ونیر های پرسلن به دلیل امتیازات و برتریهای بسیاری که بر سایر ونیر ها دارند میتوانند به عنوان هنری نوین در دندانپزشکی زیبایی مطرح با شند.
مزایا ی لامینت ونیر پرسلن
لامینت ونیر پرسلن به دلایل زیر به عنوان ترمیم بی نظیر به رای زیبایی دندان ها مطرح میباشد.
1)رنگ : کنترل و ثبات بهتر رنگ در لامینت ها مزیتی نسبت به سایر ترمیم های همرنگ محسوب میگردد.
2)قدرت اتصال : قدرت اتصال ونیر پرسلن اچ شده به مراتب قوی تر از هر سیستم ونیر دیگر است.
3)بی حسی موضعی : تراش دندان برای لامینت ونیر پرسلن اقلب احتیاج به بی حسی موضعی ندارد.
4)سلامت بافت لثه : برخورد لبه ی لامینت با بافت لثه محدود به سطح فاسیال بوده و پرسلن از نظر بیولوژیک با بافت لثه سازگار است.ونیر که خوب گلریز شده باشد سبب میگردد تا تجمع و رسوب پلاک بر روی این سطح کمتر از سطح ونیر های اکریلی و کامپوزیتی باشد.حتی به نظر میرسد که بعضی از انواع پرسلنن مانع تجمع پلاک میشوند.علاوه بر آن لثه در ناحیه اینترپرگزیمال فشرده نمیگردد.
5)تراش : تراش معمولا در مینا انجام گرفته وشامل عاج نمیشود.در نتیجه حداقل تراش بر روی دندان انجام گرفته و سبب حساسیت پالپ نمیگردد.
6)مقاومت در برابر سایش : مقاومت پرسلن در برابر سایش در مقایسه با سایر مواد ونیر کننده مانند اکریل ها و کامپوزیت ها بیشتر است.
7)قدرت و استحکام : ونیر پرسلن به تنهایی ماده ای شکننده است ولی زمانی که به مینا چسبانده شود از خود یک قدرت برش و کشش بالا نشان میدهد تجربه ی کلینیکی نشان داده است که ونیر ها به ندرت از دندان ها جدا میگرددودر صورتی که بخواهیم آنرا برداریم باید با استفاده از فرز های الماسی آنهارا از سطح دندان تراشید.قدرت پیوستگی در توده پرسلن به مراتب بیش از قدرت اتصال بین ذرات فیلروماتریس کامپوزیت میباشد.بنابراین لامینت پرسلن به دلیل اتصال قوی به میا و استحکام آن به دلیل قدرت پیوستگی در توده پرسلن میتواند برای افزایش طول تاج دندان و توسعه و پوشش بر روی انتهای انسیزال به کار رود.
8)مقاومت در مقابل جذب مایعات : جذب مایعات در پرسلن به طور قابل ملاحظه ای کمتر از اکریل و کامپوزیت است.
9)سیمان مصرفی : نوعی از کامپوزیت بوده که غیر قابل حل و پالیش پذیر است.
10)لامینت های موقت : به دنبال تراش دندان معمولا نیازی به استفاده از لامینت های موقت نیست.
11)حذف فلز در لبه ها : یقه ی فلزی که معمولا در قسمت لثه ای روکش های PFM وجود دارد در لامینت ها حذف شده که این امر به زیبایی کمک زیادی میکند.
12)مقاومت در برابر حلال ها : لامینت پرسلن در برابر اثر تخریبی الکل،داروهاوسایر حلال ها مقاوم بوده و غیر قابل حل میباشد.
13)رنگ پذیری کمتر : ونیر پرسلن کمتر از اکریل و کامپوزیت رنگ پذیر است.
14)زیبایی : زیبایی به دست آمده با لامینت پرسلن به دلیل قابلیت کنترل رنگ و درخشندگی سطح آن به مراتب بهتر از ونیر های دیگر است.پرسلن میتواند از سطوح داخلی و خارجی رنگ آمیزی شود که به این امر سبب میگردد تا حالت زنده بودن دندان را تداعی کند.
15)دوام جلای سطحی : جلای سطحی لامینت پرسلن به دلیل گلیز آن در مقایسه با اکریل و کامپوزیت پایدار تر است.
 
 
 
 
نقاط ضعف ونیر پرسلن
1)زمان : قرار دادن ونیر پرسلن در جای خود یک تکنیک حساس بوده و زمان زیادی میگیرد.
2)ترمیم : زمانی که ونیر های پرسلن بر روی مینا چسبانده شوند به آسانی قابل ترمیم نبوده و در صورت لزوم مجبور به تراش تمامی آن هستیم.
3)حساسیت تکنیک لامینت : مراحل ساخت ونیر پرسلن یک تکنیک غیر مستقیم است که مستلزم دوباره ملاقات بیمار،گرفتن قالب،هزینه ی لابراتوارودقت زیادی در طی مراحل آن میباشد.
4)رنگ : زمانی که از لایه اپک برای پوشاندن تغییر رنگ های شدید در ونیر استفاده میشودجلوگیری از خاصیتmonochromatic که به دلیل عدم ترانسلوسنسی مینای انسیزال و تفاوت رنگ پرسلن عاج به وجود میاید مشکل است علاوه برآن اصلاح رنگ لامینت در زمانی که پرسلن پخته و گلیز گردید امکان نداشته و بستگی به کامپوزیت در زیر ونیر دارد.
5)تراش دندان : برای جلوگیری از ایجاد مشکلاتی نظیر over contour شدن لامینت باید مقدار کمی از مینا تراشیده شود.که در صورت مناسب نبودن لامینت از نظر بیمار مبنای تراشیده شدن غیر قابل برگشت است.
6)شکنندگی : ونیر های پرسلن بسیار ظریف و شکننده هستند و کار کردن با آنها مشکل است.
7)محدودیت به دلیل گلیز : چون پرسلن را نمیتوان 2بار گلیز کرد تغییر در طول،contour و نوبت برخورد به مراحل قبل از گلیز محدود میگرددوپالیش مجدد در صورت از بین رفتن گلیز لبه ها در طی مراحل پرداخت مشکل است.
8)محدودیت کاربرد : توانایی لامینت ها در تصحیح ردیف دندانی و موقعیت آنها محدود میباشد.
9)عدم ثبات در مرحله ی امتحان : ثبات ونیر در مرحله ی امتحان مشکل بوده و گیر استحکاکی نداشته و یا مقدار آن بسیار کم است.
10)هزینه ی بالا : به دلیل استفاده از مواد گران،هزینه لابراتوری بالا،وقت زیادی که در کلینیک صرف میشود قیمت تمام شده ی ونیر زیاد میباشد.
11)عدم تطابق در لبه ها : شاید مشکل اصلی در ونیر های پرسلن عدم تطابق کامل لبه های آنها باشد.تعداد معدودی ونیر ساخته شده که فاصله ی بین لبه های آن و لبه تراش در 20um  باشد اکثرا دارای فاصله ای در حدود 100um هستند.ابن فواصل باز بین لبه ها لامینت و لبه تراش باید باسمان رزین seal گردد.هرچه این فاصله بیشتر باشد،احتمال تخریب رزین در اثر جذب مایعات بیشتر است،که میتواند سبب از بین رفتن اتصال و رنگ پذیری لبه ها شود.
12)عدم اتصال مناسب به عاج : اتصال لامینت به عاج در ناحیه سرویکال ایده آل نیست.
13)اتصال به کامپوزیت : استغاده از لامینت در دندان هایی که دارای پرکردگیهای وسیع کامپوزیت هستند محدود میباشد.
14)هماهنگی رنگ : هماهمگی رنگ لامینت با روکشهای P.F.M موجود در دهان مشکل است.
 

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

مشخصات لامینت ونیر پرسلن -  - مشخصات لامینت ونیر پرسلن
تغییر رنگ ونیر پرسلن
مشخصات لامینت ونیر پرسلن -  - مشخصات لامینت ونیر پرسلن
موارد تجویز لامینت ونیر پرسلن
فهرست