دندانپزشکی پیشگیری
دندانپزشکی تخصصی دکتر فرخ نژاد دارای فلوشیب از ICOI آمریکا و مسترشیب از ICOI آمریکا

دندانپزشکی پیشگیری

دندانپزشکی پیشگیری روشی نوین در علم دندانپزشکی است که برای پیشگیری از مشکلات دهان و دندان بسیار سودمند و موثر است. آیا اطلاعاتی از دندانپزشکی پیشگیری دارید؟ احتمالا اولین چیزی که به ذهنتان خطور پیدا می کند آموزش های صحیح مسواک زدن و استفاده از نخ دندان است. اما دندانپزشکی پیشگیری چیزی فراتر از این مسائل است به خصوص در بخش اطفال. ما در این مقاله سعی داریم شما را با روش های پیشگیری دندانپزشکی و انواع آن آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

دندانپزشکی پیشگیری در اطفال

در علم دندانپزشکی پیشگیری، در بخش اطفال روند به شکل دیگری است. سلامت دندان های شیری در کودکان از اهمیت زیادی برخوردار است. دندان های شیری باید تا بالا آمدن دندان های دائمی سالم بمانند. در صورتی که دندان های شیری زودتر از موعد مقرر دچار پوسیدگی شوند و یا از دست بروند در شکل دندان های اصلی تاثیر بسزایی دارد.

فیلم دندانپزشکی اطفال

شما در اینجا فیلم مراجعه کودک به مطب دکتر فرزانه فرخ نژاد دنداپزشک زیبایی و اطفال و متخصص ایمپلنت را مشاهده می کنید.

 

 

 

نکات مهم برای سلامت دندان کودکان

برای حفظ سلامت دندان های شیری کودکتان رعایت برخی نکات ضروری است. این نکات را به خاطر داشته باشید:

 • برای پیشگیری از پوسیدگی دندان های شیری کودک خود لازم است تا به او آموزش های لازم را بدهید.
 • مسواک متناسب با سایز دهان کودک خود را تهیه کنید.
 • از خمیردندان های حاوی فلوراید برای کودک استفاده کنید.
 • خمیردندان های با طعم مختلف که برای کودکان آزاردهنده نباشد تهیه کنید.
 • دهانشویه را برای کودک خود خریداری کنید.
 • به صورت مرتب برای اطلاع از سلامت دندان و لثه کودک خود به دندانپزشک مراجعه کنید.

آموزش مسواک زدن صحیح به کودکان

به کودک خود استفاده صحیح از مسواک را بیاموزید. کودکان آینه رفتار والدین خود هستند. همراه با کودک خود مسواک بزنید تا این امر به صورت یک عادت رفتاری در او نهادینه شود.

استفاده از نخ دندان را بعد از مسواک زدن به عنوان تکمیل کننده مراحل بهداشت دهان و دندان او آموزش دهید.

بهداشت دهان و دهان از همان نوزادی و بعد از تولد فرزند مهم است. شما می توانید بعد از هر بار شیر دادن به فرزند خود دهان و لثه های او را تمیز کنید. از سه سالگی به بعد آموزش صحیح مسواک زدن باید از جانب والدین برای کودک صورت گیرد.

 

مسواک زدن صحیح به کودکان - دندانپزشکی پیشگیری

 

 

فلورایدتراپی

فلوراید تراپی یک روش درمانی و پیشگیری برای کودکان است که با هدف ارتقا سلامت دندان اصورت می گیرد. با فلورایدتراپی یا وارنیس تراپی به استحکام دندان و لثه کودک کمک می کنند. برای انجام فلورایدتراپی لازم است تا به بهترین دندانپزشک اطفال در تهران مراجعه کنید. این روش باید توسط دندانپزشک و مطب انجام شود.

فیشورسیلانت

فیشورسیلانت یک روش پیشگیری دندانپزشکی اطفال است که به آن شیارپوش نیز گفته می شود. در این روش  با استفاده از مواد دندانپزشکی شیارهای موجود در دندان های کودکان پوشیده می شود. با استفاده از این روش تجمع غذا در شیارهای دندان ناممکن می شود و در نهایت تا حدود زیادی از پوسیدگی دندان در اطفال پیشگیری می کند.

دندانپزشکی پیشگیری در بزرگسالان

پیشگیری همیشه کم هزینه ترین و بهترین نوع درمان بوده است. شما می توانید با رعایت چند اصول ساده از مشکلات دهان و دندان خود تا حدود زیادی بکاهید.

رعایت اصول بهداشتی

اولین امر در دندانپزشکی پیشگیری که قطعا به ذهنتان خطور کرده رعایت درست و کامل اصول بهداشتی است. مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی بسیار ضروری است. استفاده از نخ دندان بعد از مسواک زدن یکی از عوامل بسیار مهم برای حفظ سلامت دندان های شماست. مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی در طول روز بسیار مهم است اما بعد از وعده غذایی شب و قبل از خواب اهمیتی دو چندان پیدا می کند. میکروب ها در طول شب و زمان خواب شما، فرصت مناسبی برای رشد پیدا می کنند تا موجب پوسیدگی دندان های شما شوند.

 

اصول بهداشتی دهان و دندان در بزرگسالان - دندانپزشکی پیشگیری

 

پیشگیری از پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان از اصلی ترین عواملی است موجب از بین رفتن دندان های شما می شود. ممکن است پیشروی این پوسیدگی تا آنجایی پیش رود که منجر به از دست رفتن دندان های شما شود. ما در اینجا به مهمترین کارهای پیشگیری از پوسیدگی دندان اشاره می کنیم:

 • از مصرف مشروبات الکلی و استعمال دخانیات بپرهیزید.
 • بعد از مصرف داروهایی که مقادیر زیادی قند دارند دهان خود را بشویید.
 • مصرف لبنیات و غذاهای پخته شده در آب را افزایش دهید تا به سلامت دندان های خود کمک کنید.
 • مصرف مواد غذایی قندی را به حداقل برسانید و بعد از هر بار مصرف دندان های خود را مسواک بزنید.
 • در صورت خشکی دهان، کاهش بزاق که موجب کرم خوردگی و پوسیدگی دندان می شوند به دندانپزشک مراجعه کنید.
 • در دوران بارداری به خصوص سه ماهه اول به دندانپزشک مراجعه کنید تا وضعیت سلامت دندان های شما بررسی شود و در صورت لزوم روش های درمان یا پیشگیری برای شما صورت گیرد.
 • با استفاده از نخ دندان مواد غذایی باقی مانده در بین دندان های خود را خارج می کنید و از پوسیدگی دندان تا حدود زیادی پیشگیری می کنید.

مراجعه و چکاپ های مرتب

به صورت مرتب و هر شش ماه یکبار به دندانپزشک خود مراجعه کنید و وضعیت دندان های خود را بررسی کنید. در صورت لزوم اقدام به درمان دندان های آسیب دیده خود کنید. این امر را به صورت یک هادت رفتاری در خود ایجاد کنید و با این روند رفتاری از آسیب های شدید به دندان های خود تا حدود زیادی پیشگیری کنید. با این کار مشکلات ریشه دندان به ندرت برای شما پیش می آید، زیرا پوسیدگی های جزیی به سرعت درمان می شوند و به ریشه نمی رسند.

 

ما در این مقاله سعی کردیم شما را با دندانپزشکی پیشگیری در اطفال روشی نوین در علم دندانپزشکی آشنا کنیم. شما می توانید با انجام تحقیقات کافی به بهترین دندانپزشک زیبایی در تهران مراجعه کنید. روند درمان خود را نزد یک پزشک ادامه دهید تا از سوابق درمانی و پزشکی شما مطلع باشد. دندان ها عضو کوچکی در صورت شما هستند که تا پایان عمر به آن ها نیازمندید. برای حفظ سلامت دندان های خود اقدامات لازم را انجام دهید.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 4 =

Call Now Button