انتخاب رنگ در کامپوزیت و ونیر پرسلن

انتخاب رنگ در کامپوزیت و ونیر پرسلن

جهت ایجاد ونیر پرسلن یا کامپوزیت زیبا،دندانپزشک باید به مبانی علمی رنگ ها و جنبه های هنری انتخاب رنگ توجه داشته باشد.رنگ،پدیده ای از نور و یا حس بینایی است که تشخیص اختلاف بین موضاعاتی که از جهات دیگر یکسان هستند را امکان پذیر می سازد.رنگ به سه عامل بستگی دارد:
1-مشاهده کننده
2-موضوع
3-منبع نور
هر یک از این سه عامل متغیر بوده و چنانچه یکی از آنها تغییر کنند،درک نور متفاوت می شود.
بسیاری از افراد به نوعی کوری رنگ مبتلا بوده و قادر به دیدن بعضی رنگ ها نیستند،بخوبی مشخص شده که کوری رنگ در مردها خیلی شایع تر از زنان است و در تحقیقی میزان آن در مردان 3/9% و در زنان صفر درصد گزارش گردید.در سال 1981،انجمن ADA،در برنامه بررسی سلامت 670 دندانپزشک را از نظر دید رنگ مورد مطالعه قرار داد.در 65 مرد و 1 زن نقص در دید رنگ وجود داشت و افرادی که مبتلا به نقص دید رنگ قرمز-سبز بودند.،در منطقه زرد طیف نور مرئی،بینایی ضعیفی داشتند.از آنجایی که اکثر دندانپزشکان در آمریکا مرد هستند،چنانچه دندانپزشکی به کوری رنگ مبتلا باشد،بسیار مهم است که از این وضعیت خود آگاه بوده و در صورتیکه این حالت شدید باشد،می تواند از تکنسین لابراتوار و یا دستیاری که به خوبی می تواند رنگ ها را تمییز دهد استفاده کند.
شیئ یا موضوع مورد مشاهده،نوری را که بر آن می تابد از طریق جذب،انعکاس،انتقال و یا انکسار قسمتی با همه انرژی نورانی تعدیل نموده و از این طریق کیفیت رنگ را تولید می نماید.بعلاوه،قسمت های مختلف همان موضوع می تواند مقادیر متغیری از این پدیده هارا نشان دهد.
منبع نور مورد استفاده می تواند اثر مشخصی بر روی ادراک رنگ داشته باشد.به طور شایع از سه منبع نوری در مطب دندانپزشکی استفاده می شود.طبیعی،منبع نور التهابی(تابنده)و فلوئورسنت.
نور طبیعی خورشید بسیار متغییر است.آسمان در هنگام ظهر که خورشید اتمسفر کمتری جهت نفوذ دارد آبی به نظر می رسد.توزیع رنگ ها در صبح و یا عصر نابرابر است.
سه خصوصیت رنگ عبارت اند از هیو،کروما و والیو.جهت تسهیل ارتباط با سرامیست ها،دندانپزشک باید به طور کامل با این اصطلاحات و تعاریف آنها آشنا باشد.هیو کیفیتی است که یک رنگ را از رنگ دیگر متمایز می کند و نام رنگ است.مثل قرمز،سبز و ….هیو ممکن است رنگ اولیه و یا ترکیبی از رنگ ها باشد.کروما عبارتست از اشباع ،شدت و یا قدرت یک هیو.برای مثال رنگ قرمز و صورتی ممکن است از هیو مشابهی باشند.قرمز کرومای بالاتری دارد درحالیکه صورتی که در واقع قرمز ضعیف است،کرومای پایین تری دارد.
والیو یا درخشندگی مقدار نسبی روشنی یا تیرگی یک هیو است و مهمترین خصوصیت در انتخاب رنگ است.اگر ممکن نباشد که با راهنمای رنگ،رنگ نزدیک تر را انتخاب کنیم،باید رنگ روشن تر را انتخاب نمائیم؛زیرا والیو پایین تر را بسیار آسانتر می توان رنگ آمیزی کرد.
با شیوع امروزی دندان های سفید شده،سیستم نمونه رنگ راهنمای سفید کردنرا با 15 انتخاب پیشنهاد می کند،که حاوی 7 رنگ حد واسط می باشد.این راهنما در درمان Bleaching(سفید کردن دندان)دندان های زنده استفاده می شود.اسپکتروفومترهای انتخاب رنگ دستی نیز موجودند.اطلاعات سنسور آنها می تواند به نرم افزار کامپیوتر رنگ ها را روی نمونه کامپیوتری دندان ترسیم میکند،متصل می شود.بلوک های طراحی با کمک کامپیوترنیز اختصاصی برای لابراتوار دندانپزشکی توصیف و فرستاده می شود.
مراحل انتخاب رنگ
دستوالعمل های ساده ای وجود دارد که میبایست توسط نوآموزان ونیز افراد مجرب رعایت گردد. هر چند با رعایت این موارد،همیشه اطباق کامل رنگ تضمین نمی شود،ولی بسیاری از عوامل ایجاد اشتباه حذف شده و به استاندارد تر شدن طرح کمک می شود.
باید از راهنمای رنگی که پرسلن(چینی یا سرامیک) ممورد استفاده تکنسین تطابق دارد استفاده کرد.پرسلن ها مختلف هستند و بهترین نتایج در صورتی بدست می اید که از همان راهنمایی که کارخانه سازنده در تعیین محصول خود استفاده کرده،استفاده شود.این کار بر مجبور کردن تکنسین به متوصل شدن به نمودار های تبدیل رنگ ترجیح دارد.
رنگ باید همواره قبل از آماده سازی دندانی که میبایست ترمیم گرددانتخاب شود.نه تنها دندان ها ممکن است در حین آماده سازی خشک شده و تغییر رنگ دهند بلکه براده های تراش مینا فلز و سمان می تواند هر  چیزی را در دهان بپوشاند.از بیمار می خواهیم قبل از انتخاب رنگ هر چیزی را که باعث ایجاد اشکال در اتخاب رنگ می شود خارج نماید به ویژه رژلب باید پاک شود.وسایل بزرگ و شفاف مثل گوشواره و عینک نیز ممکن است تمرکز دید را از دندان ها،به طرف خود منحرف نماید.آرایش زیاد صورت مثل رژگونه نیز می تواند با تطبیق دقیق تداخل نموده و باید پاک یا پوشانده شود.باید از تمیز بودن و رنگی نبودن دندان ها قبل از تطبیق رنگ با کامپوزیت مطمئن شد.در تقاطی از دهان که باید رنگ تطبیق داده شود از یک رابرکاپ و خمیر جرمگیری استفاده می شود.ناحیه را به طور کامل شستشو می دهیم تا ذرات خمیر جرمگیر به جای اینکه مفید واقع شود مضر خواهد بود.
نمونه رنگ کلاسیک کامپوزیت به این ترتیب استفاده می شود.بیمار در وضعیت عمودی مینشیندبه نحوی که دهان او با چشم دندانپزشک در یک سطح واقع شود.دندانپزشک بین بیمار و منبع نور می نشیند.مشاهده رنگ باید خیلی سریع صورت بگیرد تا از خسته شدن سلول های مخروطی شبکیه ممانعت بعمل آید.هر قدر  به مدت طولانی تری به دندان خیره شویم،توانایی تشخیص و تمایز رنگ کاهش می یابد.
 

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

انتخاب رنگ در کامپوزیت و ونیر پرسلن -  - انتخاب رنگ در کامپوزیت و ونیر پرسلن
طرح درمان برای روکش های تک واحدی
انتخاب رنگ در کامپوزیت و ونیر پرسلن -  - انتخاب رنگ در کامپوزیت و ونیر پرسلن
ساخت روکش کامپوزیت رزینی به وسیله قالب
فهرست