ارزیابی های قبل از جراحی ایمپلنت دندان

ارزیابی های قبل از جراحی ایمپلنت دندان

1-موقعیت لبه لثه ای
موقعیت لبه لثه نهایی ایمپلنت دندان،تحت تاثیر سطح لثه ای قبل از کشیدن دندان می باشد.اگر لبه لثه ایده آل باشد،روکش ایمپلنت دندان نهایی به ویژه در بیوتایپ لثه ای ضخیم نیز ایده آل است.اگر موقعیت لبه لثه ای ایده آل نباشد(تحلیل استخوان،ساییدگی دندان،پوسیدگی)پروگنوز زیبایی ناحیه بدون مداخله،ضعیف خواهد بود اگر موقعیت لبه لثه نسبت به موقعیت ایده آل اپیکالتر باشد،اکسترود ارتودنتیک دندان یا بازسازی عمودی استخوان توصیه می شود.همچنین در این حالت در صورتی که طول تاج کلینیکی دندان های مجاور بلند نباشد می توان از روش افزایش طول تاج دندان های مجاور برای هم سطح کردن لثه استفاده کرد.
2-سطح استخوان در دندان های مجاور
فاصله ی ناحیه ی تماس با سطح استخوانی،تعیین کننده ی حضور پاپیلا در ناحیه است.سطح استخوانی مجاور دندان نسبت به ایمپلنت دندان فاکتور تعیین کننده تری در حفظ لثه مثلثی بین دندان(پاپیلا)است.
3-حضور یا عدم حضور برآمدگی ریشه ای
برای بیماران با خط لبخند بلند،مرفولوژی لثه ای در اپیکال لبه لثه ای معمولا به شکل محدب است.بعد از کشیدن دندان در صورتی که ناحیه پیوند استخوان نشود،مقداری استخوان لبیال اتفاق می افتد که منجر به صاف شدن فرم ریج می شود.می توان از مواد پیوندی دیر جذب در سطح استخوان برای فرم دادن ریج بهره برد.در بیوتایپ لثه ای ضخیم معمولا نیازی به بازسازی فرم ریشه ای نمی باشد.بازسازی برآمدگی ریشه ای به ویژه در بیوتایپ لثه ای نازک و افراد با خط لبخند بلند تجویز دارد.
4-نقایص لبیالی
حضور نقایص لبیالی در مواردی که دندان کشیده می شود یافته ای شایع است.این نقایص را می توان بر مبنای حجم استخوان از دست رفته تقسیم بندی کرد.
با از دست رفتن استخوان لبیال به میزان کمتر از 3 میلی متر،لبه لثه ای می تواند مناسب و یا کمی اپیکالی تر قرار گرفته باشد.اگر لبه لثه ای اپیکالی است،می توان دندان را اکسترود ارتودنتیک کرد و یا باید موقعیت اپیکالی تر روکش نهایی ایمپلنت دندان را پذیرفت.در این مواقع بر مبنای خط لبخند و یا دندان های مجاور می توان تصمیمات متناسب دیگر گرفت.می توان از مواد صورتی در اپیکال روکش بهره برد و یا می توان طول تاج دندان مجاور را افزایش داد تا هماهنگی حاصل شود.در صورت مواردی که خط لبخند پایین است و یا بیمار از نتایج راضی است،نیازی به درمان خاصی نمی باشد.
وقتی تحلیل استخوان بین 3 تا 6 میلی متر است،اغلب ایمپلنت دندان را می توان در موقعیت مناسب قرار داد،ولی تردهای ایمپلنت اکسپوز می شوند.در این حالت دو رویکرد می توان داشت:1)مکان با استخوان مینرالیزه پیوند شود و ایمپلنت به صورت تاخیری کاشته می شود.2)ایمپلنت دندان کاشته شود و نقایص به کمک پیوند استخوان و غشاء پوشانده شود.در این حالت فقط در صورت حضور ثبات اولیه ی بالا از پروتز موقتی فوری استفاده می شود.
با از دست رفتن استخوان بیش از 6 میلی متر،کاشت ایمپلنت دندان قابل پیش بینی نمی باشد.در این حالت باید ناحیه پیوند شده و ایمپلنت به صورت تاخیری در ناحیه قرار گیرد.
5-تقعرات یا نقایص استخوان سمت کام
گاهی پس از اکسپوز استخوان در قدامی،فرم طبیعی استخوان کامل است،ولی در سمت کام استخوان ناکافی وجود دارد.عرض استخوان می تواند نرمال باشد،اما استخوان کام دارای تقعری است که منجر به دهی سنس ایمپلنت دندان می شود.
گاهی نیز استخوان به واسطه تحلیل استخوان کامبسیار نازک است.در افراد جوان تر این حالت وقتی دیده می شود که دندان های شیری بدون حضور دندان های دائمی در محل باقی مانده اند.میزان موفقیت پیوند در ناحیه ی کام نسبت به استخوان لبیال کمتر است.علت اصلی آن فشار شدید بافت کام در محل می باشد که اغلب منجر به تحلیل مواد پیوندی می شود.
6-سوراخ اپیکال
جراحی اپیکال ریشه اغلب منجر به ایجاد نقایص اپیکال می شود.اغلب این نقایص حین کشیدن دندان مشخص می شوند.در زمان کشیدن دندان بافت گرانولیشن نیز از روی استخوان برداشته و ناحیه شسته می شود.سپس می توان ساکت دندان کشیده شده را پیوند کرد.در صورت لزوم می توان فلپ سمت بیرون دهان و از طریق ساکت دندان(حفره دهان)است.در صورت لزوم می توان فلپ سمت بیرون را کنار زد.
7-آماده سازی پروتز موقتیEssix
یک نگرش و عقیده مستدل آن است که تکنیک های پروتزی به دلیل عملکرد موفق و موثرشان در حمایت آناتومیک از بافت های نرم همانند تکنیک های جراحی بخش لاینفک درمانی در مدیریت بافت نرم می باشند.وقتی طرح درمان پیوند ساکت،بدون کاشت همزمان ایمپلنت دندان باشد می توان از پروتز موقتی Essixدر ناحیه استفاده کرد.بدین ترتیب بدون وارد آمدن فشار روی ناحیه کرستال استخوان می توان ساپورتی برای لثه های مثلثی بین دندان فراهم کرد.موقتی های متکی بر بافت نرم در این حالت توصیه نمی شود.در این حالت یک ترمیم موقتی ثابت به همراه پانتیک ovoidبرای حفظ خطوط طبیعی و ارتفاع لثه مثلثی بین دندانی استفاده می شود.
8-بررسی شرایط التهابی ناحیه
هیچ اگزودایی قبل از کشیدن دندان نباید وجود داشته باشد.تجویز آنتی بیوتیک،پروفلاکسی و جرمگیری همگی قبل از کشیدن دندان و یا پیوند انجام می شوند.

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

ارزیابی های قبل از جراحی ایمپلنت دندان -  - ارزیابی های قبل از جراحی ایمپلنت دندان
اصول کلی جراحی ایمپلنت دندان
ارزیابی های قبل از جراحی ایمپلنت دندان -  - ارزیابی های قبل از جراحی ایمپلنت دندان
لیزر در بیماری های اطراف ایمپلنت دندان
فهرست