هم کاشته شوند ، بهتر است که با روکش آنی به یکدیگر متصل شوند و به صورت گروهی روکش شوند تا اینکه تک تک و به طور مجزا روکش شوند به این دلیل که میتوانند در تحمل فشارهای جویدن به کمک هم بیایند.

ایمپلنت فوری چیست؟

در بعضی موارد خاص اگر شرایط استخوانی خیلی مساعد باشد میتوان بلافاصله تاج را به ریشه کاشته شده متصل کرد ولی احتمال شکست درمان تا 20% افزایش می یابد.

برای انجام این کار باید عرض و طول استخوان ایده آل باشد و تراکم استخوان هم به حدی باشد که بتوان ایمپلنت را با نیروی 60 نیوتن بست. پروتز این ایمپلنت باید کوتاه باشد که در هنگام جویدن به فیکسچر فشار وارد نشود و نیز باید از جنس کامپوزیت یا آکریل باشد.

بهتر است ایمپلنت فوری فقط برای 6 دندان قدامی انجام شود که جنبه زیبایی دارند  . در نواحی خلفی به خاطر افزایش فشار بهتر است که اینکار انجام نشود.

بعد از مدت پنج ماه روکش موقت با روکش اصلی تعویض میشود.

چرا بهتر است از دندان مصنوعی استفاده نکنیم؟

     پیامد های منفی دندان مصنوعی

دندان مصنوعی متکی بر بافت نرم یکی از غیر قابل قبول ترین درمان های دندانپزشکی است.نیمی از بیمارانی که از دندان مصنوعی استفاده می کنند بدون انها بهتر غذا می جوند!بیمارانی که از دندان مصنوعی استفاده می کنند گاهی دچار مشکلاتی به شرح زیر می شوند:

1-لقی بیشتر دندان های پایه

2-گیر پلاک میکروبی بیشتر و شیوع پوسیدگی بالاتر

3-اختلال در تکلم

4-اختلال در حس چشایی و…

در بیمارانی که از لوازم متحرک استفاده می کنند پایین رفتن استخوان یا همان تحلیل استخوان در نواحی که بافت نرم وظیفه ی ساپورت پروتز را بر عهده دارد سریع تر و شدید تر خواهد بود.

در نتیجه ایمپلنت دندان جایگزین مناسبی برای دندان مصنوعی می باشد چرا که مشکلات بالا را ندارد.

نکاتی درباره جراحی ایمپلنت ؟ آیا جراحی ایمپلنت درد دارد ؟

جراحی ایمپلنت

7 نکته که باید در مورد ایمپلنت دندان بدانید

۱ایمپلنت دندان -  - کاشت دندان,ایمپلنت دندان در ونکعدم آسیب ایمپلنت به استخوان فک

ایمپلنت به  دلیل اینکه از جنس تیتانیوم است در بدن کاملا خنثی عمل می‌کند و برای بدن هیچ‌گونه واکنش مضری ایجاد نمی‌کند و تمایل دارد با تغییراتی که در سطح آن ایجاد شده، جذب استخوان فک شود.ایمپلنت‌ها از ادامه تحلیل استخوان فک نیز جلوگیری می‌کند و در استخوان هیچ واکنشی ایجاد نمی‌کند مگر در شرایط بسیار نادر.

۲ایمپلنت موجب درد و ناراحتی نمی‌شود

جراحی ایمپلنت در محیط استریل انجام می‌شود و نسبت به دیگر جراحی‌های دهان و دندان کاملا بدون درد و ناراحتی است و اگر دستورات پزشک رعایت شود این جراحتی به راحتی انجام می‌شود.

۳جراحی ایمپلنت را می‌توان همزمان با کشیدن دندان انجام داد

معمولا دندان‌هایی که نمی‌توان نگهداری کرد، کشیده می‌شوند و ۲ تا ۳ ماه پس از آن استخوان سازی در قسمت بدون دندان انجام می‌شود . در برخی شرایط  ممکن است دندان پزشک تشخیص دهد ریشه دندان دچار عفونت فعال نیست و می‌توان همزمان با کشیدن دندان ایمپلنت انجام شود. در این روش بی‌حسی و جراحی در یک مرحله انجام می‌شود و زمان درمان طولانی نمی‌شود.

۴ممکن است قرار دادن دندان روی ایمپلنت کمی زمان ببرد

پس از اینکه ایمپلنت در دهان قرار داده شد برای اینکه استخوان اطراف ایمپلنت کاملا شکل بگیرد ۲ تا ۴ ماه یا حتی در برخی مواقع ۶ ماه زمان می‌برد. اما با توجه به شرایط ممکن است در برخی مواقع که استخوان فک مناسب باشد روکش موقت یا دائم همزمان با ایمپلنت دندان قرار داده شود.

۵نیاز به جراحی سینوس فک برای برخی از بیماران

افرادی که زمان زیادی از کشیدن دندان های  خلفی فک بالایشان می گذرد به دلیل اینکه سینوس استخوان فک بالا  درون استخوان گسترش یافته استخوان کافی برای قرر دادن ایمپلنت ندارند بنابراین لازم است قبل از قرار دادن ایمپلنت استخوان فک ترمیم شود. پس از ترمیم یا ۴ ماه پس از ترمیم  می توان ایمپلنت را قرار داد

۶جراحی ایمپلنت برای برخی افراد نباید انجام شود

جراحی ایمپلنت در اغلب افراد انجام می شود و محدودیت ندارد مگر در مواقع بسیار کم مثل بیمارانی که دیابت کنترل نشده دارند و بیمارانی که تحت رادیوتراپی هستند  و بیمارانی که  مدت طولانی تحت درمان بیس فسفونات بوده اند. تجویز ایمپلنت برای این افراد به تشخیص پزشک بستگی دارد.

۷شایعات اشتباه درباره ایمپلنت

در رابطه با جراحی ایمپلنت شایعات زیادی از مردم شنیده می‌شود، مانند: بعد از جراحی ایمپلنت سرتان را نباید خم کنید، بعد از جراحی ایمپلنت نباید سرما بخورید، قرار دادن ایمپلنت در دهان باعث ایجاد عفونت می‌شود و بسیاری از شایعات دیگر. که باید گفت این باورهای غلط هیچ گونه توجیه علمی ندارد و تنها شایعاتی بیش نیست.بهتر است قبل از جراحی ایمپلنت با دندان پزشک خود مشورت کنید و سوالات خود را بپرسید تا شک و تردیدها از بین برود.

نگهداری از ایمپلنت دندان

برای مراقبت از ایمپلنت دندان باید مانند دندان‌های طبیعی از آن‌ها مراقبت شود و بهتر است برای نگهداری ایمپلنت به بهترین نحو روزی سه بار مسواک و روزی یک بار نخ دندان زده شود و همچنین استفاده از دهانشویه توسط پزشکان توصیه می‌شود و همچنین استفاده از آب نمک نیز روش خوبی برای نظافت دندان‌ها است. باید توجه کنید که رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان ممکن است موجب بروز مشکلاتی شود که ایجاد عفونت موضعی یکی از این مشکلات احتمالی است.بنابراین بهداشت دهان و دندان را فراموش نکنید.

قیمت ایمپلنت دندان

از جمله سوالات متداولی که در باره ی اکاشت دندان پرسیده میشود قیمت آن است.با توجه به این که شرایط بیماران متفاوت است هزینه ایمپلنت دندان نیز برای هر بیماری متفاوت است.البته علاوه بر شرایط بیما ر قیمت ایمپلنت دندان به نوع ایمپتنت مصرفی نیز بستگی دارد برای مثال ایمپلنت های چینی و پاکستانی از قیمت پایین تری برخوردارند.

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانند به کلینیک دکتر فرزانه فرخ نژاد مراجعه کنند.در کلینیک تخصصی دکتر فرخ نژاد شما میتوانید از مشاوره ی متخصصان این کلینیک تخصصی بهره مند شوید و بهترین درمان را برای دندان های خود انتخاب کنید.

سوالی دارید ؟

همین الان تماس بگیرید : 02188205695  – 02188879126

فهرست