X
21

نکته هایی برای بستن تماس پرگزیمالی

نکته هایی برای بستن تماس پرگزیمالی

-هرچند می توان از کامپوزیت برای اصلاح تماس استفاده کرد ولی ماده ارجح برای اصلاح تماس های پرگزیمالی معیوب،حتی روی ترمیم های کامپوزیت،آمالگام است چرا که امکان کندانس مناسب و راحت را به عمل کننده می دهد و نگرانی های مختص کامپوزیت در ایجاد تماس را ندارد.

_باکس پرگزیمالی که به منظور بستن تماس تراش داده می شود نسبت به یک ترمیم ساده از پهنای باکولینگوالی و عمق اکلوزوژنژیوالی بیشتری باید برخوردار باشد.تا امکان فرم دهی مطلوب تر کانتور و تماس پرگزیمالی فراهم شود.هرچه سایز باکس کمتر باشد،با محدودیت بیشتری رو به رو می شویم و باید از شیب های دندانی موجود تبعیت کنیم که قدرت مانور را از عمل کننده سلب می کند.

_فرم دادن نوار ماتریس در منطقه تماس به کمک یک قلم دستی مانند اکسکاویتور یا برنیشر یک اقدام ساده ولی به شدت موثر است.بعد از اینکه نوار روی دندان بسته شد با کمک یک قلم نوار ماتریس به سمت پروگزیمالی دندان مجاور کشیده می شود.

_اندازه وج باید قبل از قرار دادن آن در ناحیه پرگزیمالی تنظیم شود.یک وج مثلثی که درای یک نوک کشیده و بلند است وارد فضای بین نوار ماتریس و دندان مجاور می شود و با حضور فیزیکی خود در این ناحیه تماس دندانی را مختل می کند.می توان به کمک تیغ بیستوری در حالی که وج را با پنس نگهداشته ایم،ارتفاع وج را کوتاه کنیم.

_بعد از اعمال اولین لایه های آمالگام و کندانس آن در حفره باز کردن مختصر پیچ بزرگ هولدر تافل مایر،باعث رها شدن نوار از استرین های کششی احتمالی می شود و اجازه شکل گیری تماس مناسب را می دهد.

_علاوه بر فشار های کندانسینگ عمودی و در راستای محور طولی دندان،نوار ماتریس و ماده ترمیمی را به سمت ناحیه تماس فشرده می کند که همزمانی این امر با باز کردن مختصر پیچ هولدر،به شکل گیری تماس کمک بزرگی خواهد کرد.

_به منظور احتراز از آسیب زدن احتمالی نخ دندان به آمالگام در حال ست شدن و در نتیجه اختلال در ناحیه تماس،از عبور دادن نخ دندان به مدت 24 ساعت باید اجتناب شود و دندانپزشک هم باید این نکته را رعایت کند.برای رفع نگرانی راجع به شکل گیری اورهنگ احتمالی و اینکه اگر نخ نکشیم،ممکن است اورهنگ شکل بگیرد،یک راهکار ارائه شده است.

_بعد از بستن نوار ماتریس،یعنی قبل از قرار دادن ماده ترمیمی،نخ دندان را از بین نوار و دندان مجاور وارد امبراژور لثه ای می کنیم.برای اینکه نخ با کار تداخل نکند،دو سر آن را بین دندان های قدامی جاسازی می کنیم.ترمیم را انجام می دهیم،پس از خارج کردن نوار ماتریس بدون اینکه نخ را از سمت اکلوزال خارج کنیم،نسبت به حذف اضافات پرگزیمالی اقدام می کنیم.در نهایت نخ را به صورت افقی از طرف لینگوال یا باکال خارج می کنیم.

_به بیمار متذکر شویم چنانچه در روز بعد با کشیدن نخ دندان مشکل داشت برای اصلاح آن مراجعه کند.بسیار مهم است که نوار پرداخت در مرحله اول به کار نرود چرا که ممکن است با ساییدن آمالگام،تماس را مختل کند.در اکثر مواقع عبور دادن ساده یک قطعه نوار ماتریس فلزی مشکل کشیدن نخ را کاملا برطرف  می کند.

آنچه ذکر شد نکات ساده ولی موثر در اصلاح تماس های پرگزیمالی روی ترمیم های قبلی بود،قطعا نکات و مسائل مهم دیگری هم وجود دارد.

تعداد امتيازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (675)
کد خبر: 99

  • نکته هایی برای بستن تماس پرگزیمالی