علم دندانپزشکی به مدت طولانی به دنبال راهی بود تا بتواند زیبائی دندانها را ایده آل برساند.اگرچه ونیر های پرسلن کاملا این مشکل را حل نمیکنند ولی راه حلی محافظه کارانه و مناسب پیشنهاد میکنند.لامینت ونیر پرسلن برای موارد زیر تجویز میگردد.
1)تغییر رنگ:در دندانهایی که به دلیل استفاده از تتراسایکلین یا فلوریدا،بالا رفتن سن،نکروز پالپ و درمانهای اندودنتیک دچار تغییر رنگ شده اند میتوان از این تکنیک استفاده کرد.
ترکیب از bleaching و ونیر شاید براس تغییر رنگهای شدید مناسب تر باشد.
2)نقصهای مادر زادی مینا:انواع هیپوپلازیها و مالفرماسیونهای مینا را میتوان با لامینت پوشاند.مثل عدم تکامل مننشور های مینائی در بیماری Amelognsis imperfecta  که در آن کریستالهای مینا تکامل نیافته،ولی ضخامت آن در حد عادی است.
3)دیاستم:فضاهای بین دندانی را میتوان به کمک ونیر پرسلن بست.
4)ناهماهنگی اندک دندانها در قوس فکی:در مواردی که دندانها دارای اندکی چرخش و یا موقعیت نامناسب mild malposition and rotation  در قوس فکی هستند و بیمار مایل به درمان ارتدنسی نیست،میتوان با این تکنیک ظاهرا آنهارا در موقعیت صحیح خود نشان داد.
5)شکل غیر طبیعی malformation:دندانهائی که شکل و اندازه طبیعی خود را بدلایلی مثل ضربه،نقصهای متابولیک و بیماریهای سیستمیک.از دست داده اند،میتوان توسط این تکنیک اصلاح نمود مثل peg lateral ویا microdontia.
6)مال اکلوژن:سطح لینگوال دندانهای قدامی را میتوان به دلیل افزایش در Aterior guidance و یا ایجاد نقاط نگهدارنده در centric،در افرادی که مال اکلوژن و یا ناراحتی پریو دارندبه کمک لامینت پرسلن تغییر داد.
7)پر کردگیهای نامطلوب:دندانهائی که دارای پرکردگیهای متعدد،کم عمق و غیر زیبا در روی سطح لبیال هستند را میتوان با ابن روش به خوبی درمان نمود.
8)افزایش سن:با افزایش سن تغییراتی در دندانها از قبیل سایش و تیره شدن رنگ بوحود می آید که در افراد علاقه مند به زیبایی خوشایند نیست.این دندانها میتوانند نمونه ای برای bleaching ویا در مواردی bleaching همراه با ونیر کردن باشند.
9)سایش دندانی:لامینت پرسلن را میتوان در دندانهایی که به کندی در حال سایش هستند به کار برد.البته شرط کافی بودن مینا ی باقی مانده و افزایش اندک طول تاج سائیده شده و به توسط لامینت.
10)شکستگیها:لامینت پرسلن در صورتی که مینای کافی جهت اتصال و seal وجود داشته باشد،تکنیک مناسبی برای بازسازی شکستگیها در دندانهای قدامی است.
11)آژنزی دندانهای لترال:از لامینتها در زمانی که دندان لترال به صورت مادر زادی وجود ندارد،و کانین به جای آنها روئیده،میتوان استفاده کرد.
با ونیر کردن کانین و سنترال هم میتوان شکل کانین را عوض کرد و به شکل لترال در آورد و هم با ونیر کردن سنترال تناسب بهتری بین اندازه ی دندانها ایجاد کرد،چون کانین هنگامی که در کنار سنترال قرار میگیرد به صورت غیر مناسبی پهن است.
12)پالپ بزرگ:بازسازی دندانها در افراد جوان که دارای پالپ بزرگی هستند خطر باز شدن آنرا داردو لامینت پرسلن درمانی محافظه کارانه برای این نوع دندانها است.
13)اروژن و ابروژن:این نقایص در صورتیکه به اندازه کافی مینا وجود داشته باشد،میتوان توسط لامینت به صورتی محافظه کارانه درمان شوند.
14)عریان شدن ریشه:از لامینت میتوان برای پوشاندن ریشه دندان استفاده نمود اگرپه اتصال لامینت در ناحیه سرویکال به عاج و سمان ایده آل نمیباشد.
15)از بین رفتن ساختمان سطحی دندان به دلیل دمینرالیزاسیون توسط اسید معده:در افرادی که به دلیل اختلال در جهاز هاضمه ویا بیماری مثل blumina nervosa تهوع مدام دارند،ساختمان سطحی دندانرا به دلیل اسید معده از دست میدهند.این دندانها به گرما،سرما و غذاهای شیرین حساسند.البته این تخریب در سطح لینگوال و انسیزال انجام میگیرد.لامینتهای پرسلن میتوانند به خوبی این حساسیت را از بین ببرند و مشکل زیبایی را حل کنند.
16)ایجاد اندرکات برای گیر کلاسپ پارسیل:با یک پوششش پارسیل ونیر پرسلن میتوان اندرکات لازم برای گیر کلاسپ پارسیل را فراهم کرد.
17)درمان زیبایی دندانهای شیری بدون جانشین:دندانهای انکیلوز شیری بدون جانشین را میتوان با این روش به صورت محافظه کارانه از نظر زیبایی درمان نمود.
18)خط لب کوتاه:چون در خط لب کوتاه لثه نمایان میگردد،گذاشتن یک روکش P.F.M با لبه روکش زیر لثه در دراز مدت سبب تحلیل،تغییر رنگ و عدم قرینگی در بافت لثه میگردد.با گذاشتن لامینت میتوان تمام مشکلات فوق را حل نموده و در عین حال زیبایی را بدست آورد.

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

موارد تجویز لامینت ونیر پرسلن -  - موارد تجویز لامینت ونیر پرسلن
مشخصات لامینت ونیر پرسلن
موارد تجویز لامینت ونیر پرسلن -  - موارد تجویز لامینت ونیر پرسلن
اثر ونیر پرسلن بر بافت پریودنتال
فهرست