روش های تشخیص بیماری های اطراف ایمپلنت دندان

روش های تشخیص بیماری های اطراف ایمپلنت دندان


مشاهده سیستماتیک و دقیق مخاط اطراف ایمپلنت دندان از نظر احتمال وجود ادم ، هیپرپلازی و یا تحلیل ضروری است . وجود تحلیل مخاط لزوما نشانه ی بیماری بافت اطراف ایمپلنت نمی باشد . بلکه فقدان میزان کافی از مخاط مارجینال در نواحی در دید را بایستی به عنوان یک مشکل زیبایی در نظر آورد . مشاهده چشمی چرک نشانه وجود عفونت است . حضور چرک دلالت بر وجود یک بیماری ب…

مشاهده سیستماتیک و دقیق مخاط اطراف ایمپلنت دندان از نظر احتمال وجود ادم ، هیپرپلازی و یا تحلیل ضروری است . وجود تحلیل مخاط لزوما نشانه ی بیماری بافت اطراف ایمپلنت نمی باشد . بلکه فقدان میزان کافی از مخاط مارجینال در نواحی در دید را بایستی به عنوان یک مشکل زیبایی در نظر آورد . مشاهده چشمی چرک نشانه وجود عفونت است . حضور چرک دلالت بر وجود یک بیماری با ضایعه عمیق و فعال است . استفاده از پروب پریودنتال امکان ارزیابی وضعیت بالینی و عمق پاکت اطراف ایمپلنت دندان را فراهم می آورد . معاینه دقیق بافت با پروب می تواند در تشخیص ضایعات پنهان یا مشخص کردن محدوده واقعی آن بسیار کمک کننده باشد . اگر چه می توان از همان پروب های فلزی معمول استفاده نمود پروب های تیتاتیومی خاص برای معاینات اطراف ایمپلنت در دسترس است . برای پیشگیری از احتمال آسیب به سطح ایمپلنت ، پروب های پلاستیکی نرم تر به بازار آمده است . علاوه بر آن گاهی طراحی ساختار پروتزی و موقعیت ایمپلنت ها پروب کردن اطراف آن را مشکل تر از دندان طبیعی می سازد که در این مواقع استفاده از پروب های پلاستیکی منعطف کمک کننده خواهد بود . ماهیت بافت های نرم اطراف ایمپلنت و سازماندهی الیاف بافت همبندی کرست که موازی سطح ایمپلنت است می تواند بر نتایج اندازه گیری اثر گذارد . مقاومت بافت اطراف ایمپلنت در زیر فشار پروب کم است . از این رو برای پیشگیری از آسیب دائمی به بافت نرم و افزایش دقت پروب در تمایز بین بافت سالم و بیمار بایستی از فشار کمی در زمان پروب کردن استفاده شود . خونریزی بر اثر پروب کردن یک شاخص ضروری برای تعیین سلامت با بیماری بافت اطراف ایمپلنت دندان است . خونریزی بر اثر پروب وجود التهاب را در مخاط اطراف ایمپلنت را نشان می دهد . از این شاخص می توان برای تعیین پیشرفت بیماری هم استفاده نمود .

بنابراین فقدان خونریزی یک شاخص محکم برای وجود بافت با ثبات در اطراف ایمپلنت است .  استفاده از تصاویر رادیوگرافی برای تشخیص تغییرات بافت استخوانی اطراف ایمپلنت ها سایع است . فقدان یکپارچگی استخوانی را می توان با وجود یک خط رادیولوسنت در طول بدنه ایمپلنت تشخیص داد. مطالعات تجربی نشان داده است که رادیو گرافی های داخل دهانی برای ثبت ضایعات داخل استخوانی کارایی کاملی ندارند و تا زمانی که ضایعه در سطح باکال و لینگوال ایمپلنت ها باشد امکان ثبت آن با رادیوگرافی های متداول وجود ندارد . در یک رادیوگرافی صحیح ، پیچ های ایمپلنت دندان باید کاملا واضح باشد و در آن جاگیری درست یا نادرست اباتمنت به راحتی تشخیص داده شود .


تعداد مشاهده خبر: (529)

گروه خبر: ایمپلنت دندان


نويسنده: مدیر سایت


کد خبر: 219


ارسال به دوستاننوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

روش های تشخیص بیماری های اطراف ایمپلنت دندان -  - روش های تشخیص بیماری های اطراف ایمپلنت دندان
مدیریت بافت نرم بعد تحویل پروتز ایمپلنت دندان
روش های تشخیص بیماری های اطراف ایمپلنت دندان -  - روش های تشخیص بیماری های اطراف ایمپلنت دندان
ضایعات استخوانی در ایمپلنت دندان
فهرست