X
02

جستجوی جواهری در اعماق مغز نخبگان(قسمت2)

جستجوی جواهری در اعماق مغز نخبگان(قسمت2)

هوش هیجانی مفهومی است که روز به روز از آن بیشتر در عرصه های مربوط به روابط انسانی،چه در محیط کار و چه در خانواده،استفاده می شود.

دانشمندان علم روانشناسی دهه هاست درباره ی هوش عاطفی تحقیق می کنند و تحقیقات آنان نشان داده که داشتن هوش عاطفی بالا ضامن موفقیت در روابط اجتماعی در محیط کار و دیگر روابط انسانی است.

هوش عاطفی بر چگونگی رفتار ما و بر نحوه ی برخورد ما با پیچیدگی های روابط اجتماعی تاثیر می گذارد و برخورداری کافی از آن باعث می شود تصمیماتی که می گیریم نتایج بهتری داشته باشد.

به روشنی ثابت شده بهر هوشی به طور مخفف IQ طی آزمون های مطمئن و سنجیده شده قابل اندازه گیری است اما هوش عاطفی را تا امروز نتواسته اند مورد سنجش و اندازه گیری قرار دهند.

در گذشته بهره هوشی  که در کانون آن استفاده از فکر و خرد در حل مسائل قرار دارد،معیار اصلی برای تشخیص قابلیت های یک فرد و امکان موفقیتش در زندگی تلقی می شد.اما پژوهشگران می دیدند که برخورداری از بهره هوشی بالا لزوما متضمن موفقیت افراد در کار و زندگی شان نیست.هوش عاطفی مفهوم گمشده ای بود که آنها به دنبالش می گشتند تا بتوانند علت موفقیت برخی افراد را توضیح دهند.حال این نکته روز به روز بیشتر جا می افتد که یک رمز مهم موفقیت در کار و زندگی برخورداری از هوش عاطفی بالاست.

با وجود اهمیت هوش عاطفی،غیر قابل اندازه گیری بودن آن باعث می شود که به سختی بتوان دانست که یک نفر تا چه حد به لحاظ عاطفی با هوش است.اما برخلاف بهره هوشی که به سختی قابل افزایش است،هوش عاطفی را می توان با تمرین های مداوم در خودشناسی و با یادگیری توانایی های اجتماعی و ارتباطی افزایش داد.

تست های علمی معتبر برای اندازه گیری هوش عاطفی رایگان یا ارزان نیستند تا تا هر کسی به راحتی بداند تا چه حد از این هوش بهره مند است.با این حال تراویس برادبری،روانشناس و از پژوهشگران برجسته در زمینه هوش عاطفی،یقین دارد که اگر شما دارای مشخصاتی باشید که در زیر شرح داده می شود،از هوش عاطفی بالایی برخوردار هستید:

_می توانید از واژه های دقیق برای بیان احساسات خود استفاده کنید.

همه ی انسان ها احساساتی را تجربه می کنند،اما تنها برخی از آنها می توانند به طور دقیق تشخیص دهند و بگویند احساسی که دارند چیست،تحقیقاتی که تاکنون انجام گرفته نشان میدهد که تنها 36 درصد مردم می توانند ماهیت احساسات خود را بشناسند.این امر مشکل ایجاد می کند،چون احساساتی که نشود بر آن نامی گذاشت اغلب سوء تفاهم به وجود می آورد و این خود انتخاب های غیر عقلانی و رفتار های غیر سازنده را به دنبال دارد.

انسان هایی که دارای هوش عاطفی بالا هستند احساسات شان را هدایت می کنند چون می توانند آن هارا بفهمند.این انسان ها از گنجینه ی بزرگی از کلمات برای بیان احساسات شان استفاده می کنند.

_دیگران برایتان بی تفاوت نیستند.

فرق نمی کند که اطرافیان شما درونگرا باشند یا برونگرا.کسانی که دارای هوش عاطفی بالا هستند درباره ی کسانی که در اطرافشان هستند کنجکاوند.این کنجکاوی حاصل همدلی،یعنی درک احساسات دیگران است،حاصل اهمیت قائل بودن برای انسان های دیگر است و بی تفاوت نبودن نسبت به این که چه بر آن ها می گذرد.این یکی از مهم ترین خصوصیت های افرادی است که دارای هوش عاطفی بالا هستند.

_از تغییر استقبال می کنید.

کسانی که به لحاظ عاطفی باهوش اند،انعطاف پذیرند و مدام در حال پذیرش چیز های جدید.آن ها میدانند که ترس از تغییر،انسان را فلج می کند و مانع موفقیت و خوشبختی اش می شود.آن ها در جستجوی تغییر هستند که گاه در گوشه ای کمین کرده و برنامه ریزی می کنند تا تغییر حاصل شود.

_نقاط ضعف و قدرت خود را می شناسید

انسان هایی که به لحاظ عاطفی باهوش اند تنها در درک احساسات خود و دیگران توانا نیستند،آنها می دانند در چه کاری توانا و خوب هستند و برای چه کاری خوب نیستند.آن ها همچنین می دانند که چه محیطی و چه آدم هایی می توانند به آن ها کمک کنند تا به موفقیت برسند

تعداد امتيازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (459)
کد خبر: 86

  • جستجوی جواهری در اعماق مغز نخبگان(قسمت2)