تکنیک های بخیه زدن پیوند لثه

تکنیک های بخیه زدن پیوند لثه

ارسال توسط
محمد حسینی
در تاريخ 26 تیر 1397 10:01
( گروه: پیوند لثه )

بخیه ها و تکنیک های بخیه زدن با توجه به شرایط خاص مکانیکی متفاوت خواهد بود.نوع بخیه های مورد استفاده در تکنیک های جراحی پیوند لثه ارائه شده در این کتاب،در صفحات آتی مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

بخیه های بستن زخم،بهم نزدیک کردن دقیق لبه لثه های زخم برای دستیابی به التیام اولیه است.

بخیه های منقطع

وقتی از بخیه های منقطع استفاده می شود.بایت سایز  یکنواخت برای بهم نزدیک شدن مطلوب لبه های زخم ضروری است.بنابراین فاصله بین خط برش و محل ورود و خروج سوزن در هر طرف خط برش باید تا حد امکان یکسان باشند.بافت های نرم باید کاملا گرفته شوند تا بخیه ها هنگام گره زدن یا التیام لثه را به سمت خارج نکشند.بنابراین بخیه نباید 1 تا 2 میلیمتر از لبه پیوند لثه فاصله داشته باشند.که به ضخامت فلپ این موضوع بستگی دارد.بخیه ممکن است داخل فلپ تمام شود یا اینکه از کل فلپ عبور کند.

سوزن را می توان با یک یا دو حرکت از کل فلپ عبور داد که به دسترسی و عرض زخم بستگی دارد.سوزن باید بافت را با زاویه 90 درجه نسبت به فلپ سوراخ کند.سپس سوزن از اینکه سوزنگیر باز نشده و ان را رها کند،تا حدامکان داخل بافت وارد می شود.در محل خروج سوزنگیر از قسمت وسط،بدنه سوزن را گرفته و آن را بطور کامل از بافت بیرون می کشد.برای به حداقل رسانیدن ترومای بافت هنگام بخیه زدن،در زمان عبور سوزن از داخل بافت نرم،همیشه نیرو باید در جهت انحنای سوزن وارد شود.

سوزن باید تیز باشد،نوک سوزن هرگز نباید با سوزنگیر گرفته شود چون آن را کند می کند.اگر نوک سوزن کند شد یا آسیب دید،باید از یک سوزن جدید استفاده شود.وقتی لبه های فلپ هنگام بخیه زدن با فورسپس گرفته شده اند،باید مراقب بود تا بافت نرم با فورسپس له نشود.

موقع بخیه زدن سوزن معمولا عمود بر خط برش گرفته می شود با این حال،وقتی قرار است یک فلپ جا به جا شده به سمت کرونال یا آپیکال یا قسمت ها متحرک و غیر متحرک بخیه شود،حرکت سوزن در مسیر زاویه دار مفید خواهد بود.

هر چه تعداد بخیه های مورد استفاده،برای بهم رسانیدن دقیق لبه های زخم کمتر باشد،به نفع التیام زخم خواهد بود نسبت به بخیه های پیوسته بخیه های منقطع از این مزیت برخوردار هستند که سرنوشت کل خط بخیه به یک گروه وابسته نیست که در صورت شل شدن آن کل مسیر تحت تاثیر قرار گیرد.ایراد بخیه های منقطع طولانی تر و زمانگیر بودن زدن آنها است.

بخیه های مترس

وقتی در نواحی بین دندانی پیوند لثه انجام می شود.به هم رسانیدن دقیق لبه های زخم دشوار خواهد بود به ویژه اگر پاپیلا کاملا سالم و دست نخورده باشد.در واقع به هم رسانیدن دقیق لبه های زخم با بخیه های غیر منقطع عملا غیر ممکن است.بخیه های عمودی مترس معمولا در این بیماران نتیجه بهتری به همراه دارد.


تعداد مشاهده خبر: (526)

گروه خبر: پیوند لثه


نويسنده:


کد خبر: 326


ارسال به دوستاننوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تکنیک های بخیه زدن پیوند لثه -  - تکنیک های بخیه زدن پیوند لثه
پیوند لثه در موارد خاص
دکتر فرخ نژاد,دندانپزشکی کودکان میدان ونک,دندانپزشکی کودکان میدان ونک
ایمپلنت وپیونداستخوان سینوس – دندانپزشکی تخصصی دکتر فرخ نژاد ونک
فهرست