تاریخچه ی ایمپلنت های دندانی داخل استخوانی

تاریخچه ی ایمپلنت های دندانی داخل استخوانی

هرچند کاربرد ایمپلنت دندان داخل استخوانی در اصل،از اوایل قرن نوزدهم به تدریج شروع به پیشرفت کرد،اما آشنایی با نخستین ایمپلنتهای Alloplastic که تاکنون کشف شده اند خالی از لطف نیست.این ایمپلنتها مربوط به مایا ها میباشند.شواهد قوی وجود دارد که این اقوام با استفاده از مواد Alloplastic در افراد زنده،اقوام به گذاشتن اسمپلنت میکرده اند.طبق شواهد به دست آمده از جمجمه ای مربوط به مایا ها،که به حدود 600سال پس از میلاد برمیگردد و در کشور هندوراس فعلی کشف شده است،سه قطعه دندانی از جنس سنگ به جای سه دندان ثنایای فک پایین کار گذاشته شده اند.
طبق شواهد رادیوگرافیکی،استخوان compact در اطراف دو عدد از این ایمپلنتها تشکیل شده است.این نمونه هارا میتوان نخستین ایمپلنتهای Alloplastic داخل استخوانی دانست که تاکنون کشف گردیده اند.البته شواهد باستانشناسی مختلف،از جمجمه هایی که در آنها ایمپلنتهایی از جنس کوارتز و یاقوت به جای دندانها کار گذاشته اند نیز در آمریکا یافت شده است.همانطور که گفته شد،از ابتدای قرن 19،استفاده از انواع ایمپلنت دندان داخل استخوانی که به طور عمده از فلزات ساخته میشدند،شروع به پیشرفت کرد.در سال 1809 از طلا به عنوان ماده ای برای ساخت ایمپلنت دندان استفاده کرد.
HarrisوEdwards از ریشه های پلاتینیومی به این منظور استفاده کردند.در سال 1891،Znamenski از دندانهای پرسلنی لاستیک و گوتاپرکا استفاده کردوPayne در سال 1901 کپسول های نقره ای را مورد استفاده قرار داد.
در سال 1913،Greenfield آمریکایی،طرح Latticed cage را که از آلیاژ ایریدیوم و پلاتین ساخته شده بود و ایمپلنتی دو مرحله ای بود عرضه کرد.
در سال ها 1938 و 1939 برادران Strock از شهر boston آمریکا،نخستین ایمپلنت های پیچی را در فک انسانها و سگها کار گذاشتند.این ایمپلنت ها از جنس وایتالیوم ساخته شده بودند و برای جایگزینی تک دندانها مورد استفاده قرار میگرفتند.
در اواسط دهه ی 1940،ایمپلنت معروف Manlio S.Fromiggini ایتالیایی عرضه شد.اومعمولا از فولاد ضد زنگ یا تانتالوم،این ایمپلنت ها را میساخت.طرح ایمپلنت او Twisted Spri بود و در واقع یک سیم فلزی بود که بر روی خودش خم شده بود تا به صورت یک مارپیچ درآید و در سر این سیم نیز طوری به یکدیگر لحیم شده بود که به صورت یک Post درآید و برروی آن پروتز ساخته شود.
در واقع ایمپلنت Fromiggini طرح اولیه ایمپلنت دندان پیچی شکل امروزی بوده است . 

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تاریخچه ی ایمپلنت های دندانی داخل استخوانی -  - تاریخچه ی ایمپلنت های دندانی داخل استخوانی
تعریف ایمپلنت دندان
تاریخچه ی ایمپلنت های دندانی داخل استخوانی -  - تاریخچه ی ایمپلنت های دندانی داخل استخوانی
اینتگریشن(جوش خوردن)ایمپلنت دندان به استخوان
فهرست