همه چیز را در مورد ایمپلنت بدانید
دندانپزشکی تخصصی دکتر فرخ نژاد دارای فلوشیب از ICOI آمریکا و مسترشیب از ICOI آمریکا

همه چیز را در مورد ایمپلنت بدانید

بسیاری از افراد به دلیل از دست دادن دندان های خود، اعتماد به نفس شان را از دست می دهند، احساس خوبی با دندان مصنوعی ندارند و یا نمی خواهند ساختار دندان های سالم شان برداشته شود.

اما دلایلی وجود دارد که اثبات می کند، در صورتی که یک یا چند دندان از دست برود، حتما باید نسبت به درمان اقدام شود. از جمله:

 • از دست دادن دندان می تواند بر نحوه تکلم و جویدن تاثیر بگذارد.
 • امکان حرکت و تغییر پوزیشن دندان های اطراف وجود دارد. که این خود می تواند عاملی شود برای این که به دندان های اطراف و مفصل فک فشار بیشتری وارد شود.
 • تمیز کردن این دندان ها کار سختی است و به همین خاطر، احتمال پوسیدگی و بروز بیماری های لثه بیشتر خواهد بود.
 • احتمال تحلیل رفتن استخوان اطراف دندان های از دست رفته وجود دارد.
 • از دست دادن دندان ها می تواند زیبایی ظاهری را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

ایمپلنت از جمله روش های درمانی است که جایگزین دندان های از دست رفته می شود و به گونه ای طراحی شده است که همانند دندان های طبیعی می شود.

%D8%A7%DB%8C%D9%85%D9%BE%D9%84%D9%86%D8%AA %D8%AF%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86 %DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8%9F - همه چیز را در مورد ایمپلنت بدانید

در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی کامل ایمپلنت های دندان بپردازیم.

ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت ها از موادی به نام تیتانیوم ساخته شده اند، موادی سازگار با بدن انسان. ایمپلنت به روش جراحی در دندان جای می گیرد و عملکردی مشابه دندان های طبیعی دارد. ایمپلنت، امکان صحبت کردن، جویدن مواد غذایی و داشتن لبخندی زیبا را برای شما فراهم خواهد کرد.

علاوه بر این، باعث حفظ ساختار استخوان نیز خواهد شد.

زمانی که دندان طبیعی از دست می رود و یا کشیده می شود، به تدریج استخوان نیز تحلیل خواهد رفت. در صورتی که دندان ها و استخوان های صورت تقویت نشوند، صورت پیرتر به نظر خواهد رسید. اما دنبال کردن اقدامات درمانی و ایمپلنت، از تحلیل رفتن استخوان پیشگیری و به حفظ ظاهر جوان صورت نیز کمک خواهد کرد.

بیشتر بخوانید
همه چیز در مورد ارتودنسی دندان

در کل، ایمپلنت زمانی به بیمار توصیه می شود، که:

 • یک یا چند دندان از دست رفته باشد
 • رشد استخوان فک کامل شده باشد
 • استخوان کافی برای قرارگیری ایمپلنت و یا گرافت استخوان وجود داشته باشد
 • بافت دهانی در سلامت کامل باشد
 • هیچ گونه شرایط پزشکی وجود نداشته باشد
 • سیگار و دخانیات استعمال نشود

نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که درمان ایمپلنت، پروسه چند ماهه دارد و افرادی که خواهان انجام این روش هستند، باید به این مورد توجه داشته باشند.

اقدامات قبل از ایمپلنت

پیش از این که تصمیم به انجام ایمپلنت گرفته شود، دندانپزشک به بررسی و معاینه کامل دندان ها و لثه ها می پردازد و وضعیت استخوان های دندان و فک را مورد ارزیابی قرار خواهد داد. چرا که ایمپلنت، از جمله روش های درمانی است که با روش های جراحی مختلفی می تواند همراه باشد.

قبل از درمان، معمولا تست های تصویربرداری با اشعه ایکس انجام می شود تا از سلامت دندان ها و لثه ها اطمینان حاصل گردد.

در کنار موارد گفته شده، سوابق پزشکی و سلامت جسمانی بیمار نیز بررسی خواهد شد. در صورت ابتلا به مواردی مانند مشکلات قلبی و یا جراحی های ارتوپدی، قبل از درمان، یک دوره مصرف آنتی بیوتیک تجویز می شود تا از بروز عفونت پیشگیری به عمل آید.

بعد از انجام بررسی های لازم، طرح کلی درمان ریخته می شود.

پروسه کلی درمان ایمپلنت، شامل اقدامات زیر می باشد:

 • برداشت دندان آسیب دیده
 • آماده سازی استخوان فک و در صورت لزوم گرافت (پیوند)
 • قرارگیری ایمپلنت
 • رشد و ترمیم استخوان
 • قرارگیری اباتمنت
 • جایگزینی دندان مصنوعی

 

مراحل انجام ایمپلنت دندان

کل پروسه درمان از اولین مرحله تا آخرین، در حدود چند ماه طول می کشد.

در ابتدا، ایمپلنت به روش جراحی داخل استخوان فک قرار داده می شود. توصیه این است که بیمار در این مرحله، رژیم غذایی نرم و مایعات داشته باشد. در صورتی که استخوان به میزان کافی وجود نداشته باشد و یا استخوان نرم باشد، نیاز به پیوند و گرافت استخوان خواهد بود.

بیشتر بخوانید
از جرم گیری دندان چه می دانید؟

از آن جایی که جویدن باعث می شود فشار بیشتری به استخوان وارد شود و اگر استخوان نتواند ایمپلنت را تحمل کند، جراحی با شکست روبرو خواهد شد. پیوند استخوان می تواند به رفع این مشکل کمک کند.

در مرحله بعدی، استخوان فک اطراف ایمپلنت باید ترمیم یابد. آن چه که باعث می شود ایمپلنت به خوبی داخل استخوان جوش بخورد، این است که استخوان باید روند رشد داشته باشد تا بتواند ایمپلنت را تحمل کند.

بعد از اطمینان از رشد و ترمیم استخوان، دندان یا دندان های مصنوعی جایگزین خواهند شد.

مراقبت های بعد از ایمپلنت

یکی از نکات مهم در خصوص مراقبت های ایمپلنت، رعایت بهداشت دهان و دندان می باشد. این اطمینان باید حاصل شود که نواحی اطراف ایمپلنت به خوبی تمیز می شوند. مسواک زدن ایمپلنت از بروز مشکلات لثه نیز پیشگیری خواهد کرد. توصیه می شود روزی دو بار مسواک زده شود.

%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%82%D8%A8%D8%AA %D9%87%D8%A7%DB%8C %D8%A8%D8%B9%D8%AF %D8%A7%D8%B2 %D8%A7%DB%8C%D9%85%D9%BE%D9%84%D9%86%D8%AA %D8%AF%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86 1 1 - همه چیز را در مورد ایمپلنت بدانید

استعمال سیگار و دخانیات تا چند هفته بعد از درمان ممنوع است، چرا که احتمال بروز عفونت بیشتر خواهد شد.

از جویدن یخ و یا آبنبات های سفت باید خودداری شود، چرا که می توانند به دندان ها و ایمپلنت آسیب بزنند.

در صورتی که مراقبت های گفته شده از سوی پزشک  به طور دقیق از جانب بیمار رعایت شوند، این روش درمانی می تواند نتایج بسیار خوبی را به همراه داشته باشد. در مواردی که ایمپلنت به خوبی داخل استخوان جوش نخورد، ایمپلنت برداشته و استخوان پاکسازی می شود تا درمان حدود سه ماه بعد مجدد آغاز شود.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =

Call Now Button