دکتر فرزانه فرخ نژاد / خدمات زیبایی دندان / همه چیز در مورد ارتودنسی نامرئی
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

همه چیز در مورد ارتودنسی نامرئی

از ارتودنسى نامرئى دندان چه می دانید؟

از آنجايى كه خط لبخندى زيبا و مرتب تاثير به سزايى در زيبايى ظاهرى دارد، همه افراد مى خواهند تا دندان هايى زيبا و مرتب داشته باشند. در حالى كه برخى از افراد به طور طبيعى داراى دندان هايى مرتب و يك دست هستند، بسيارى از افراد از انحراف و كجى دندان هاى خود رنج مى برند.

روش درمانى ارتودنسى سال ها است كه براى درمان انحراف دندان ها به وجود آمده است و به خوبى توانسته اين مشكل را بدون عوارض و برگشت پذيرى در افراد حل كند. اما يكى از  مشكلات اين روش درمانى اين است كه افراد بسيارى دوست ندارند كه به مدت طولانى اين سيم هاى دست و پا گير و خشن را روى دندان هاى خود تحمل كنند. اين عدم تمايل مى تواند به دليل شكل ظاهرى سيم ها و يا دشوارى هاى عملكردى آن باشد.

لازم به ذكر است دندان هاى منحرف و كج گذشته از ظاهرى نامتعارف و نه چندان دلپذير به مرور زمان بر سلامتى و بهداشت دندان نيز تاثير مى گذارند و سبب پوسيدگى سريع تر دندان ها مى شوند.

ارتودنسى نامرئى دندان روشى جديد براى مرتب سازى دندان ها است كه براى رفع اين مشكلات به وجود آمده است.

اگر به دنبال درمان انحراف و كجى دندان هاى خود هستيد پيشنهاد مى كنيم براى آگاهى از همه جوانب اين نوع ارتودنسى و كسب اطلاعات در مورد آن تا انتهاى اين مقاله با ما همراه باشيد.

 

 

ارتودنسى نامرئى دندان چگونه عمل مى كند؟ 

براى ارتودنسى نامرئى دندان از قالب هاى شفافى از جنس مواد پلاستيكى يا آكريليكى استفاده مى شود. اين قالب ها به طور سفت و محكم روى دندان ها قرار مى گيرند. اما به هنگام غذا خوردن و استفاده از مسواك و نخ دندان مى توان آنها را خارج كرد. لازم به ذكر است كه براى كنترل روند بهبودى دندان، بيمار هر چند هفته يك بار قالبى جديد دريافت مى كند.

بیشتر بخوانید : جراحی زیبایی لثه

 

فیلم ارتودنسی دندان

در اینجا توضیحات خانم دکتر فرزانه فرخ نژاد دندانپزشک زیبایی و متخصص ایمپلنت در تهران را در مورد ارتودنسی دندان یا کارهای زیبایی دندان را مشاهده می کنید.

 

 

 

ارتودنسى نامرئى دندان براى چه افرادى مناسب است؟ 

به طور كلى مى توان گفت كه ارتودنسى نامرئى دندان براى نوجوانان و بزرگسالان مناسب تر است. چراكه صاف و مرتب كردن دندان كودكان از پيچيدگى بيشترى برخوردار است. اين نوع ارتودنسى معمولا براى افرادى كه انحراف و نا مرتبى دندان آنها خفيف است و داراى مشكلات جزئى هستند، مناسب تر است. بنابراين افرادى كه دچار انحرافات عميق و شديد هستند به درمان هاى پيچيده ترى نياز دارند.

 

استفاده از ارتودنسى نامرئى دندان چه مدت زمان طول مى كشد؟  

در خصوص مدت زمان اين روش درمانى بايد گفت كه بستگى به ميزان و شدت انحراف و نامرتبى دندان بيمار دارد، بنابراين نمى توان يك مدت زمان دقيق تعيين كرد. اين درحالى است كه هر چقدر دندان ها دچار انحراف شديدترى باشند، روند درمان نيز مدت زمانى بيشترى به طول مى انجامد.

اما به طور كلى مى توان گفت كه درمان بين ١٠ الى ٢٤ ماه بين افراد مختلف متغير است. همچنين نكته مثبت در اين روش درمانى اين است كه اگر شخصي قبلا ارتودنسى دندان انجام داده باشد ولى پس از گذشت سال ها دچار كمى انحراف و تغيير شكل در دندان ها شده باشد، ارتودنسى نامرئى مى تواند طى ١٠ هفته اين عارضه را درمان كند.

 

چرا از ارتودنسى نامرئی استفاده مى شود؟ 

اجتناب از سيم كشى هاى فلزى و خشن تنها دليل استفاده از ارتودنسى و قالب هاى نامرئى نيست، بلكه راحت تر بودن غذا خوردن، مسواك زدن و استفاده از نخ دندان در اينگونه ارتودنسى نيز مى تواند علت ترجيح آن باشد. اين در حالى است كه استفاده راحت و اصولى از مسواك و نخ دندان بهداشت و سلامت دندان ها را به ارمغان مى آورد.

 

 

نتيجه گيرى

با توجه به اطلاعات ذكر شده مى توان نتيجه گرفت كه ارتودنسى نامرئى دندان براى نوجوانان و بزرگسالان با انحرافات خفيف دندانى مناسب تر است. اين روش درمان هيچگونه عوارضى ندارد و بسيار ايمن است. از جمله مزاياى اين روش مى توان به ظاهر آراسته تر آن و امكان رعايت بهداشت بالاتر به وسيله آن اشاره كرد.

به خاطر داشته باشيد كه قبل از تصميم به انجام اين اقدام تمامى انتظارات و اهداف خود را با بهترین دندانپزشك در ميان بگذاريد تا تشخيص داده شود كه آيا اين شيوه درمانى براى شما مناسب هست يا خير. شما می توانید با انجام تحقیقات کافی، انتخابی آگاهانه برای گزینش دندانپزشک زیبایی داشته باشد.

دکتر علی بصام

دکتر فرزانه فرخ نژاد

در سال ١٣٧٠ از دانشكده دندانپزشكي دانشگاه تهران فارغ التحصیل شده اند
تا سال ١٣٩٦ حدود ٢٦ سال سابقه كار در حوزه دندانپزشكي در طي این سالها به منظور ارتقاء علم دندانپزشكي Course ( واحد ) های متعددي در زمينه cosmetic ( زیبایی ) در دانشگاه سن انتونيو تگزاس ...

مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *