رژنراسیون هدایت شده استخوان با پیوند لثه

رژنراسیون هدایت شده استخوان با پیوند لثه


پیوند استخوان با به کار بردن پیوند لثه با بافت همبندی و غشاها یک روش قابل پیش بینی برای بازسازی ضایعات افقی ریج محسوب می­شود. بازسازی ضایعات عمودی استخوان چالش برانگیزتر است و می­توانند به کمک پیوند استخوانی در چند مرحله یا تواما درمان شوند. روش­های جدیدتری مثل استخوان­سازی کششی در درمان ضایعات عمودی پیشرفته موفق بوده اند؛ با این حال قابلیت پیش بین…

پیوند استخوان با به کار بردن پیوند لثه با بافت همبندی و غشاها یک روش قابل پیش بینی برای بازسازی ضایعات افقی ریج محسوب می­شود. بازسازی ضایعات عمودی استخوان چالش برانگیزتر است و می­توانند به کمک پیوند استخوانی در چند مرحله یا تواما درمان شوند. روش­های جدیدتری مثل استخوان­سازی کششی در درمان ضایعات عمودی پیشرفته موفق بوده اند؛ با این حال قابلیت پیش بینی نتایج آنها در نواحی نیازمند بازسازی سه بعدی ممکن است محدود باشد. سابقا دستور العمل­هایی برای درمان پیوند استخوانی موفق به منتشر شده است، ضایعات بزرگ محصور را می­توان به طور قابل پیش بینی با اتوگرفت­ها و غشاهای غیر قابل جذب درمان کرد؛ در حالی که در درمان ضایعات بزرگ غير محصور، می­توان از مواد پیوندی قطعه­ای استفاده کرد که مواد گرفت ذره­ای افزوده شده – گرفت­های اتوژن یا آلوژنیک جایگزین استخوان- را حمایت می­کنند. این فرایندها، چه با غشاهای غیر قابل جذب و چه با انواع قابل جذب میتوانند موفق باشند. تحلیل پیشرفته عمودی و طرفی را در ناحیه دندان­های شماره 1 نشان می­دهد. این ناحیه با استفاده از بلوک­های استخوانی Corticocancellous  همبندی  و تراشه­های استخوانی اتوژن ترکیب شده با آلوگرفت­های استخوانFDBA ) freeze – dried ) با موفقیت درمان شده و توسط یک غشای قابل جذب محافظت شد. زائده آلوئولار به میزان کافی جهت ادامه درمان ابا جایگذاری ایمپلنت دندان بازسازی شد. امکان بروز عوارض چشمگیر در محل دهنده بلوک­های استخوانی وجود دارد.

این عوارض شامل کبودی، پاراستزی، هیپوستزی، پرولاپس عضله و یا تغییر فرم صورت می­باشند. در اکثر موارد روش­های دیگر شامل به کارگیری گرفت­های ذره­ای و روش­های GBR، قابل استفاده هستند. در مورد ضایعات غير محصور انتخاب­های درمانی عبارتند از تکنیک split – crest با جایگذاری هم زمان ایمپلنت یا آگمانتاسیون عمودی ریج با جایگذاری هم زمان ایمپلنت دندان حائز اهمیت است که زمانی که جایگذاری ایمپلنت همراه با پیوند استخوان صورت می­گیرد، کنترل عوارض در نظر گرفته شود. از هم گسیختگی زخم یا ترمیم ناقص پیوند استخوان ممکن است به اینتگره شدن fixture بیانجامد که یک شکست زیبایی یا بیولوژیک محسوب می­شود. برطرف کردن این عوارض می­تواند مشکل باشد. روش تغییر یافته split- crest یک روش محافظه کارانه و چند مرحله­ای برای درمان ضایعات غير محصور طرفی ریج است. این روش می­تواند موجب آگمانتاسیون طرفی و عمودی ریج شود. سطح ریج استخوانی به عمق ۷-۵ میلی­متر برش داده شده و کرست استخوان تقریبا ۴۵ درصد به سمت باکال جابجا می­شود تا فضای مغز استخوان در سمت کرونال ریج باز شود. اپیکالی تر نسبت به شکاف ریج در سطح باکال به وسیله یک فرز روند یک دوم یا یک twist drill ۱ میلی­متری، یک سوراخ به داخل مغز استخوان ایجاد می­شود. گرفت­های ذره­ای اتوژن یا سایر گرفت­های جایگزین استخوان از سمت لترال و کرستال در ریج آماده شده قرار می­گیرند. سپس یک غشای قابل جذب یا غير قابل جذب، پیوند را می­پوشاند. این روش تغییر یافته، امکان آگمنتاسیون چشمگیر ریج با گرفت ذره­ای در چند مرحله را برقرار می­کند.


تعداد مشاهده خبر: (808)

گروه خبر: ایمپلنت دندان, پیوند لثه


نويسنده: مدیر سایت


کد خبر: 229


ارسال به دوستاننوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

رژنراسیون هدایت شده استخوان با پیوند لثه -  - رژنراسیون هدایت شده استخوان با پیوند لثه
دندان مشکوک و ایمپلنت دندان
رژنراسیون هدایت شده استخوان با پیوند لثه -  - رژنراسیون هدایت شده استخوان با پیوند لثه
چند نکته در مورد ایمپلنت دندان
فهرست