اینتگریشن(جوش خوردن)ایمپلنت دندان به استخوان

اینتگریشن(جوش خوردن)ایمپلنت دندان به استخوان

موانع اینتگریشن استخوان
همانطور که گفته شد وجود سلول به میزان کافی،تغذیه صحیح این سلول ها و تحریک مناسب برای التیام صحیح استخوان در اطراف ایمپلنت دندان ضروری می باشند،با این وجود حتی اگر این شرایط نیز در بدو امر تامین گردیده باشند،ممکن است جوش خوردن ایمپلنت دندان به استخوان رخ ندهد.در اینجا مروری بر عوامل مخرب اینتگریشن در دو دسته اولیه و ثانویه خواهیم داشت.
موانع اولیه در جوش ایمپلنت دندان به استخوان:
1-جراحی تروماتیک:که در بحث مربوط به فاکتور های کلیدی برای ایجاد گیر ایمپلنت به استخوان،باید صحبت شود.
2-پایین بودن قابلیت التیام در محل ایمپلنت دندان:دلایلی وجود دارد که نشان می دهند بیماری های سیستمیک مختلفی همچون آرتریت روماتوئید می توانند تاثیری منفی بر اینتگریشن یک ایمپلنت با استخوان داشته باشند.با این وجود ارتباط احتمالی این یافته ها با موارد ایمپلنت گذاری در فکین نامعلوم است.دقیقا معلوم نیست که آیا استئوپروز شدید،برای کارگذاشتن ایمپلنت دندان در فکین عدم تجویز می باشد یا خیر.
تحلیل ریج استخوان فک بالا ممکن است آن قدر شدید باشد که تثبیت ایمپلنت دندان مشکل باشد در حالی که در فک پایین در چنین مواردی به عنوان یک قانون کلی،استخوان کافی برای کار گذاشتن ایمپلنت های دندانی بدون نیاز به انجام گرافت،وجود دارد.
گرچه تابش اشعه می تواند روند اینتگریشن را به خطر اندازد ولی نمی توان آن را مورد عدم تجویز قطعی برای ایمپلنت دندان گذاشتن،دانست ولی مشخص شده که این تاثیر منفی ممکن است با گذشت زمان در دراز مدت ضعیف تر گردد.در ارتباط با نقش این عوامل و بیماری های مختلف در انتخاب بیماران و موفقیت ایمپلنت ها بیشتر صحبت خواهیم کرد.
موانع ثانویه در اینگریشن استخوان:
1-حرکات ایمپلنت دندان:کنترل آسیب های استخوانی ناشی از حرکت سطح جونده و بارگذاری های موجود باعث تکان خوردن ایمپلنت در زمان ترمیم است.
Over loading:به عنوان یک قانون می توان گفت ضعیف ترین بخش مجموعه بافت استخوانی است.برانمارک و همکارانش در مطالعات خود نشان دادند که وارد آمدن بار و فشار بیش از حد تحمل،ممکن است سبب شکستن بافت استخوانی تثبیت کننده یا خود ایمپلنت دندان گردد ولی سطح تماس ایمپلنت با استخوان سالم می ماند.بنابراین overloading از عوامل ثانویه از دست رفتن ایمپلنت دندان محسوب می گردد.
3-سازگاری بیولوژیکی ضعیف و ناخالصی های سطحی ایمپلنت دندان:در مورد این عامل یز در بحث فاکتور های کلیدی اینتگریشن استخوان صحبت گردید.
علل ایجاد تحلیل استخوان در اطراف ایمپلنت های جوش خورده به استخوان:
اصولا در نواحی که واکنش های التهابی یا تحریکات شدید و طولانی وجود دارد،تحلیل استخوان به وجود می آید.عواملی اصلی که موجب تحلیل استخوان می شوند،عبارتند از:التهاب موضعی ناشی از تجمع پلاک و ترومای ناشی از اکلوژن با توجه به این که در مقالات قبلی نقش این عوامل در ایجاد تحلیل استخوان به طور کامل تر مورد بررسی قرار می گیرند.به دنبال واکنش های التهابی ناشی از تجمع پلاک ممکن است بیماری پریودتال به وجود آید و تحلیل استخوان با مکانیسم های زیر می تواند رخ دهد:
1-تاثیر مستقیم فرآورده های پلاک بر روی سلول های اجدادی استخوان که سبب تحریک آنها برای تبدیل شدن به استئوکلاستها می شود.
2-تاثیر مستقیم فرآورده های پلاک که موجب تخریب آن از طریق مکانیسمی بدون دخالت سلول ها می شوند.
3-تحریک سلول های لثه توسط فرآورده های پلاک که موجب آزاد شدن واسطه هایی از این سلول ها می شود.این واسطه ها می توانند موجب تحریک سلول های اجدادی استخوان برای تمایز به استئوکلایتها گردند.
4-محصولات پلاک باعث آزاد گردیدن موادی از سلول های لثه می شوند که این مواد نقش cofactor را در تحلیل استخوان دارند.
5-محصولات پلاک موجب آزاد شدن موادی از سلول های لثه می شوند که با عمل شیمیایی خود،و بدون دخالت استئوکلاستها،موجب تخریب استخوان می گردند.
محصولات فرعی،پروتئاز،هیالورونیداز و کلاناژ،همانند آنزیم ها و اندوتوکسینها عمل می نمایند و توسط باکتری های g آزاد می گردند.در مواردی که مقاومت بدن میزبان بالا می باشد،تعادلی بین محصولات فرعی حاصل از پلاک و بافتهای لثه وجود دارد.هنگامی که دفاع میزبان پایین می آید،کمیت و کیفیت پلاک تغییر نموده و این بالانس از بین می رود و در نتیجه یک واکنش التهابی آغاز می شود.واکنش التهابی از یک سو موجب سرکوب فعالیت باکتریها و خنثی شدن محصولات فرعی آنها می شود ولی از سوی دیگر موجب تخریب بافت میزبان و از جمله استخوان نیز می گردد.

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

اینتگریشن(جوش خوردن)ایمپلنت دندان به استخوان -  - اینتگریشن(جوش خوردن)ایمپلنت دندان به استخوان
تاریخچه ی ایمپلنت های دندانی داخل استخوانی
اینتگریشن(جوش خوردن)ایمپلنت دندان به استخوان -  - اینتگریشن(جوش خوردن)ایمپلنت دندان به استخوان
علل ایجاد تحلیل استخوان در اطراف ایمپلنت دندان
فهرست