ساخت ونیر کامپوزیت

ساخت ونیر کامپوزیت

در مواقع خاصی ممکن است ونیر کامپوزیت های موقت ضروری باشند مثل زمانی که دندان ها به میزان زیادی تراشیده می شوند.این تراش جهت سهولت در ردیف شدن دندان ها پس از قرار گیری لامینت بر روی آننها انجام می گیرد.در این حالات ممکن است مناطقی از عاج به علت تراش زیاد عریان می گردد که به دلیل حساسیت باید توسط ونیر های موقت پوشانده شوند.در شرایطی که دندان تراشیده شده به نظر بیمار خیلی غیر زیبا است احتیاج به ونیر موقت دارد.
چهار تکنیک اساسی برای ساخت ونیر های موقت وجود دارد که عبارتند از:
1-ونیر های مستقیم کامپوزیت
این سیستم شامل قرار دادن ماده کامپوزیت بر روی مینائی که اچ نشده می گردد.کامپوزیت را در مرحله ای که هنوز نرم است بر روی دندان شکل داده و سپس با نور به مقدار لازم پلیمریزه کنید.در مرحله بعدی کامپوزیت با هندپیس دور بالا(توربین)و با فرزهای مخصوص پرداخت کامپوزیت با توجه به نما و جفتگیری دندان های مجاور،شکل صحیح داده شده و پرداخت نهایی می گردد.
به طور کلی احتیاج به اچ کردن دندان تراشیده شده و یا استفاده از ماده باندینگ جهت نگهداری لامینت موقت کامپوزیت در جای خود نیست اگر چه در موارد خاصی برای پیشبرد گیر لازم است تا یک منطقه کوچک مشخص در مرکز سطح لبیال،اچ شده و از باندینگ رزین استفاده گردد.نکته ضروری آن است که مطمئن شویم حاشیه تراش شامل عمل اچینگ نگردیده است.ونیر موقت می تواند توسط اهرم کردنبا وسایل دستی یا تراش با فرز الماسی و توسط هندپیس بالا تا جایی که به مینا تازه برسیم برداشته شود.مقدار مینائی که در هنگام  تراش لامینیت موقت برداشته می شود بی اهمیت و جرئی بوده و توسط کامپوزیت چسباننده لامینیت جبران می گردد.کامپوزیت در محیط تراش که اچ نشده به راحتی کنده می شود و لبه ها را به مخاطره نمی اندازد.
استفاده از کامپوزیت به روش مستقیم جهت ساخت ونیر موقت برای یک یا دو دندان روش خوبی است ولی اگر چهار یا تعداد بیشتری از دندان ها با کامپوزیت ونیر موقت کنیم سبب اتلاف وقت می گردد.
2-ساخت ونیر کامپوزیت مستقیم با ماتکریکس واکوفرم
در این تکنیک ماتریکس واکوفرم بر روی یک کست(قالب گچی دندان)که قبل از شروع کار از بیمار تهیه شده است ساخته می شود.این کست می تواند قبل از ساختن ماتریکس پلاستیک در لابراتوار جهت زیبایی بیشتر تغییر شکل داده شده و reshape گردد.
ماتریکس واکوفرم را پس از ساخت از کست جدا کرده و ترمیم کنید.در اطراف لبه های لثه آنرا با فاصله کمی از بافت نرم به شکل دالبر در آورید.
ناحیه لبیال واکوفرم را پر از کامپوزیت کنید و به آرامی آنرا در محل بر روی دندان های تراشیده شده قرار دهید.ناحیه ای از واکوفرم که از بافت لثه فاصله گرفته سبب می شود تا کامپوزیت پلیمریزه نشده به راحتی حرکت کرده و به شکل صحیح درآید.بنابراین سبب ایجاد فشار و تحریک بر روی بافت نرم نمی گردد.سپس کامپوزیت با میزانن نور لازم سخت می گردد و در حالیکه کامپوزیت در جای خود قرار گرفته واکوفرم از روی آنها برداشته می شود.کامپوزیت با استفاده از دیسک های پرداخت و فرزهای پالیش،پرداخت و ترمیم می گردد تا به شکل یک ونیر که در حقیقت موقتی است در آید.
اطمینان از عدم برخورد و تحریک کامپوزیت بر روی بافت لثه ضروری می باشد،والا عکسالعمل نامساعد در بافت لثه اتفاق می افتد.هر گونه التهاب در بافت نرم قرار گیری و نشست نهایی لامینت را در جای خود به مخاطره می اندازد.این امر به دلیل ترشحات در ناحیه طوق و یا خونریزی در زمانی که بافت ها کمی دستکاری شوند اتفاق می افتد.
3-ونیر های آکریلی مستقیم
در این تکنیک به جای استفاده از کامپوزیت از رزین آکریلی استفاده می گردد.
4ونیر های کامپوزیتی و آکریلی غیر مستقیم
این نوع ونیر موقت در لابراتوار و بر روی کست حاوی دندان های تراشیده شده ساخته می شود.اگر یک لابراتوار کوچک در محل کار داشته باشید این ونیر ها می توانند سریعا بر روی کست نهائی ساخته شوند.
 

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

دکتر فرخ نژاد,دندانپزشکی کودکان میدان ونک,دندانپزشکی کودکان میدان ونک
شرایط انتخاب رنگ کامپوزیت
ساخت ونیر کامپوزیت -  - ساخت ونیر کامپوزیت
انتخاب رنگ سمان کامپوزیتی ونیر پرسلن
فهرست