X
18

خوردنی هایی که حافظه را تقویت می کنند.

خوردنی هایی که حافظه را تقویت می کنند.

_مصرف مایعات در طول روز نقش بسزایی در کارایی مغز دارد

شاید در میان اطرافیان دیده باشید که برخی افراد،بخصوص میانسالان و سالمندان،توجه دقیق و موشکافانه به نوع تغذیه و خورد و خوراک خود دارند و اغلب به دنبال غذاها یا نوشیدنی هایی هستند که برای ارتقای حافظه و تقویت مغز موثر باشد.سوال اینجاست که آیا واقعا مواد غذایی می توانند بر ارتقای توان مغز تاثیر گذار باشند.

برنامه ریزی تغذیه ای و خوردن هوشمندانه انواع خاصی از غذاها عملکرد مغز را به طور مستقیم تحت تاثیر قرار می دهد و می تواند در افزایش ضریب هوشی،بهبود خلق و خو،افزایش خلاقیت و توان ذهنی نقش بسزایی داشته باشد.

_صبح ها به نوشیدن چای اکتفا نکنید

اولویت اصلی برای داشتن مغز و ذهن پویا را خوردن صبحانه است،صبح ها پیش از ترک منزل فقط به خوردن چای اکتفا نکنید.در این وعده،حتما غذاهای تهیه شده از غلات سبوس دار بخورید،زیرا قندها در این غذاها آهسته تر در جریان خون منتشر می شوند و دیرتر احساس گرسنگی می کنید و کاهش سطح انرژی در بدنتان دیرتر اتفاق می افتد.

بیسکویت،کیک صبحانه،آبمیوه صنعتی و چای بسیار شیرین می تواند بسرعت افراد را گرسنه کند و سبب کاهش تمرکز شود.مصرف مایعات در طول روز نقش بسزایی در کارآیی مغز دارد.اگر مایعات به مغز نرسد،احساس خستگی و منگی می کنید و به احتمال زیاد،دچار سردرد خواهید شد.

_از کافی بودن آهن و ویتامین B بدنتان مطمئن شوید

برای بیشترین بهره وری از سلول های مغز لازم است،اکسیژن مورد نیاز در اختیارشان قرار گیرد.کمبود آهن در رژیم غذایی باعث کاهش میزان تحویل اکسیژن به مغز می شود و عدم تمرکز،کمبود انرژی و خستگی ظاهر می شود.بهترین تغذیه سالم-آهن،گوشت قرمز و سایر منابع آهن،عبارتند از زرده تخم مرغ،لوبیا قرمز،عدس،زردآلوی خشک،غلات صبحانه غنی شده با آهن و کلم بروکلی است.مطالعات نشان داده،افرادی که خوردنی های حاوی ویتامین Cمصرف می کنند،در یادآوری مطالب موفق ترند و حافظه بهتری دارند.

در نتیجه،روزانه دست کم پنج وعده میوه و سبزی بخورید و به آن تنوع دهید،ضمن این که مواد غذایی غنی از ویتامین هایBبخصوص مرغ،سیب زمینی،موز و جوانه غلات می توانند برای بهبود حافظه و سلامت مغز موثر باشند.

_ناهار را سبک بخورید

خوردن یک وعده غذایی پر حجم در وقت ناهار،باعث احساس خستگی در مابقی روز می شود.سالادهای سالم،غذای مناسبی برای وعده غذایی ناهار هستند،ماهی های غنی از چربی دریایی مانند ماهی سالمون،ساردین و ماهی تن،حاوی چربی های امگا3 بوده،برای تقویت سلول های مغز مفیدند.

برای مناسب نگهداشتن سطح قند خون و پیشگیری از افت توان مغز به طور منظم غذا بخورید.مصرف سه وعده غذای اصلی کم حجم و دو میان وعده،قند خون مغز را تامینمی کند.میان وعده های سالم شامل شیر،ماست کم چرب و میوه های تازه یا خشک شده است.

_شام را ابتدای شب بخورید

یک وعده غذای سنگین در اواخر شب می تواند موجب بروز بی خوابی و در نتیجه،افت توان مغز و حافظه بخصوص در روز بعد شود.سعی کنید حداقل سه ساعت قبل از خواب غذا بخورید تا بدن،فرصت کافی برای هضم مواد غذایی داشته باشد.نان و ماکارانی سبوس دار،برنج قهوه ای،لوبیا و حبوبات به دلیل داشتن کربوهیدرات های پیچیده،آهسته تر جذب بدن می شوند و برای عملکرد مغز مفیدترند.

بهتر است روزانه از غذاها و گوشت طیوری استفاده شود که با زعفران،گلاب و دارچین،میخک،جوز هندی و ریحان معطر شده باشد.مصرف انگور یا کشمش به خصوص مویز،صبح ناشتا توصیه می شود.پسته،بادام،فندق،انجیر همراه با گردو،زرده تخم مرغ،بادرنجبویه،نارگیل و مربای سیب هم مفید است.

_رابطه تنگاتنگ دستگاه گوارش با مغز

اگر دستگاه گوارش به خوبی کار نکند،می تواند اثر بدی روی مغز و حافظه بگذارد.باید از خوردنی ها و اعمالی که به معده و روده آسیب می زند،پرهیز کرد.گرسنگی کشیدن،نوشیدن زیاد آب گرم یا بسیار سرد،افراط در مصرف غذاهای پرچرب،غلیظ و دیر هضم مانند کله پاچه،سس ماینز،پنیر پیتزا،سوسیس و کالباس،استفاده زیاد از ترشی و شیرینی،مصرف زیاد میوه های آبکی مانند خربزه و هندوانه،نگهداشتن مدفوع و باد شکم و سوءهضم که در اثر خوب نجویدن غذا.

_به زمان خواب و بیداری توجه کنید

برنامه ریزی برای ساعات خواب و بیداری در تقویت حافظه و افزایش تمرکز موثر است،به طوری که به گفته احمدی،هر چقدر بتوانید از خوابیدن زیاد در طول روز پرهیز کنید و در ساعات طلایی خواب یعنی9شب تا 2 بامداد استراحت کنید،اثرات درخشان تری از آن مشاهده خواهید کرد.چون با بیداری از صبح زود تا ظهر قوای بدن تحلیل می رود و احتمال عملکرد نامطلوب مغز وجود دارد،فرد نیاز به استراحت کوتاه پیدا می کند.پس حدود نیم ساعت تا یک ساعت خواب ظهر به بازتوانی جسمی و ذهنی کمک شایانی می کند.

بی برنامگی،بزرگترین آفت مغز

برنامه ریزی برای درس خواندن و سایر فعالیت های روزمره در جهت افزایش حافظه و تمرکز بسیار کلیدی،لازم و راهگشات تا حدی که می توان گفت بی برنامگی بزرگترین آفت مغز است.علاوه بر برنامه ریزی بلند مدت و میان مدت بهتر است هر شب قبل از خواب برنامه های فردا را روی یک کاغذ بنویسید و جلوی دید قرار دهید و روز بعد هر کدام را که انجام دادید،خط بزنید.هدف این است که مغز از فکر کردن درباره برنامه های عقب افتاده صرف نظر کند و مدام در پی یادآوری و تشویش به خاطر سپردن این برنامه ها نباشد.

 

تعداد امتيازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (604)
کد خبر: 96

  • خوردنی هایی که حافظه را تقویت می کنند.