شیوع و تشخیص بیماری های ایمپلنت دندان

شیوع و تشخیص بیماری های ایمپلنت دندان


شیوع
امروزه همگی ما موفقیت درمان های مبتنی بر ایمپلنت دندان را بالا می دانیم . اما بروز انواع بیماری ها از جمله موکوزیت و پری ایمپلنت در اطراف ایمپلنت هایی که از کاشته شدن آن ها چندین سال می گذرد شایع شده است . هر دوی این بیماری ها عفونی هستند . خونریزی بر اثر پروب به عنوان نشانگر بالینی موکوزیت ، شایع ترین تظاهر بالینی بیماری است  ، به گونه …

شیوع
امروزه همگی ما موفقیت درمان های مبتنی بر ایمپلنت دندان را بالا می دانیم . اما بروز انواع بیماری ها از جمله موکوزیت و پری ایمپلنت در اطراف ایمپلنت هایی که از کاشته شدن آن ها چندین سال می گذرد شایع شده است . هر دوی این بیماری ها عفونی هستند . خونریزی بر اثر پروب به عنوان نشانگر بالینی موکوزیت ، شایع ترین تظاهر بالینی بیماری است  ، به گونه ای که با شیوعی تا حد 90 درصد هم گزارش شده است . شاید بتوان تفاوت زیادی را که در گزارش درصد شیوع پری ایمپلنتیت بین مطالعات مختلف وجود دارد با روش های پیگیری متنوع و تعاریف گوناگونی که پژوهشگران از بیماری داشته اند توضیح داد . از این رو احتساب 2 میلی متر تحلیل استخوان به همراه خونریزی بر اثر پروب و یا وجود چرک در کنار ایمپلنت را می توان به عنوان یک ملاک ساده و مطمئن در تشخیص پری ایمپلنتیت مطرح ساخت . بررسی که در مورد بیماران مبتلا به پری ایمپلنتیت صورت گرفته است نشان می دهد که در بیشتر از 60 درصد از این بیماران ، یک یا چند ایمپلنت دندان از تحلیل استخوان پیشرونده ای که تاحد عریان شدن حدقل سه پیچ ایمپلنت گسترده شده است رنج می برند و 20 درصد از بیماران بیش از 4 ایمپلنت در گیر دارن . پری لیمپلنتیت در سیگاری های و بیماران با سابقه پریودنتیت قبلی شایع تر است . در صورت آشکار شدن به محیط دهان ، خطر تشکیل پلاک بر سطوح ناصاف ایمپلنت بسیار جدی است . داده های کافی در مورد تعیین اثر خصوصیات سطحی ایمپلنت بر پری ایمپلنتیت وجود ندارد .

تشخیص
در صورت فقدان نشانه های بالینی وجود یک رادیو لوسنسی در اطراف ایمپلنت دندان را نمی توان نشانه قطعی عفونت دانست . در واقع این ایمپلنت ها ممکن است روند یکپارچگی استخوانی را به خوبی طی نمایند و قابل بارگذاری گردند . از جمله نشانه های پری ایمپلنتیت زود هنگام از دست رفتن اتصال بالینی و خونریزی بر اثر پروب با یا بدون چرک و نمای تحلیل استخوان در رایدوگرافی است . ضایعات اطراف اپکس ایمپلنت دندان نیر بدون نشانه است ، اما اغلب با یک فیستول یا چرک قابل تشخیص است . اگر ثبات ایمپلنت مناسب باشد ، روش های درمانی محافظه کارانه ای به کار برده می شود . در موارد شدید خارج کردن ایمپلنت مطرح است و اگر ایمپلنت لق شده باشد شکی در مورد لزوم خارج نمودن آن باقی نمی ماند . برخلاف از دست رفتن یکپارچگی استخوانی که اغلب بدون نشانه خاصی رخ می دهد و تنها در نمای رادیوگرافی قابل تشخیص است ، عفونت اطراف ایمپلنت با افزایش حساسیت یا درد همراه می باشد .


تعداد مشاهده خبر: (689)

گروه خبر: ایمپلنت دندان


نويسنده: مدیر سایت


کد خبر: 209


ارسال به دوستان











نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

شیوع و تشخیص بیماری های ایمپلنت دندان -  - شیوع و تشخیص بیماری های ایمپلنت دندان
اطلاعاتی درباره ی گیر روکش ایمپلنت دندان
شیوع و تشخیص بیماری های ایمپلنت دندان -  - شیوع و تشخیص بیماری های ایمپلنت دندان
اصول کلی جراحی ایمپلنت دندان
فهرست