پیوند استخوان فک
دندانپزشکی تخصصی دکتر فرخ نژاد دارای فلوشیب از ICOI آمریکا و مسترشیب از ICOI آمریکا

پیوند استخوان فک 

این روز ها افراد بسیاری برای جایگزین دندان های از دست رفته شان از بهترین روش درمانی نوین به نام ایمپلنت استفاده می کنند. اگر شما هم قصد انجام ایمپلنت دندان را دارید باید از سلامت لثه و استخوان فک خود اطمینان کامل حاصل کنید، زیرا استخوان فک به عنوان پشتیبان اصلی ایمپلنت های دندان شما هستند و اگر استخوان ها به حدی نازک و شکننده باشند نمی توانند حامی خوبی برای ایمپلنت های دندان شما باشد.

با توجه به شرایط موجود دندانپزشک شما تصمیم به انجام عمل پیوند استخوان می گیرد. بنابراین از عمل پیوند استخوان به عنوان یکی از مهم ترین پارامتر های موثر در موفقیت آمیز بودن جراحی ایمپلنت یاد می شود.

در ادامه به عمل پیوند استخوان و چگونگی فرآیند انجام آن می پردازیم. به شما توصیه می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی مطالب را مطالعه کنید و با ما همراه شوید.

پیوند استخوان فک چیست؟

پیوند استخوان فک عملی است که برای بازسازی و ترمیم استخوان به صورت همزمان با ایمپلنت در مواقعی که دندان ها از بین رفته باشند، همین طور عوامل مختلفی در تحلیل استخوان های فک و تخریب دندان ها وجود دارد. زمانی از این عمل استفاده می شود که برای کارگذاشتن ایمپلنت استخوان لازم و کافی در این ناحیه وجود نداشته باشد. هم چنین از طریق پیوند استخوانی رشد استخوانی دیگر در ناحیه مورد نظر به قبل بازگردانده می شود.

 

استخوان چیست؟ - پیوند استخوان فک

 

موارد لازم برای پیوند استخوان

انواع مواد مورد استفاده برای پیوند استخوان شامل موارد زیر می باشد:

اتوگرافت

یا همان اتوژن نوعی از پیوند استخوانی است که استخوان خود فرد گرفته می شود، پیوند استخوانی اتوگرافت به عنوان اولین انتخاب دندانپزشک از گزینه های دیگر است زیرا پیوند های گرفته شده از بدن بیمار تا کنون بهترین نتیجه ممکن را برای این عمل رقم زده است. آمار بالای موفقیت این نوع مواد برای پیوند به دلیل وجود سلول های زنده و رشد مستمر استخوان و تسریع در فرایند بهبودی است. البته این نوع از پیوند برای برداشتن استخوان از بدن، نیاز به جراحی دیگری هم دارد.

آلوگرافت

نوعی پیوند استخوانی است که از بدن فرد دیگری گرفته و به بدن فرد بیمار پیوند زده می شوند. این نوع عمل برای آن دسته از کسانی انجام می شود که به دلایل متعددی تمایلی برای جراحی دوم و گرفتن استخوان از اندام های بدن شان ندارد.

زنوگرافت

این نوع عمل پیوند استخوان از موجودات دیگر مانند: حیوان گاو به دلیل یکسانی ساختار مولکولی انجام می شود و به راحتی می توان از این منبع حیوانی استخوان دریافت کرد و نتایج قابل قبولی هم کسب کرد.

آلوپلاست

در این مورد پیوند استخوان فک از مواد سنتزی تهیه می شود، زیرا این مواد استخوان های طبیعی ناحیه را کمک می کند تولید استخوان انجام دهند، احتمال بروز عفونت در این پیوند استخوانی بسیار کم تر از اتوژن است اما کارایی کمتری هم نسبت به پیوند استخوانی آلوستیک دارد.

مراحل انجام پیوند استخوان در ایمپلنت دندان

فرآیند انجام پیوند استخوان فک به طور خلاصه شامل موارد زیر می باشد:

 1. بررسی و ارزیابی وضعیت لثه بیمار توسط دندانپزشکی حاذق و معتبر
 2. تشخیص و علامت گذاری نواحی آسیب دیده
 3. تعیین میزان و اندازه استخوان برای انجام عمل ایمپلنت که با کمک رادیوگرافی و سی تی اسکن ممکن خواهد بود.
 4. برداشتن استخوان از محل مورد نظری که از پیش تعیین شده باشد.
 5. تزریق داروی بی حسی موضعی داخل دهان و فک بیمار
 6. تراش دادن و اندازه کردن استخوان برای جای گذاری در محل مورد نظر
 7. کارگذاشتن پین، صفحه، پیچ یا سیم و مفتول برای نگهداشتن پیوند استخوان فک در محل جراحی شده.
 8. در مرحله آخر هم محل جراحی شده با بخیه بسته و پانسمان می شود و در صورت نیاز در طول گذراندن دوران نقاهت برای ترمیم و بازسازی از اسپلینت و آتل نیز استفاده می شود.

انجام پیوند استخوان - پیوند استخوان فک

 

مراقبت های بعد از عمل پیوند استخوان

مانند هر عمل جراحی دیگری عمل پیوند استخوان هم نیاز به مراقبت های دارد تا تجربه ی موفقیت آمیزی از این عمل داشته باشید. نکات مراقبتی برای بعد از اتمام عمل جراحی پیوند استخوان فک شامل موارد زیر می باشد:

 • پس از اتمام عمل پیوند استخوان از تماس مستقیم و لمس محل زخم خودداری کنید.
 • محل جراحی شده را بیش از حد نیاز شستشو ندهید.
 • تا مدت ها از استعمال دخانیات پرهیز نمایید.
 • به منظور جلوگیری از تشدید خونریزی تا 24 ساعت بعد از عمل پیوند استخوان تف و ترشح بهبیرون نداشته باشید.
 • برای مصرف نوشیدنی ها از نی استفاده نکنید.
 • بر اساس دستورالعمل های دندان پزشک تان دارو های تجویزی را مصرف کنید.
 • رعایت اصول کامل بهداشتی و حرفه ای
 • تحت هیچ شرایطی مایعات داغ مصرف نکنید.
 • به اندازه کافی استراحت کنید و در صورت امکان می توانید برای کاهش تورم ناشی از عمل از کمپرس یخ استفاده کنید.

دوران نقاهت

دوران نقاهت در هر عمل جراحی جزء حساس ترین مراحل آن عمل جراحی به حساب می آیند، به همین علت پزشکان و متخصصین این حوزه درمانی بر رعایت دستورات و مراقبت ها در این دوره بسیار تاکید می کنند.

دوره بهبودی کامل پس از عمل به طور مستقیم وضعیت جسمی و روحی بیمار و به میزان شدت کمبود استخوان در فک، وابسته است، اگر در طول دوره نقاهت بدن بیمار به اندازه کافی استخوان برای انجام ایمپلنت تولید نکند،در زمان ایمپلنت ممکن است مجددا مواد پیوندی بیشتری به محل مورد نظر اضافه شود.

نتیجه گیری

با کمک ابزار و امکانات موجود می توانید دندانی سفید و بی نقص و بالطبع آن لبخندی جذاب و زیبا داشته باشید. زیرا دندان ها به عنوان عضوی هستند که در زیبایی صورت نقش به سزایی ایفا می کنند. با مطالعه مطالب فوق عمل پیوند استخوان موفقیت آمیزی را سپری می کنید. برای انجام مراحل درمانی خود به بهترین دندانپزشک زیبایی و متخصص ایمپلنت در تهران مراجعه کنید.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 17 =

Call Now Button