انواع جراحی لثه

انواع جراحی لثه

بیماری لثه اگر زود تشخیص داده شود،به آسانی قابل درمان و پیشگیری است ولی اگر به حال خود رها شود،می تواند منجر به مشکلات جدی برای سلامت بدن شود.در مراحل اولیه،درمان بیماری لثه اغلب به روش های غیر جراحی انجام می گیرد،ولی در مراحل پیشرفته؛اغلب روش های مختلف جراحی لثه مورد نیاز خواهد بود.بیماری لثه اگر درمان نشود،علاوه بر درد،التهاب،خونریزی لثه و بوی بد دهان می تواند باعث آسیب غیر قابل بازگشت به استخوان و از دست رفتن دندان شود.دندانپزشکان علاوه بر روش معمول تمیز کردن و جرمگیری دندان از روش های دیگری نیز در درمان بیماری لثه بهره می گیرند.
بیماری لثه یک مشکل جدی برای سلامت دهانی است که منجر به تحلیل لثه،تضعیف ساختارهای دهانی و در نهایت از دست رفتن دندان می شود.اگر بیماری لثه پیشرفت کند باز هم راه هایی برای درمان آن وجود دارد.
جراحی لثه
جراحی لثه که با نام جراحی پریودنتال شناخته می شودانواع مختلفی از فرآیندهای پیشرفته جراحی پلاستیک را در بر می گیرد.این تکنیک ها شامل ترمیم و بازسازی بافت های نرم و سخت و جایگزینی دندان از دست رفته با ایمپلنت میباشد.اغلب انواع جراحی لثه تحت بی حسی موضعی و توسط متخصصین لثه انجام می شود.گاهی از داروهای آرام بخش های درون رگی که بیمار حین جراحی هوشیار است،نیز استفاده می شود.
متقاضیان درمان
جراحی لثه اغلب برای بیمارانی که بافت استخوانی خودرا از دست داده اند یا در شرایطی که درمان های مربوط به بافت نرم در مورد آنها به درستی جواب نمی دهد،توصیه می شود.در اغلب موارد، باید بیماری لثه در مرحله متوسط یا پیشرفته خود باشد تا بیمار واجد شرایط جراحی لثه قرار گیرد. جهت اطمینان از پیشگیری مشکلات بعدی سلامت دهان و دندان،برای بسیاری از بیمارانی که تحت درمان های جرمگیری دندان و ریشه دندان قرار گرفته اند نیز برخی مداخلات جراحی مورد نیاز خواهد بود.هدف جراحی لثه متوقف کردن بیماری لثه با حذف باکتری،جرم ایجاد شده توسط این بیماری و حفظ هرچه بیشتر استخوان فک می باشد.
انواع جراحی لثه
جراحی پیوند استخوان
در صورتی که در اثر بیماری لثه به استخوان آسیب وارد شود،با تکنیک جراحی پیوند استخوان،بافت استخوان پیوندی برای جایگزینی بخش آسیب دیده استخوان استفاده می شود.تکه های کوچک استخوان یا استخوان مصنوعی و…،در محلی که استخوان تحلیل رفته است استفاده می شود.
بازسازی بافت لثه
این تکنیک جراحی لثه با تحریک رشد بافت لثه و استخوان عمل می کند.بعد از فلپ کردن لثه از روی استخوان،یک تکه پارچه توری کوچک بین بافت لثه و استخوان قرار می گیرد تا از رشد بافت لثه در فضایی که لازم است استخوان رشد کند جلوگیری کند و برای استخوان و بافت های متصل به آن این امکان را فراهم می کند تا ریشه یافته و در نتیجه از دندان پشتیبانی کند.
جراحی پیوند لثه
جراحی پیوند لثه برای پر کردن فواصل جایی که لثه تحلیل رفته یا برای تقویت لثه در آن قسمت بکار می رود.معمولا بافت پیوند لثه از سقف دهان گرفته شده و به ناحیه تحلیل رفته دوخته می شود.
کورتاژ لثه
این تکنیک جراحی لثه شامل خراشیدن بافت ناسالم از بخش عفونت کرده لثه و در نهایت التیام لثه سالم باقی مانده است.
 

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

انواع جراحی لثه -  - انواع جراحی لثه
لثه های عقب رفته
انواع جراحی لثه -  - انواع جراحی لثه
درمان پریودنتیت مزمن با پیوند لثه
فهرست