ونیر پرسلن که با استفاده از روش قالب ریزی ساخته میشوند

ونیر پرسلن که با استفاده از روش قالب ریزی ساخته میشوند

دو سیستم مشخص برای ساخت ونیر پرسلن از طریق قالب ریزی وجود دارد:
 
1)ساخت ونیر با استفاده از سرامیک
2)ساخت ونیر با استفاده از آپاتیت
هر دو سیستم علی رغم اینکه مواد و مراحل خیلی متفاوت دارند ولی به طور قابل توجهی مشابهند.هر دو روش یک نمونه مومی بر روی کست و یا die ساخته میشود.پس از شکل دادن و پرداخت نمونه مومی،آنرا Sprue گذاری کرده و بسته به نوع سیستم مورد استفاده در بوته مخصوص به خود قالب ریزی میکنند.
هر سیستم مواد و وسائل مخصوص به خود دارد و زمانی که گچ قالب ریزی سهت شد،جهت حذف موم آنرا در یک فور قرار میدهند.فور به آرامی گرم شده تا نمونه مومی تبخیر گردد.سپس بوته ها به طرز صحیح حرارت داده شده تا به درجه حرارت مطلوب برسندو در ماشینهای مخصوص قالب ریزی قرارگیرند.
در سیستم Dicor لامینت قالب ریزی شده از شیشه از درون گچ خارج شده و رد یک اتاق مخصوص سرامیک قرار داده میشود.این عمل سبب تغییر سطح خارجی شیشه و ساختمان کریستالین آن میگردد.
در سیستم cera pearl تمامی قلب به اجاق کریستالیزاسیون منتقل میشود و به مدت 1 ساعت در درجه حرارت 870 درجه قار میگیرند.کریستالیزاسیون انجام شده و کریستال های هیدروکسی آپاتیت ساخته میشوند.سپس به توسط فشار هوا و پودر اکسید آلومینیوم گچ از لامینت جدا میشود.ونیر پرسلن ها صاف و پالیش شده در دهان بیمار آزمایش میگردند.
 
رنگ آمیزی
رنگ آمیزی لامینتهای cera pearl با استفاده از رزین هایی که رنگ را از زیر ونیر هیدروکسی آپاتیت منتقل میکنند انجام میگیرد.بعضی از تغییرات در سطح میتوانند با رنگهای سطحی انجام شوند.
سطح خارجی لامینتهای Dicor به توسط سیستم رنگ آمیزی مخصوص Dicor رن آمیزی و characterize شده و به روش معمول پخته میشود.بعضی از اصلاح رنگها که شامل رنگهای اپک و ترانسلوسنت نیز میشودمیتوانند به توسط کیتهای مخصوص ماده چسباننده ونیر پرسلن انجام گیرد.در این سیستم همچنین خمیر های مخصوص برای مراحل آزمایش ونیر وجود دارد تا بتوان رنگ نهایی را از قبل تعیین کرد.
 
تراش مینا
نحوه تراش مینا برای لامینتهاDicor  و cerapearl کمی بیشتر از نحوه تراش برای لامینتها معمول است یعنی 6/0 تا 1 میلیمتر به جای 3/0 تا 5/0 میلیمتر.
 
اچ کردن سطح داخلی ونیر
این لامینتها با مواد مختلفی اچ میشوند.در سیستم cera pearl  از یک اسید هیدروکلریک n2 استفاده میشود تا به طور انتخابی سبب فرسایش ماتریس شیشه ای در لامینت گردد.کریستالهای هیدروکسی آپاتیت باقی مانده و نتیجه نهایی یک سری از گودالها و برچستگی ها بر روی سطح اچ شده است که سبب افزایش چسبندگی مکانیکی میشود.
سطح داخلی لامینت Dicor با آلومینیوم دی فلوراید 10% و یا آمونیوم دی فلوراید10% اچ میشود.
 
مزیتها و نقاط ضعف این لامینتها    
اگر مراحل لابراتواری دریت انجام شده باشند ونیر های Dicor  و cera pearl  انطباق بسیار خوبی دارند و در صورتیکه احتیاج به تغییر رنگ زیادی در دندان زیرین نباشد بهترین نوع ونیر پرسلن هستند.
آنها همچنین در بستن فضا های کوچک انتر پروگزیمال ویا دیاستمهای کوچک خوبی عمل کنند.اگر فضای بین دندانها زیاد باشداپک کردن قسمتی از لامینت که در پشت آن دندانی وجود ندارد در این ونیر ها مشکل شده و در نتیجه به علت انعکاس تاریکی از ناحیه عقب دهان این قسمت خاکستری به نظر خواهد رسید.
ماده  cera pearl در حقیقت هیدروکسی آپاتیت است که ماده ای شبیه به مینا میباشدو به همین دلیل استحکام و سازگاری آن با نسج مناسب میباشد.از این لامینتها در سطح لینگوال دندانهای قدامی برای تصحیح anterior guidance،سطح لینگوال دندانهای خلفی،ترمیم سطح اکلوزال دندانهای خلفی برای  full mouth reconstruction و اسپیلنتهای اکلوزال ثابت موقت علاوه بر سایر موارد تجویز لامینتها میتوان استفاده کرد.
ماده Dicor اگرچه با یک لایه چینی رنگی پوشیده میشود که خواص سایندگی آنرا تغییر میدهد ولی خواص آن به مینا نزدیکتر بوده و حتی سطح آن کمتر از چینی و مینا سبب تجمع پلاک میگردد.مشکلی که در لامینتهای Dicor وجود دارد عریان شدن سرامیک شیشه ای در زیر پلاک چینی رنگی در هنگام اصلاح ویا شکل دادن ونیر برای زیبایی میباشد.

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

ونیر پرسلن که با استفاده از روش قالب ریزی ساخته میشوند -  - ونیر پرسلن که با استفاده از روش قالب ریزی ساخته میشوند
اثر ونیر پرسلن بر بافت پریودنتال
دکتر فرخ نژاد,دندانپزشکی کودکان میدان ونک,دندانپزشکی کودکان میدان ونک
ونیر پرسلن برای تغییر رنگ های ناشی از تتراسایکلین
فهرست