کامپوزیت چسباننده ونیر

کامپوزیت چسباننده ونیر

برای چسباندن لامینت میتوان از هر دو سیستم Light _ cure and chemical cure استفاده کرد ولی مزیتهای قابل توجه سیستم Light _ cure آنرا به عنوان ماده ای بهتر معرفی میکند.این سیستم فقط زمانی که با نور مواجه میشود گردد سخت میشود و در نتیجه سبب تسهیل در مراحل آزمایش،اصلاحات و انتخاب یک رنگ مناسب قبل از قرار گیری نهایی لامینت در جای خود میشود. در این سیستم برداشت اضافه کامپوزیت در لبه های لامینت در زمانی که هنوز نرم است به راحتی انجام میگیرد.در نتیجه پالیش و پرداخت لبه ها پس از پلیمریزاسیون  نهایی آسان میشود.
در زمانی که لامینتها خیلی ضخیم و یا اپک باشند ممکن است که نور به میزان کافی به Dual cure   استفاده کرد تا یک سیستم curing شیمیایی همراه با نور شروع گردد.
کامپوزیتها به طور کلی به سه صورت hybrid&conventional&microfill وجود دارند و هر نوع از آن دارای مزیتها ونقاط ضعف خاص خود میباشند.به نظر میرسد که نوع submicrofill hybrid دارای بهترین ترکیب مشخصات است.این کامپوزیت میتواند خواصی از قبیل لایه ای به ضخامت 20um و یا کمتر،استحکام فشاری و کششی نسبتا بالا و جذب آب نسبتا کم داشته باشد.همچنین تفاوت در اندازه ذرات سبب تفاوت کم در انکسار نوروپالیش پذیری کافی میگردد.
زمانی که آزمایش سه مرحله ای کامل شد،ونیر ها برای قرارگیری نهایی در جای خود آماده اند.پس نتیجه میگیریم که:
مشخصات مطلوب برای یک ماده چسباننده ونیر
1)ضخامت آن در حدود 10 تا20um باشد.
2)استحکام فشاری بالا
3)استحکام کششی بالا
4)چسبندگی نسبتا کم
5)قابل اپک،وcharacterizeشدن
6)انقباض کم در هنگام پلیمریزاسیون
7)ثبات در رنگ
 
 
مراحل چسباندن ونیر در جای خود
 
1)آماده سازی بافت نرم
مریض باید در حالت خوابیده قرار گیرد.مایعی از سالکوس لثه تراوش میشود میتواند در seal و چسبیدن لامینت به مینای زیرین در ناحیه سرویکال اشکال ایجاد کند.باید با قرار دادن نخ زیر لثه در آن ناحیه تراوش آنرا کاهش داد.نخ همچنین سبب جا به جا شدن نسج میگردد و در نتیجه امکان دید مستقیم در زمان قرار گیری لامینت در جای خود و پرداخت آن فراهم میشود.به دلیل اینکه پرداخت لثه ها در ناحیه سالکولار ممکن تا حدی ناراحت کننده باشد میتوان تمام مراحل را،از آمایش ونیر تا سمان کردن نهایی را برای راحت تر بیمار با بی حسی موضعی انجام داد.
 
مرتب کردن وسایل مورد نیاز
ونیر ها در مرحله قبل در جای خود آزمایش شده و در صورت نیاز اصلاح شده اند و بنابراین هنگامی گه بر روی دندان قرار میگیرند بدون اعمال نیرو با بستر زیرین خود منطبق میشوند.این نکته مهم است که بدانیم هیچ اصلاحی  در شکل ونیر انجام نمیشود مگراینکه قرارگیری پلیمریزاسیون نهایی کامل شده باشد حال هرونیراچ و تمیز شده را هماهنگ با دندان مورد نظر هماهنگ کرده و در دسترس قرار میدهیم.تمام وسایل و مواد مورد نیاز نیز باید به ترتیبی که استفاده میشوند مرتب شده و در دسترس باشند.اینکار از کندی اعمال در زمان چسباندن ونیر که میتواند سبب اتلاف وقت وآلودگی سطوح اچ شده مینا و پرسلن گردد جلوگیری میکند.کامپوزیت با رنگ و اصلاح کننده آن که قبلا انتخاب شده نیز در نزدیکی ودر دسترس گذاشته شود.
اتصال لامینت پرسلن به دندان در حقیقت یک سری از پیوندها است که عبارت اند از:مینای اچ شده  Enamely Dentin Bonding  به کامپوزیت چسبانده ونیر،به زرین،به silane  هیدرولیز و به پرسلن اچ شده.
 
3)نحوه ی استفاده از silane
جهت افزایش خاصیت چسبندگی کامپوزیت به پرسلن باید سطح اچ شده آن به silane آغشته شود.silane میتواند از قبل فعال و هیدرولیز شده باشدیابه توسط یک اسید فعال گردد.نحوه ی استفاده از silane که از قبل فعال شده به این ترتیب است که آنرا بر روی سطح اچ شده پرسلن مالید و به مدت یک دقبقه جهت خشک شدن به کناری گذاشته میشود.سپس الکل حاصل اضافه به توسط پوار هوا که به موازات و در فاصله ی 6 اینچی بالای سطح ونیر گرفته میشود به آرامی تبخیر میگردد.پس از این عمل یک ونیر خشک که با لایه ای از silane پوشیده شده داریم در حالتی که silane غیر هیدرولیزه است باید ابتدا سطح ونیر با یک اسد واسطه آغشته گردد.این اسید جهت هیدرولیز و فعال کردن کردن لایه ی silane که بر روی آن قرار میگیرد لازم است. نکته ی مهم این است همیشه که باید از دستورات کارخانه سازنده به دقت پسروی کرد.
 
4)آماده سازی سطح مینا برای آچینگ
در این مرحله سطح دندان با مخلوط گردپامیس و آب و به توسط لاستیک فنجانی یا برس تمیز میگردد.دراثر این عمل گلیکوپروتئین های بزاق و یا کامپوزیت های قبلی که در مراحل آزمایش ونیر استفاده شده از سطح مینا برداشته میشوند.اگر از برس استفاده میشود به دلیل احتمال صدمه و خونریزی لثه نباید به آن نزدیک شد و به همین دلیل بهتر است تا از یک لاستیک فنجانی ساده nonwebbed rubber cup  استفاده شود.پودر پاپیس نباید حاوی فلوراید یا چربی باشد پس از تمیز کردن سطح مینا آنرا شسته و خشک کنید.
 
5)مجزا کردن دندان
برای مجزا کردن دندان میتوان از یک عقب کشنده گونه ویا رول پنبه استفاده کرد.جهت کاهش بیشتر آلودگی سطح به توسط رطوبت میتوان یک تکه گاز مربعی شکل به ضلع 2 اینچ در مدخل گلو قرار داد.استفاده از یک رابردم ایده آل است ولی استفاده موثر از آن بینهایت مشکل است.بنابراین سیستمی که گفته شدبرای کنترل رطوبت و بزاق کافی است حتی برای منترل بیشتر رطوبت میتوان suction را در عقب دهان و نزدیک گلو قرار داد تابیمار بتواند از راه بینی نفس کشیده . در نتیجه از آلودگی سطح به توسط رطوبت حاصل از ریه در هنگام تنفس جلوگیری کرد.
 
6)استفاده از ماده Dentin Bonding agent
پس از تعویض ماتریکس ها سطح دندان با یک لایه ماده چسبنده به مینا و عاج که با نور پلیمریزه میگردد.پوشانده میشود شپش هوا بر روی آن دمیده شده تا یک لایه نازک و یکنواخت از ماده در تمام سطح پخش گردد.اگر ماده نازک نشده و در تمام نقاط،ضخیم بماند به علت نرسید اکسیژن به لایه های زیرین در آن نواحی نمیتوان از سخت شدن ماده جلوگیری کرد.این برآمدگی ها سبب ایجاد اشکال در هنگام قرارگیری لامینت در جای خود میشود.
سپس این لایه یکنواخت جهت seal دندان را توسط نور پلیمریزه میگردد.بر روی سطح داخلی ونیر که silane زده شده بود.یک لایه رزین بدون فیلر قرار داده میشود.این لایه توسط فشار هوا نازک و یکنواخت میگردد ولی پلیمریزاسیون آن همراه با کامپوزیت و بر روی دندان انجام میشود.بعضی از سازندگان ماده ی silane و رزین بدون فیلر را ترکیب کرده و به صورت یک مایع در آورده اند کامپوزیت چسباننده ی ونیر با استفاده از نوعی سرنگ طوری در مرکز داخلی آن قرار میگیرد تا بدو ایجاد حباب هوا در هنگام قرارگیری لامینت در جای خود به طرفین پخش شود.

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

کامپوزیت چسباننده ونیر -  - کامپوزیت چسباننده ونیر
انتخاب رنگ سمان کامپوزیتی ونیر پرسلن
دکتر فرخ نژاد,دندانپزشکی کودکان میدان ونک,دندانپزشکی کودکان میدان ونک
پلیمریزاسیون(سخت شدن)کامپوزیت
فهرست