دکتر فرزانه فرخ نژاد / همه چیز را در مورد ایمپلنت بدانید
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

همه چیز را در مورد ایمپلنت بدانید

بسیاری از افراد به دلیل از دست دادن دندان های خود، اعتماد به نفس شان را از دست می دهند، احساس خوبی با دندان مصنوعی ندارند و یا نمی خواهند ساختار دندان های سالم شان برداشته شود.

اما دلایلی وجود دارد که اثبات می کند، در صورتی که یک یا چند دندان از دست برود، حتما باید نسبت به درمان اقدام شود. از جمله:

 • از دست دادن دندان می تواند بر نحوه تکلم و جویدن تاثیر بگذارد.
 • امکان حرکت و تغییر پوزیشن دندان های اطراف وجود دارد. که این خود می تواند عاملی شود برای این که به دندان های اطراف و مفصل فک فشار بیشتری وارد شود.
 • تمیز کردن این دندان ها کار سختی است و به همین خاطر، احتمال پوسیدگی و بروز بیماری های لثه بیشتر خواهد بود.
 • احتمال تحلیل رفتن استخوان اطراف دندان های از دست رفته وجود دارد.
 • از دست دادن دندان ها می تواند زیبایی ظاهری را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

ایمپلنت از جمله روش های درمانی است که جایگزین دندان های از دست رفته می شود و به گونه ای طراحی شده است که همانند دندان های طبیعی می شود.

در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی کامل ایمپلنت های دندان بپردازیم.

 

ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت ها از موادی به نام تیتانیوم ساخته شده اند، موادی سازگار با بدن انسان. ایمپلنت به روش جراحی در دندان جای می گیرد و عملکردی مشابه دندان های طبیعی دارد. ایمپلنت، امکان صحبت کردن، جویدن مواد غذایی و داشتن لبخندی زیبا را برای شما فراهم خواهد کرد.

علاوه بر این، باعث حفظ ساختار استخوان نیز خواهد شد.

زمانی که دندان طبیعی از دست می رود و یا کشیده می شود، به تدریج استخوان نیز تحلیل خواهد رفت. در صورتی که دندان ها و استخوان های صورت تقویت نشوند، صورت پیرتر به نظر خواهد رسید. اما دنبال کردن اقدامات درمانی و ایمپلنت، از تحلیل رفتن استخوان پیشگیری و به حفظ ظاهر جوان صورت نیز کمک خواهد کرد.

در کل، ایمپلنت زمانی به بیمار توصیه می شود، که:

 • یک یا چند دندان از دست رفته باشد
 • رشد استخوان فک کامل شده باشد
 • استخوان کافی برای قرارگیری ایمپلنت و یا گرافت استخوان وجود داشته باشد
 • بافت دهانی در سلامت کامل باشد
 • هیچ گونه شرایط پزشکی وجود نداشته باشد
 • سیگار و دخانیات استعمال نشود

نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که درمان ایمپلنت، پروسه چند ماهه دارد و افرادی که خواهان انجام این روش هستند، باید به این مورد توجه داشته باشند.

اقدامات قبل از ایمپلنت

پیش از این که تصمیم به انجام ایمپلنت گرفته شود، دندانپزشک به بررسی و معاینه کامل دندان ها و لثه ها می پردازد و وضعیت استخوان های دندان و فک را مورد ارزیابی قرار خواهد داد. چرا که ایمپلنت، از جمله روش های درمانی است که با روش های جراحی مختلفی می تواند همراه باشد.

قبل از درمان، معمولا تست های تصویربرداری با اشعه ایکس انجام می شود تا از سلامت دندان ها و لثه ها اطمینان حاصل گردد.

در کنار موارد گفته شده، سوابق پزشکی و سلامت جسمانی بیمار نیز بررسی خواهد شد. در صورت ابتلا به مواردی مانند مشکلات قلبی و یا جراحی های ارتوپدی، قبل از درمان، یک دوره مصرف آنتی بیوتیک تجویز می شود تا از بروز عفونت پیشگیری به عمل آید.

بعد از انجام بررسی های لازم، طرح کلی درمان ریخته می شود.

پروسه کلی درمان ایمپلنت، شامل اقدامات زیر می باشد:

 • برداشت دندان آسیب دیده
 • آماده سازی استخوان فک و در صورت لزوم گرافت (پیوند)
 • قرارگیری ایمپلنت
 • رشد و ترمیم استخوان
 • قرارگیری اباتمنت
 • جایگزینی دندان مصنوعی

مراحل انجام ایمپلنت دندان

کل پروسه درمان از اولین مرحله تا آخرین، در حدود چند ماه طول می کشد.

در ابتدا، ایمپلنت به روش جراحی داخل استخوان فک قرار داده می شود. توصیه این است که بیمار در این مرحله، رژیم غذایی نرم و مایعات داشته باشد. در صورتی که استخوان به میزان کافی وجود نداشته باشد و یا استخوان نرم باشد، نیاز به پیوند و گرافت استخوان خواهد بود.

از آن جایی که جویدن باعث می شود فشار بیشتری به استخوان وارد شود و اگر استخوان نتواند ایمپلنت را تحمل کند، جراحی با شکست روبرو خواهد شد. پیوند استخوان می تواند به رفع این مشکل کمک کند.

در مرحله بعدی، استخوان فک اطراف ایمپلنت باید ترمیم یابد. آن چه که باعث می شود ایمپلنت به خوبی داخل استخوان جوش بخورد، این است که استخوان باید روند رشد داشته باشد تا بتواند ایمپلنت را تحمل کند.

بعد از اطمینان از رشد و ترمیم استخوان، دندان یا دندان های مصنوعی جایگزین خواهند شد.

 

مراقبت های بعد از ایمپلنت

یکی از نکات مهم در خصوص مراقبت های ایمپلنت، رعایت بهداشت دهان و دندان می باشد. این اطمینان باید حاصل شود که نواحی اطراف ایمپلنت به خوبی تمیز می شوند. مسواک زدن ایمپلنت از بروز مشکلات لثه نیز پیشگیری خواهد کرد. توصیه می شود روزی دو بار مسواک زده شود.

%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%82%D8%A8%D8%AA %D9%87%D8%A7%DB%8C %D8%A8%D8%B9%D8%AF %D8%A7%D8%B2 %D8%A7%DB%8C%D9%85%D9%BE%D9%84%D9%86%D8%AA %D8%AF%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86 1 1 - همه چیز را در مورد ایمپلنت بدانید

استعمال سیگار و دخانیات تا چند هفته بعد از درمان ممنوع است، چرا که احتمال بروز عفونت بیشتر خواهد شد.

از جویدن یخ و یا آبنبات های سفت باید خودداری شود، چرا که می توانند به دندان ها و ایمپلنت آسیب بزنند.

در صورتی که مراقبت های گفته شده از سوی پزشک  به طور دقیق از جانب بیمار رعایت شوند، این روش درمانی می تواند نتایج بسیار خوبی را به همراه داشته باشد. در مواردی که ایمپلنت به خوبی داخل استخوان جوش نخورد، ایمپلنت برداشته و استخوان پاکسازی می شود تا درمان حدود سه ماه بعد مجدد آغاز شود.

دوران نقاهت درمان ایمپلنت دندان

دوره نقاهت یکی از مهم و حیاتی ترین مراحل درمانی است که باید با رعایت مواد مراقتبی آن را به خوبی پشت سر بگذارید تا نتیجه ای مطلوب دست یابید.

چنانچه بعد از اتمام ایمپلنت احساس درد شدیدی دارید می توانید از دارو های ضد دردی مسکن همانند: پاراستامول یا ایبوبروفن با تجویز و مشورت پزشک استفاده نمائید. علاوه بر آن ها برای ضدعفونی کردن دندان های تان می توانید از محلول های دهانشویه استفاده کنید تا از خطر عفونی شدن دهان تان کاسته شود.

تا حدود چند ماه بعد از اتمام عمل ایمپلنت بهتر است از به طور مداوم به دندانپزرشک تان مراجعه کنید تا با بررسی های لازمه انجام شود این کار باعث اطمینان خاطر از سلامتی تان می شود هم چنین اگر مشکلی هم ایجاد شده باشد با تشخیصی به هنگام به درمان آن می پردازید.

لازم به ذکر است مدت زمان لازم برای بهبودی بسته به شرایط دهان و دندان شما متفاوت است و البته نحوه اجرایی ایمپلنت شما با توجه به تخصص و مهارت دندانپزشک تان نیز در این امر دخیل است. در طی این دوران باید تمامی دستورالعمل های پزشکی را به خوبی رعایت کنید.

حداقل روزی دو مرتبه از نخ دندان استفاده کنید تا هیچ آثاری از غذاهای مصرف شده در داخل دهان تان باقی نماند زیرا همین غذاهای باقی مانده داخل حفرات دندان باعث پوسیدگی و در نتیجه تخریب و از دست دادن دندان ها می شود.

چنانچه بر اثر اتفاق غیر مترقبه ای پروتز های ایمپلنتی تان آسیبی دید، نگران نباشید دندانپزشک تان می تواند آن ها را تعمیر کند یا در غیر این صورت پروتز ها تعویض می شوند و سلامتی تان در خطر نمی افتد.

کاشت دندان عوارضی هم به دنبال دارد؟

باید گفت ایمپلنت دندان هم که با روش جراحی انجام می شود مانند هر نوع فرآیند عمل جراحی ممکن است خطراتی را به هرماه داشته باشد که شما می توانید با انتخابی هوشمندانه در بهترین دندانپزشک زیبایی و هم چنین رعایت نکات مراقبتی ، به طور چشم گیری جلوی بروز این عوارض جانبی را بگیرید.

ممکن است بعد از اتمام عمل جراحی دچار عوارض جانبی خفیف وموقتی شوید که شامل موارد زیر می شود:

 • تورم
 • التهاب
 • احساس ناخوشایند یا دردناکی در داخل دهان
 • خونریزی بیش از اندازه معمول
 • واکنش های آلرژیکی به دارو های بی حشی موضعی یا بیهوشی
 • آسیب به رشته های عصب فک پایین
 • احساس سوزن سوزن شدن
 • بی حسی موقتی یا دائم
 • در صورتی که ایمپلنت با استخوان فک به درستی وصل نشود ممکن است دچار شلی شود.

نتیجه گیری

چنانچه شما هم جزو ان دسته از افرادی هستید که به ایمپلنت دندان نیاز دارید می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با دنداتنپزشک زیبایی مشورت کنید و با اگاهی بالا تصمیم به انجام آن بگیرید تا در نهایت نتیجه رضایت بخشی از آن دریافت کنید.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw== - همه چیز را در مورد ایمپلنت بدانید

دکتر فرزانه فرخ نژاد

در سال ١٣٧٠ از دانشكده دندانپزشكي دانشگاه تهران فارغ التحصیل شده اند، تا سال ١٣٩٦ حدود ٢٦ سال سابقه كاردر حوزه دندانپزشكي در طي این سالها به منظور ارتقاء علم دندانپزشكي كورسهاي متعددي در زمينه cosmetic در دانشگاه سن انتونيو تگزاس زير نظر پرفسور ناصر برقي در بخش esthetic و ايمپلنت زير نظر پرفسور Pat Allen در بخش پريودنتولوژي دانشگاه تگزاس گذرانده است .علاقه اصلي او در زمينه cosmetic و برگرداندن لبخند زيبا به بيماران است

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 4 =

Call Now Button