روکش های موقتی کامپوزیتی

روکش های موقتی کامپوزیتی

حفاظت دندان های تراش خورده و راحتی بیمار تا زمانی که ساخت روکش ها به پایان می رسد،حائز اهمیت است.با برنامه ریزی موفقیت آمیز این مرحله از درمان،دندانپزشک می تواند اطمینان بیمار را جلب نموده و تاثیر بسزایی در موفقیت روکش های نهایی داشته باشد.در فاصله زمانی بین آماده سازی دندان و محافظت می گردد.این نوع روکش های از جنس کامپوزیت را برای سالیان طولانی به عنوان روکش موقت می نامیدند.یک روکش خوب باید نیازمندیهای زیر را برآورده سازد:
1-محافظت از پالپ:روکش باید از موادی ساخته شود که از انتقال حرارت های بالا جلوگیری نماید.
مارژین ها باید بنحوی انطباق داشته باشند تا از نشت بزاق جلوگیری کنند.
2-تثبیت موقعیت:دندان نباید به هیچ وجه دچار اکستروژن یا کج شدن گردد زیرا هر گونه حرکتی نیازمند تصحیح و یا ساخت مجدد رستوریشن نهایی در هنگام سمان کردن خواهد شد.
3-عملکرد سطح جونده:عملکرد سطح جونده روکش موقتی کامپوزیت به راحت بودن بیمار کمک کرده و از جابه جایی دندان جلوگیری نموده،احتمالا از عدم تعادل مفصلی یا عصبی-عضلانی پیشگیری می کند.
4-سهولت تمیز کردن:موادی که روکش موقت از آن ساخته می شود و فرم طبیعی آن باید به نحوی باشد که بیمار بتواند آن را تمیز نگهدارد.اگر انساج لثه در مدتی که از روکش موقتی استفاده می شود،سالم بماند،بعد از سمان کردنروکش نهایی،احتمال بروز مشکل کمتر خواهد شد.
5-عدم تحریک کنندگی لبه لثه ها:برخورد نکردن لبه روکش با موقتی با انساج لثه از اهمیت زیادی بردار است.زیرا التهاب حاصل از این برخوردفمی تواند منجر به تحلیل لثه و یا حداقل خونریزی از لثه در هنگام قالبگیری و در هنگام سمان کردن گردد.یک اورهنگ آسیب رسان ممکن است در اثر استفاده از روکش های موقتی از جنس کامپوزیت یا فلز پیش ساخته که بدرستی فرم داده نشده است،ایجاد گردد.
6-استحکام و گیر کافی:روکش کامپوزیت باید بدون آنکه بشکند و یا از روی دندان خارج شود در مقابل نیرو های وارده مقاومت کند.تعویض روکش موقتی وقت گیر بوده و برای بیمار ناخوشایند است.یک پروتز پارسیل ثابت موقتی را بعد از خاتمه کار باید سالم نگهداشت تا در صورت لزوم مجددا مورد استفاده قرار گیرد.
انواع روکش های موقتی:
در طول ساخت روکش های دائمی راههای متعددی جهت فراهم نمودن پوشش محافظت کننده دندان ها وجود دارد.این راه ها از سمان زینک اکساید-اوژنول برای تراش اینله های کوچک داخل تاجی،تا روکش ها و دنچر های پارسیل ثابت موقتی متغییر است.
روکش های پیش ساخته در مقابل روکش های اختصاصی
روکش های موقتی ممکن است پیش ساخته باشند و یا برای بیمار ساخته شوند.فرم پیش ساخته شامل روکش فلزی با فرم آناتومیک،روکش های پلی کربنات به رنگ دندان و.. می باشند.این روکش های پیش ساخته فقط برای روکش موقتی دندان های منفرد می توان به کار برد.روکش ها و دست دندان ها را می توان به وسیله انواع مختلف کامپوزیت ها و با روش های مختلف مستقیم و غیر مستقیم ساخت.
روش های مستقیم در مقابل روش های غیر مستقیم
روکش های موقتی را می توان بر اساس روشی که جهت انطباق روکش با دندان ها به کار می رود نیز مستقیم نمود:
روش مستقیم بر روی دندان های آماده شده در دهان بیمار ساخته می شود و روش غیر مستقیم در خارج از دهان بیمار و روی یک کست ساخته شده از گچ که سریعا سخت می شود به اجرا در می آید.
کامپوزیت ها برای ساخت روکش های موقتی
کامپوزیت های مختلفی موجود است که می توان در ساخت روکش های موقتی استفاده نمود.پلی متیل متاکریلات قدیمی تر از همه است.پلی اتیل متاکریلات،پلی وینیل اتیل متاکریلات،کامپوزیت رزین اس که در سالهای اخیر مورد استفاده عمومی قرار گرفته است.در حال حاضر بیش از 50 ماده ی روکش های موقتی در دسترس است.هیچ یک از انواع رزین از همه نظر،بر انواع دیگر ترجیح ندارد و دندانپزشک باید مزایا و معایب هر یک را در هنگام انتخاب ارزیابی تشخیص دهد.

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

روکش های موقتی کامپوزیتی -  - روکش های موقتی کامپوزیتی
درد بعد از کامپوزیت
روکش های موقتی کامپوزیتی -  - روکش های موقتی کامپوزیتی
طرح درمان برای روکش های تک واحدی
فهرست