درد بعد از کامپوزیت

درد بعد از کامپوزیت

ممکن است بعد از ترمیم دندان با کامپوزیت،دندان حساس شده و فرد احساس در کند.به ندرت ممکن است فرد یک یا دو روز اول درجات مختلف درد را احساس کند و ممکن است بعد از ترمیم دندان با کامپوزیت درد حتی چند هفته ادامه داشته باشد.
دلایل ایجاد درد
در حین ترمیم دندان دارای عروق و عصب هایی می باشد و زنده است،با حذف پوسیدگی آسیب مکانیکال به بافت زنده دندان وارد می شود و دچار آزار  بافت زنده می شود،البته درد به مرور زمان توسط دندان آرام می شود مانند ترمیم یک زخم در بدن.
دلیل دیگر حساسیت بعد از پرکردن دندان با کامپوزیت،مواد پر کننده می باشد.اگر مواد ترمیم محرک و حساسیت زا باشد به جاهای دیگر دندان نشئت کرده و باعث احساس درد بعد از پر شدن دندان خواهد شد.در برخی موارد بافت زنده دندان از مهار آسیب ها بر نمی آید در نتیجه درد التیام نخواهد یافت و به دندان خونرسانی انجام نخواهد شد و عصب آن عفونی شده و ازبین خواهد رفت.در نتیجه بهترین درمان برای این دندان حساس درمان ریشه می باشد چرا که این عفونت به داخل استخوان فک در دور ریشه سرایت کرده و باعث نابودی استخوان اطراف دندان می شود.
عوامل دیگر حساسیت و درد دندان پر شده با مواد کامپوزیتی ضعف پرکردگی دندان،پوسیدگی لبه های ترمیم و بهداشت کم و نامناسب از سوی بیمار است.اگر درد آزاردهنده و ادامه دار باشد باید درمان های دیگری از قبیل پر کردن مجدد دندان و انجام کف بندی مناسب انجام داد.
نشانه درد دندان ترمیم شده با مواد کامپوزیتی

حین جویدن دردی به همراه باشد:
اگر فرد در حین جویدن بلافاصله پس از ترمیم دندان و از بین رفتن تاثیر بی حسی احساس درد کند ممکن است پرکردگی بلند باشد یا در نقطه تماس زودرسی وجود داشته باشد در این صورت باید به دندانپزشک مراجعه کرد و تنظیم و اصلاح پرکردگی انجام گیرد.
به گرما و سرما حساس بودن:
بعد از ترمیم دندان با محرک های حرارتی درجه های مختلفی از حساسیت و درد را به دنبال خواهد داشت.این حساسیت ها باید آزار دهنده نبوده و چند ثانیه به طول انجامد و درد بعد از برداشتن عامل تحریک سریعا از بین رود.
زمان از بین رفتن درد بعد از پرکردگی کامپوزیت:
حساسیت و درد جزئی به مدت چند روز طبیعی است.اگر درد شدیدی بعد از دو روز اول ترمیم دندان ادامه داشته باشد و قابل تحمل نبود باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
ترمیم زیبایی با کامپوزیت
مراجعه به متخصص زیبایی برای ترمیم دندان های قدامی می تواند لذت لبخند زیبا با دندان سفید را  به شما هدیه دهد.از آنجایی که دندان های آسیب دیده به دلیل شکستگی و پوسیدگی و چرخش های آناتومی و … زیبایی لبخند شمارا کاهش داده اند،هدف اغلب شما ها از مراجعه به متخصص زیبایی برای ترمیم دندا های قدامی برای افزایش زیبایی است.
در چه مواردی از مواد کامپوزیت می توان برای ترمیم و زیبایی استفاده کرد
استفاده از باندینگ همرنگ دندان به جهت های مختلف انجام می پذیرد.این اهداف به صورت موردی در زیر آمده است:
-افزایش طول دندان که به جوان بودن لبخند کمک می کند
-رفع تراشیدگی و ترک خوردگی دندان ها و ایجاد نظم در چیدمان آنها
-استفاده از کامپوزیت برای ترمیم پوسیدگی دندان و پرکردن پوسیدگی ها
-افزایش سفیدی و رفع مشکلات مربوط به تغییر رنگ دندان ها
-حفاظت از بخش های خاص دندان و ریشه های آنها
-جایگزین مناسب برای پرکردگی های سیاه
روند ترمیم دندان با کامپوزیت
اولین مرحله:مشاوره
برای انجام این کار روند های خاصی طی می شود که اغلب افراد به آن بی توجه اند.در این مرحله متخصص زیبایی به عنوان یک مشاور،مزایا و معایب این روش و همچنین عوارض آن را بیان می کند.در جلسه مشاوره،متخصص با بررسی کامل وضعیت دندان شما،روند کلی ترمیم و درمان را توضیح می دهد.
دومین مرحله:بررسی دقیق
ممکن است این مرحله نیز در جلسه مشاوره به صورت تلفیقی انجام شود.در این مرحله پزشک شما با مشاهده و بررسی عکسهای رادیولوژی،وضعیت دندان و لثه شما را بررسی می کند.علاوه بر این،مناسب بودن این روش درمانی برای شخص شما را نیز مورد بررسی قرار خواهد داد.اگر این روش کارساز نباشد،پزشک شما راهکارهای دیگر درمانی را پیشنهاد خواهد کرد.
مرحله سوم:انجام باندینگ
در این مرحله،ترمیم دندان با کامپوزیت آغاز می شود.پزشک شما با بررسی دقیق رنگ دندان هایتان،کامپوزیت مناسب شما را آماده می کند،سپس با انجام معاینات و مراحل درمانی،کامپوزیت را با چسب مخصوص روی دندان هایتان قرار می دهد.پس از چسباندن کامپوزیت،با استفاده از نور و اشعه مخصوص،باندینگ دندان را سر جای خود محکم می کند.
مزایای روش ترمیم با کامپوزیت
نیاز به زمان کم
قیمت پایین و به صرفه
عدم نیاز به داروی بی حسی
عدم نیاز به برداشتن مینای دندان

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

درد بعد از کامپوزیت -  - درد بعد از کامپوزیت
انواع کامپوزیت
دکتر فرخ نژاد,دندانپزشکی کودکان میدان ونک,دندانپزشکی کودکان میدان ونک
روکش های موقتی کامپوزیتی
فهرست