پیوند لثه در موارد خاص

پیوند لثه در موارد خاص

ارسال توسط
محمد حسینی
در تاريخ 23 تیر 1397 11:00
( گروه: پیوند لثه )

تحلیل لثه  گاهی همراه با نقایص وج شکل اطراف دندان های درگیر بروز می کند.وقتی جراحی پیوند لثه برای پوشش ریشه انجام می شوند،گاهی لازم است چنین نقایص در نواحی سرویکالی دندان ها بازسازی شوند.

از نقطه نظر بیولوژیک،پیوند لثه و یا جا به جایی فلب باید بصورت ایده آل روی سطح طبیعی ریشه قرار گیرد.در نتیجه،نواحی اپیکالی ریشه نسبت به CEJ نباید با مواد ترمیمی پوشانده شوند مگر اینکه این کار واقعا ضروری باشد.ترمیم ها باید محذوذ به نقایص وج شکل بوده و در واحی کار شوند که تاج کلینیکی در معرض دید قرار دارد.تقعر های کوچک در قسمت آپیکال معمولا زیبایی درمان را تحت تاثیر قرار نداده و تا درجاتی با یک پیوند لثه ضخیم تر قابل جبران خواهند بود.

با این حال اگر عمق یک دیفکت وج شکل در قسمت آپیکال CEJ از حد خاصی بیشتر شود،لثه پس از پوشش ریشه با فقدان ساپورت لازم رو به رو خواهد شد.در نتیجه،لثه به داخل دیفکت فرو رفته و باعث ایجاد یک کانتور مستقیم و نازیبا در لبه لثه خواهد شد.تجربه کلینیکی نشان داده است که اگر عمق دیفکت وج شکل در قسمت آپیکال CEJ در جهت باکو اورال تقریبا 2 میلی متر یا بیشتر باشد،باید ترمیم شود.

سمان های گلاس آینومر بخاطر ویژگی های مثبت بیولوژیک خود،گزینه پیشنهادی برای ترمیم نقایص وج شکل هستند.ولی ثابت شده که این مواد بیش از حد متخلخل بوده و پالیش کردن آنها دشوار است که در نتیجه زیبایی را به خاطر خواهند انداخت.بنابراین در حال حاضر رزین های کامپوزیتی رایج ترین ماده مورد استفاده برای ترمیم نقایص سرویکالی هستند.در روکش های کامپوزیتی،کیفیت ترمیم از اهمیت بسزایی برخوردار است.بخصوص از جنبه پالیش پذیر بودن.

دیفکت های وج شکل،باید پیش از پوشش ریشه ترمیم شوند چرا که موقعیت فوق لثه ای دیفکت باعث می شود تا ترمیم آنها با کامپوزیت بسیار ساده تر بوده و با کیفیت بالاتری انجام شود.

تحلیل لثه اطراف دندان های بازسازی شده با پروتز

درمان تحلیل لثه اطراف دندان هایی با پروتز که لبه لثه روکش فراتز از CEJ قبلی و روی ریشه قرار گرفته اند،بسیار دشوار است.

دندان هایی با تراش های مماس

در بسیاری موارد،انجام یک تراش جدید در سمت کرونال لبه لثه تراش قبلی مفید خواهد بود.سپس می توان پوشش ریشه را بصورت معمول اجام داد.البته پس از اینکه سطح ریشه در قسمت آپیکال لبه لثه روکش تمیز شود.

دندان هایی با تراش چفر

در این موارد جا به جایی کرونالی لبه روکش به دلایل بیولوژیک،عملکرد و زیبایی منع تجویز دارد.اگر چنین کاری انجام شود،پوشش ریشه باعث ایجاد یک لبه عمیق زیر لثه ای برای روکش شده که عوارض جدی از نقطه نظر بیولوژیک به همراه خواهد داشت.بنابراین،قویا توصیه می شود جراحی پوشش ریشه در این موارد انجام نشود.می توان اکستروژن ارتودنتیک را که می توان را که می تواند به یکدست شدن کانتور های لثه دندان های درگیر کمک کند،به عنوان راه حل جایگزین مد نظر قرار دارد.

 


تعداد مشاهده خبر: (588)

گروه خبر: پیوند لثه


نويسنده:


کد خبر: 324


ارسال به دوستاننوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

پیوند لثه در موارد خاص -  - پیوند لثه در موارد خاص
روش های جراحی پیوند لثه بین دندانی
پیوند لثه در موارد خاص -  - پیوند لثه در موارد خاص
تکنیک های بخیه زدن پیوند لثه
فهرست