مقایسه لمینت با ترمیم های کامپوزیتی

مقایسه لمینت با ترمیم های کامپوزیتی

مقایسه لمینت و کامپوزیت

مقایسه لمینت با ترمیم های کامپوزیتی - - مقایسه لمینت با ترمیم های کامپوزیتی

در دندانپزشکی زیبایی هدف علاوه بر درمان و جایگزینی دندان ها برقراری زیبایی و تناسب در لبخند هر فرد است.این هدف با روش های مختلف انجام میشود.در اصلاح طرح لبخند میتوان از روش های مختلفی از جمله لمینت و کامپوزیت استفاده کرد.

یکی از سوالات متداول تفاوت لمینت و کامپوزیت میباشد.که ما در این مقاله به مقایسه ی آن ها میپردازیم.

موارد استفاده از لمینت و کامپوزیت

استفاده از ونیر در موارد بسیاری ممکن است سودمند باشد که عبارت است از:

 • – اصلاح فضای بین دندان ها
 • – ترمیم دندان های شکسته
 • – بد رنگی دندان
 • – منظم کردن دندان

نکته ای که وجود دارد استفاده از ونیر کامپوزیت و پرسلن کامپوزیت موجب مرتب سازی و ایجاد جلوه ای زیبا در دندان ها ایجاد می شود و در مواردی که دفورمیتی فک وجود دارد سودمند نیست.

کامپوزتی

ونیر کامپوزیت( Composite veneers) موادی هستند که روی دندان قرار می گیرندو با تغییر در رنگ, اندازه, ترتیب دندان ها زیبایی فرد را افزایش می دهند.
ونیر های کامپوزیتی در مواقعی که بیمار تمایل به ارتودنسی ندارد بهترین گزینه می باشد . استفاده از این روش که به روش مستقیم معروف است بسیار مقرون بصرفه می باشد. چرا که با قرار گرفتن برروی دندان جلوه ای خاص در دندان های ایجاد می کند. مواد ونیر کامپوزیت از لحاظ قیمتی مقرون بصرفه تر از پرسلن ونیر ها هستند چرا که دندان پزشک خود به صورت مستقیم با مواد ونیر کامپوزیت کار می کند و برخلاف پرسلن ها مواد در لابراتور ساخته نمی شود .

به کار گیری صحیح کامپوزیت بر روی دندان‌های شما دقت و مهارت بسیار زیادی می‌خواهد، به همین خاطر دندانپزشک‌های ما در کلینیک تخصصی دکتر فرزانه فرخ نژاد شناخت کامل از آناتومی دندان‌ها و اصول زیبایی دندان‌های شما دارند.

مزایای کامپوزیت دندان

 • لمینت کامپوزیتی از نظر اقتصادی مقرون به صرفه‌تر است.
 • میزان تراش دندان شما در بکارگیری لمینت کامپوزیتی کمتر است.
 • با لمینت کامپوزیتی به راحتی می‌توانید دندان‌های شکسته خود را ترمیم نمایید.
 • کاربرد کامپوزیت برای ترمیم موارد محدود و افراد کم سن بهتر جوابگو است.

معایب کامپوزیت دندان

 • در لمینت کامپوزیتی امکان سایش بین دندان‌ها وجود دارد.
 • زیبایی و جلوه بیشتر دندان‌های شما کمتر است.
 • در لمینت کامپوزیتی امکان برگشت تغییر رنگ وجود دارد.
 • کامپوزیت از طول عمر و دوام کمتری برخوردار است.

لمینت دندان

پرسلن ونیر یا لمینت سرامیکی از جنس سرامیک ساخته شده است و بر خلاف کامپوزیت دو تا سه هفته برای تحویل نهایی دندان‌های شما زمان نیاز است. کاربرد لمینت سرامیکی بیشتر در دندان‌های بد شکل، اصلاح نامرتبی‌ها، بزرگ کردن دندان‌های ریز، به هم ریختگی، شکستگی‌های دندانی، کوتاهی و بلندی، بستن فاصله‌های بین دندانی، اصلاح رنگ دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در به کارگیری لمینت سرامیکی ابتدا از دندان‌های شما قالب گیری صورت می‌گیرد، سپس بعد از آماده شدن، این قالب‌ها به لابراتوار مجهز ما ارسال می‌شود. لابراتوار ما به درخواست بیمار و دندان پزشک رنگ مورد نظر را روی دندان صورت می‌دهد، پس از پایان تمام این مراحل لمینت سرامیکی بر روی دندان مراجعه کننده چسبانده می‌شود

مزایای استفاده از لمینت دندانی چیست ؟

لمینت دندان مزایای زیر را در بردارند :

 • ظاهری شبیه به دندان طبیعی ایجاد میکند.
 •  بافت لثه به خوبی سرامیک را تحمل میکند.
 •  ونیرهای سرامیکی در برابر لکه و تغییر رنگ مقاوم هستند
 •  رنگ ونیر سرامیکی را میتوان طوری انتخاب کرد که دندانهای تیره تر را سفیدتر اما طبیعی نشان دهد.
 •  ونیرها رویکرد محافظه کارانه ای را برای تغییر شکل و رنگ دندان ارایه می­دهند . ونیرها معمولا به تغییر شکل زیاد قبلی دندان برای عمل نیاز ندارند، در حالی که در روکش ، آماده سازی و تراش بیشتری در دندان صورت می گیردکه البته جایگزین زیباتر و محکمتری می باشد.

معایب لمینت دندانی چیست؟

معایب لمینت دندان به شرح زیر می باشند :

 • ونیر ها  اغلب هزینه بیشتری نسبت به باندینگ رزین کامپوزیت دارند .
 • ونیرها معمولا در صورت لب پر شدن یا شکستن، قابل ترمیم نیستند که البته در نسل های جدید احتمال لب پریدگی و شکستگی تقریبا به صفر رسیده است.
 • لمینت دندان ممکن است دقیقا با رنگ دندانهای دیگر تطابق نداشته باشند. همچنین رنگ ونیر را پس از جایگذاری، نمیتوان بار دیگر تغییر داد. بنابراین تصمیم نهایی در مورد رنگ ونیر (لمبنت) باید تا قبل از چسباندن آن گرفته شود. در صورتی که میخواهید دندانهایتان را سفید کنید باید پیش ازدریافت ونیر (لمینت)، این کار را انجام بدهید.
 •  ونیر ممکن است از جای خود بیرون بزند و بیفتد البته این امر محتمل نیست. برای به حداقل رساندن احتمال این وضعیت، ناخنهایتان را نجوید، مداد، یخ یا اجسام سخت دیگر را گاز نگیرید چون همه این کارها فشار زیادی بر دندانها وارد میکنند.
 • دندانهایی که ونیر دارند در نواحی که ونیر (لمینت)، دندان را پوشش نداده باز هم ممکن است دچار پوسیدگی شوند که با رعایت بهداشت به صورت کامل این احتمال به حداقل می رسد ( همانند دندان طبیعی که در صورت عدم رعایت بهداشت پوسیده می شوند. )
موارد عدم استفاده از ونیر کامپوزیت و ونیر پرسلن

استفاده از ونیر ها برای تمامی افراد توصیه نمی شود و دندان های فرد باید به درستی توسط دندانپزشکی زیبایی آنالیز شوند و قبل از انجام ونیر موارد رفع گردد . استفاده از ونیر ها در موارد زیر توصیه نمی شود.

دندان نا سالم:پوسیدگی های دندانی و دندان های نا سالم قبل از انجام ونیر کامپوزیت و یا ونیر پرسلن باید درمان گردد.

دندان ضعیف: اگر مقدار زیادی از دندان از دست رفته باشد و یا ریشه دندان سست باشد استفاده از ونیر کامپوزیت و پرسلن نتیجه ای نخواهد داشت.

عادات بد:  ونیر ها برای  افرادی که دارای عادات بدی مانند فشار دادن دندان ها به هم و یا دندان قروچه هستند توصیه نمی شود.

به هم ریختگی شدید دندان: در افرادی که بهم ریختگی دندان های آن ها بسیار می باشد. استفاده از ونیر های کامپوزیتی با پرسلن نتیجه مثبتی نخواهد داشت. و اینگونه افراد باید دندان های خود را ارتودنسی کنند.

   تفاوت  کامپوزیت و لمینت

مقایسه لمینت با ترمیم های کامپوزیتی - - مقایسه لمینت با ترمیم های کامپوزیتی

ونیر کامپوزیت در مطب دندان پزشکی و توسط خود دندان پزشک ساخته می شود در حالی که ونیر پرسلن بعد از قالب گیری از دندان های فرد قالب به آزمایشگاه فرستاده می شود. در نتیجه هم از نظر زمانی طول درمان هنگام استفاده از ونیر پرسلن افزایش می یابد علاوه بر اینکه نتیجه مثبتی نیز در بر نخواهد داشت.
 •  اگر به هر دلیلی آسیبی به ونیر ها وارد شود ونیر کامپوزیت قابل ترمیم می باشد در حالی که ونیر پرسلن قابل ترمیم نبوده و باید تعویض گردد.
 • استفاده از ونیر پرسلن معمولا هزینه بیشتری نسبت به ونیر کامپوزیت دارد.
 •  در استفاده از ونیر کامپوزیت تراشی بر روی سطح دندان ایجاد نمی شود و دندان ها تراش نمی خورند درحالی که در ونیر پرسلن دندان ها تراش می خورند

با گرفتن مشاوره تخصصی از کلینیک تخصصی ما بهترین روش را برای اصلاح لبخند خود انتخاب کنید.

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

دکتر فرخ نژاد,دندانپزشکی کودکان میدان ونک,دندانپزشکی کودکان میدان ونک
کاندیدای اصلاح طرح لبخند – دندانپزشکی تخصصی دکتر فرخ نژاد ونک
فهرست