دکتر فرزانه فرخ نژاد / خدمات زیبایی دندان / بلیچینگ دندان و دانستنیهای ضروری
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

بلیچینگ دندان و دانستنیهای ضروری

بلیچینگ دندان و دانستنیهای ضروری

بسیاری از افراد خواهان داشتن دندان هایی سفید و براق هستند. گاهی پیش می آید به دلیل بالا رفتن سن و یا استعمال سیگار و دخانیات و یا مصرف برخی مواد غذایی، دندان ها تغییر رنگ می دهند و زرد می شوند.

علاوه بر این، رنگ دندان ها می توانند بر روی پوست و آرایش شما نیز تاثیر بگذارد.

البته نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که دندان ها به طور طبیعی کاملا سفید نیستند. اما برخی افراد خواهان سفید تر شدن دندان های خود هستند. بلیچینگ، از جمله روش ها در دندانپزشکی است که با هدف سفید کردن و براق شدن دندان ها انجام می شود.

در ادامه با ما باشید تا به بررسی بلیچینگ دندان بپردازیم.

بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ، روشی است که هر گونه لکه زرد رنگ و بی رنگ از روی دندان برداشته می شود و باعث می شود دندان ها شفاف تر به نظر برسند. با توجه به شدت لکه های روی دندان، دندانپزشک تشخیص می دهد که آیا این روش برای شما مناسب است یا خیر.

بلیچینگ دندان می تواند در مطب، در منزل و یا ترکیبی از دو مورد انجام شود. در تمامی موارد، از محصولات سفید کننده بر پایه پراکسید هیدروژن استفاده می شود. درصد مواد تشکیل دهنده هر محصول متفاوت خواهد بود.

در واقع، هر چه این مواد قوی تر باشند، سفیدی دندان ها بیشتر خواهد بود. با این حال، هر چه درصد پراکسید بالاتر باشد، مدت زمان کوتاه تری بر روی دندان باید باقی بماند. باقی ماندن ژل روی دندان ها برای مدت زمان طولانی باعث دهیدراته شدن دندان و افزایش حساسیت خواهد شد.

 

بیشتر بخوانید : بهترین دندانپزشک زیبایی در تهران[/box]

آیا بلیچینگ دندان به اعصاب دندان آسیبی نمی زند؟

در واقع این گونه می توان گفت که هیج گونه موردی در خصوص تاثیر سفید کننده بر سلامت اعصاب دندان گزارش نشده است. این مواد کاملا ایمن و موثر هستند.

بلیچینگ دندان، روش دائمی نیست. در صورتی که بعد از بلیچینگ از خوردن و آشامیدن برخی مواد غذایی خودداری شود، ممکن است تا یک سال نیازی به سفید کردن مجدد نباشد. برخی مواد غذایی و نوشیدنی ها باعث ظاهر شدن لک هایی بر روی دندان می شوند.

برای داشتن دندان های سفید و شفاف تر چه بایدکرد؟

  • مسواک زدن دندان ها بلافاصله بعد از خوردن برخی مواد غذایی و نوشیدنی ها
  • رعایت بهداشت دهان و دندان. توصیه می شود دندان ها روزی دو بار مسواک زده شوند تا هر گونه پلاک از روی دندان برداشته شود.
  • انجام بلیچینگ هر شش ماه یک بار و یا سالی یک بار. افرادی که سیگاری هستند و یا نوشیدنی های خاصی مصرف می کنند، باید زودتر به دندانپززشک مراجعه کنند.

اقدامات ضروری قبل از بلیچینگ دندان

ابتدا دندانپزشک به بررسی و معاینه دندان ها می پردازد و مواردی مانند پوسیدگی باید قبل از بلیچینگ درمان شوند، آن هم به این دلیل که محلول های سفید کننده می توانند از نواحی پوسیده عبور کنند و به قسمت های داخلی دندان برسند.

در صورتی که لثه تحلیل رفته باشد، قسمت ریشه دندان ظاهر زردی پیدا می کند که بلیچینگ نمی تواند به سفید شدن این ناحیه کمک کند.

انجام بلیچینگ علی رغم وجود پوسیدگی و یا تحلیل لثه می تواند باعث افزایش حساسیت دندان ها شود و نکته دیگری که باید به آن اشاره کنیم این است که بلیچینگ بر روی پروسلین و یا ونیر جواب نمی دهد.

بلیچینگ می تواند در مطب و یا در منزل انجام شود.

در صورتی که بلیچینگ در مطب انجام شود. ابتدا تصویربرداری از دندان ها انجام می شود تا روند درمان مشخص شود. در این مرحله شما می توانید تمامی سوالات خود را با دندانپزشک مطرح کنید.

در مرحله بعد، دندان ها پاکسازی می شوند تا هر گونه باکتری، مواد غذایی و یا سایر مواد جمع شده بر روی دندان ها که باعث ظاهر شدن لکه شده اند، برداشته شوند. بعد از این اقدام، بلیچینگ آغاز خواهد شد.

بلیچینگ در منزل، ژل سفید کننده ای به بیمار داده می شود تا بر روی دندان ها بزند. این کار بهتر است به مدت دو تا سه هفته، هر روز انجام شود. نکته این است که تمام دستورات گفته شده از سوی دندانپزشک در خصوص استفاده از ژل باید انجام شود تا از بروز آسیب های احتمالی به دهان و دندان پیشگیری به عمل آید.

مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان که باید بدانید

بعد از بلیچینگ در مطب، بیمار باید چند روز بعد به مطب مراجعه کند تا وضعیت لثه ها بررسی شود.

 

بیشتر بخوانید :  کامپوزیت دندان چیست؟

 

برای حفظ نتایج بلیچینگ، بهتر است از مصرف برخی مواد غذایی و آشامیدنی ها خودداری شود.

استعمال سیگار و دخانیات کنار گذاشته شود.

بهداشت دهان و دندان نیز باید رعایت شود. توصیه می شود دندان ها بعد از بلیچینگ هر روز و یا روزی دو بار، مسواک زده شوند.

در پایان این که،

رنگ دندان ها به مرور زمان و تحت تاثیر عواملی مانند استعمال سیگار و دخانیات و یا مصرف برخی مواد غذایی تغییر می کند و لکه هایی بر روی دندان ها ظاهر خواهد شد. افرادی که خواهان سفید و شفاف شدن دندان های خود هستند، می توانند از مزایای بلیچینگ بهره مند شوند.

توجه داشته باشید که این روش بر روی دندان های پوسیده و یا پروسلین و ونیر جواب نمی دهد.

دکتر علی بصام

دکتر فرزانه فرخ نژاد

در سال ١٣٧٠ از دانشكده دندانپزشكي دانشگاه تهران فارغ التحصیل شده اند
تا سال ١٣٩٦ حدود ٢٦ سال سابقه كار در حوزه دندانپزشكي در طي این سالها به منظور ارتقاء علم دندانپزشكي Course ( واحد ) های متعددي در زمينه cosmetic ( زیبایی ) در دانشگاه سن انتونيو تگزاس ...

مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *