تحولات روکش های تمام سرامیک(ونیر پرسلن)
اولین ونیر پرسلن در سال 1886 توسطLand ساخته شد و به نام پرسلن ژاکت روکش(PJC)شناخته می شد.برای چندین دهه این روکش،زیباترین روکش تمام ونیر بود که دندانپزشکی عرضه می کرد.ابتدا ونیر پرسلن با نقطه ذوب بالا ساخته می شد.این روکش به پشتیبانی دندان زیرین در هنگام عملکرد تکیه می کرد.به دلیل مستعد بودن این نوع روکش به شکست،معمولا به دندان های تکی قدامی محدود می شد.
همچنان که تقاضا برای روکش های با نمای طبیعی در سالهای اخیر فزونی یافته است،دندانپزشکان و تکنسین های لابراتوار و سازندگان پرسلن،راه های متعدد تقویت پرسلن با هدف نهایی نه تنها دارا بودن زیبایی فراوان  و قابلیت تحمل بافتی،بلکه دارا بودن استحکام کافی جهت ساخت پروتز های پارسیل ثابت را بررسی نموده اند.
در سال 1965 McLean  و Haughes پرسلن ژاکت روکشی را توسعه دادند که دارای یک core داخلی از آلومینوس پرسلن و حاوی 40% تا50% کریستال های آلومینا جهت ممانعت از توسعه ترک ها بود.کور داخلی تقویت شده رستوریشن که روی تراش دندان را احاطه می کند،توسط لایه ای از پرسلن معمولی پوسیده می شود.این رستوریشن دوبار قوی تر از PJC متداول می باشد.استفاده از این نوع رستوریشن سبب احیاء استفاده از PJC گردید،اما متاسفانه استحکام آن به جز برای روکش های تک واحدی قدامی کافی نبود.
مقاومت در برابر شکستن،در پرسلن ژاکت کراون آلومینوس،به وسیله یک تکنیک که در آن ماتریکس پلاتینی در داخل روکش کامل شده باقی می ماند،افزایش یافت.استحکام روکش با استفاده از تکنیک دو ورقه باز هم افزایش یافت.ماتریکس پلاتینوم فویل نه تنها ساپورت اضافی را برای پرسلن فراهم می کرد،بلکه امکان برقرار باند شیمیایی بین فویلی که با قلع روکش شده بود و اکسیدهای پرسلن را فراهم می کرد.
گلاس سرامیک ها به علت ضعیف بودن دچار شکست نمی شوند،آنها در نتیجه ی گسترش نواقص و یا ترک ها دچار شکست می شوند.به نظر می رسد که باند تشکیل شده با فویل به کاهش گسترش ترک که اغلب منجر به شکست می شود کمک می کند.
مروری بر سیستم های تمام-سرامیک در دسترس
در سه دهه گذشته،تحقیقات جهت افزایش استحکام سرامیک های دندانی با تغییر در زیر ساخت پرسلن و پیشرفت مواد کور با استحکام بالا متمرکز شده است.نیروی محرکی که برای انجام تحقیقات و توسعه مواد ترمیمی تمام در مقایسه با روکش های متال-سرامیک است.دلیل اصلی دیگر برای تمایل به مواد ریز ساخت با استحکام بالا،پیشرفت سیستم های غیر فلزی است که می تواند به طور قابل پیش بینی برای بریج(پل دندانی) و دیگر وضعیت های با استرس بالا استفاده شود.انگیزه ی دیگر،افزایش قیمت طلا و دیگر فلزات متداولی است که در آلیاژهای دندانی استفاده می شود.تا به امروز،ثابت نشده که هیچ کدام از سیستم های تمام سرامیک به اندازه ی روکش های متال-سرامیک حتی در ابتدای نزدیک شدن به رکوردهای گذاشته شده توسط روکش های تمام-طلا نمی باشند.
سیستم های گوناگون تمام سرامیک بر مبنای معیارهای متعددی توصیف شده اند:
1-طبقه بندی براساس ریز ساخت ها
2-متدهای ساخت
3-استحکام
هر چند تنوعی که به نظر می رسد از نظر کلینیکی از همه مهم تر باشد این است که آیا رستوریشن تمام سرامیک یک سیستم،معین می تواند اچ و باند شود یا از ابتدا یک رستوریشن سمان شونده است.روکش های تمام سرامیک باندشونده،موارد تجویز،نیاز های آماده سازی و پروتکل های سمان کردن متفاوتی نسبت به روکش های تمام سرامیک سمان شونده دارند.
3نوع ماده سرامیک که می توانند اچ و باند شوند شامل:
1-ونیر پرسلن های فلدسپاتیک دست ساز
2-گلاس سرامیک های تقویت شده با لوسایت
3-گلاس سرامیک های تقویت شده با لیتیوم دای سیلیکات
ونیر پرسلن های غیر قابل اچ به وسیله مواد کورCore با استحکام بالا ساخته شده اند،و با پرسلن هایی با مقاومت کمتر به منظور ایجاد فرم طبیعی دندان و نتایج زیبایی،ونیر می شوند.
ونیر پرسلن باند شونده
ونیر پرسلن باند شونده ،چندین مزیت را برای دندانپزشک ترمیمی و بیماران مشتاق زیبایی فراهم می کند.منطقا،مهم ترین وضعیت آنها این است که محافظ کارانه ترین گزینه های ترمیمی غیر مستقیم هم رنگ دندان بوده و به حداقل مقدار تراش دندان نیازداشته و همچنین بیشترین پتانسیل زیبایی را دارند.
مزیت دیگر ونیر پرسلن غیر مستقیم این است که به حداقل گیر و ثبات از دندان آماده شده نیاز دارد.
ونیر پرسلن فلدسپاتیک
این پرسلن های متداول،با تغییرات جزئی همان موادی هستند که روی زیر ساخت های فلزی برای ساخت روکش های متال-سرامیک و همچنین روی کور ونیر پرسلن با استحکام بالا به کار می روند.
به علت اینکه این ونیر پرسلن ها با پودر های پرسلنی شکننده با دست فرم داده می شوند،باید روی ماده پایه ای که قابلیت انتقال به کوره پرسلن و پخت را دارد ساخته شوند.لازم است که این مواد پایه توانایی تحمل دماهای بالای پخت پرسلن را داشته باشند.
ونیر پرسلن فلدسپاتیک متداول انتخاب مناسبی برای بیمارانی با انتظارات بالای زیبایی و روکش های پارسیل ونیر قدامی است و برای آنان تجویز می شود.زیرا در این ونیر پرسلن ها که با دست فرم داده می شوند تغییرات رنگ را می توان از درون ایجاد نمود.با دستان تواند و با تجربه،می توان زنده ترین ونیر ها را ساخت.
با این حال این ونیر پرسلن ها دارای معایبی هستد.اولین و مشخص ترین مورد پیدا کردن سرامیستی است که این ونیر را ارائه دهد و توانایی ونیز تمایل به تولید دائم آن را که خود نیازمند علم و هنر فراوانی است داشته باشد.همانطور که قبلا ذکر شده بود،با افزایش دسترسی به مواد گلاس سرامیکی و یا با روش های تکنولوژی طراحی به کمک کامپیوتر آن را تولید کرد،تعداد سرامیست هایی که هنوز ونیر هایی دست ساز می سازتد کاهش یافته است.ملاحظه ی دیگر این است که ونیر های شکننده،حساسیت تکنیکی زیادی نسبت به پروتکل ارائه شده دارند.
 

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

روکش های تمام سرامیکی -  - روکش های تمام سرامیکی
اصلاح طرح لبخند با ونیر پرسلن
روکش های تمام سرامیکی -  - روکش های تمام سرامیکی
ونیر پرسلن های تمام سرامیکی 2
فهرست