ونیر پرسلن جزء زیباترین روکش های پروتزی محسووب می شود.این روکش ها نسبت به دیگر روش های روکشی،از نظر رنگ و ترانسلوسنسی شباهت بیشتری به نسج دندان طبیعی داردوزیرا در آن ها فلز مسیر عبور نور را مسدود نمی کند.عیب اصلی ونیر پرسلن شکستگی است.
روکش های تمام سرامیک یا ونیر پرسلن ها باید ضخامت نسبتا یکشانی دور تا دور دندان داشته باشند.در ونیر های IPS یا emaxمعمولا برای ایجاد ونیر با ظاهر مطلوب ضخامت 1 تا 5/1 میلی متر نیاز است.در بعد لبه دندان ممکن است ضخامت بیشتری از سرامیک نیاز باشد.
در میان تکنیک های مختلف ساخت روکش تفاوت های اندکی در طرح تراش دندان وجود دارد.
ونیر پرسلن
ونیر پرسلن روشی محافظ کارانه برای ترمیم ظاهر دندان های قدامی تغییر رنگ یافته،حفره دار یا شکسته است.در این روش ونیر پرسلن نازکی بر روی سطح بیرونی دندان مورد نظر باند می شود.باندینگ ونیر پرسلن ها با سمان های کامپوزیتی انجام می شود.
مهم ترین مزیت ونیر پرسلن این است که برای نسج دندان محافظ کارانه است.عموما حدود 5/0 میلی متر تراش لازم است.از آنجا که تراش محدود به لایه میناست،اغلب نیازی به بی حسی موضعی نیست.مهم ترین عیب این روش دشواری دستیابی به ونیر هایی با فرم طبیعی دندان است که غیر برجسته باشد.در صورتی که برای باندینگ در ناحیه لثه ای مینا باقی گذاشته شده باشد،اجتناب از فرم طبیعی دندان برجسته تقریبا غیر ممکن است.گزارش های اندکی راجع به اثر ونیر پرسلن بر روی سلامت بلند مدت لثه ارائه شده است.به علاوه در رابطه با این سوال که آیا نیازی به جایگزینی ونیر پرسلن در طول مدت وجود دارد و یا چه زمانی روکش باید جایگزین شود،گزارشی ارائه شده است.ونیر های زیبایی در مقایسه با روکش های سمان شونده راهکاری محافظ کارانه تر هستند.در بسیاری از مطب های دندانپزشکی به منظور ترمیم دندان های سالم تغییر رنگ یافته به جای روکش فلز-سرامیک از این ونیر ها استفاده می شود.
روش کار به صورت مرحله به مرحله
اغلب در این ونیر ها یک سوم ژنژیوال و لاین انگلهای بین دندان اور کانتور می شوند.بنابراین باید حداکثر تراش با حداقل نفوذ به درون عاج انجام شود.
1.با فرز گرد،مجموعه ای از سوراخ های تعیین عمق ایجاد می شود تا از نفوذ غیر ضروری به مینای نازک اجتناب گردد.مقدرا تراش مورد نیاز تا حدودی به وسعت تغییر رنگ بستگی دارد.معمولا حداقل5/0میلی متر کافی است،تراش باید از فرم طبیعی آناتومیک دندان تبعیت کند.
لبه ی لثه چمفربلند ایجاد میگردد دراین نوع لبه ی لثه  زاویه حفره با سطح خارجی منفرجه بوده و با اکسپوز انتهای منشور های مینایی سبب بهبود اچینگ میشود.لبه ی لثه باید از کرست لثه ای تبعیت کند. بنابراین تمام منشورهای مینایی تغییر رنگ یافته  بدون تجاوز بیش از حد به سالکوس لثه و نیر میشوند.
 تا حد ممکن لبه ی لثه تراش در لبیال ناحیه تماس بین دندانی قرار داده میشود تا مینا در آن ناحیه حفظ شود با این حال برای جدا کردن کست نهایی و دسترسی به لبه لثه های بین دندانی به منظور فینیشینگ و پالیشینگ،مقداری کلیرانس ضروری است.یک نوار فینیشینگ الماسی به ایجاد کلیرانس مورد نیاز کمک می کند.گاه لبه لثه های بین دندانی گاه به سمت زبان گسترس می یابند تا روکش های موجود را در بر بگیرند در این حالت ممکن است تراش قابل توجه دندان برای اجتناب از ایجاد اندر کات ضروری باشد.بعضی از پزشکان طردار قرار دادن لبه لثه سرامیکی بر روی ماده ی کامپوزیتی بجای گسترش تراش به مینا هستند اما این کار توصیه نمی شود.وجود روکش های وسیع برای ونیر پرسلن کنترااندیکاسیون دارد.
4.در صورت امکان،لبه ی دندان تراش داده نمیشود. این مسأله باعث ساپورت پرسلن میشود و احتمال پریدگی را کمترمیکند.اگر نیازبه افزایش طول لبه ی دندان است،تراش باید تا به سمت زبان گسترش یابد. در این حالت باید مراقب بود که از ایجاد اندرکات اجتناب شود.مشاهده مسیر نوشت و برخاست روکش مهم است زیرا اندرکات مانع از نشستن ونیرمیباشد.برای جلوگیری از نواحی تمرکز استرس در پرسلن،باید اطمینان حاصل نمودکه تمام سطوح تراش خورده گرد شده اند.

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

روکش های تمام سرامیک -  - روکش های تمام سرامیک
روکش های تمام سرامیگی یا ونیر پرسلن
روکش های تمام سرامیک -  - روکش های تمام سرامیک
ونیر پرسلن،لامینیت سرامیکی
فهرست