X
19

شرایط استفاده از سرامیک های دندانی برای ترمیم دندان

شرایط استفاده از سرامیک های دندانی برای ترمیم دندان

مسئول کارگاه سرامیک در ششمین همایش زیبایی انجمن دندانپزشکان عمومی ایران شرایط استفاده از سرامیک های دندانی برای ترمیم دندان را تشریح کردو گفت:سرامیک دندان ساختاری شبیه به کریستال دارد که موادی به آن اضافه می شود تا استحکام ان افزایش پیدا کند و در عین حال خصوصیات رنگی و نوری یک دندان طبیعی را بازسازی کند.

به گزارش روابط عمومی انجمن دندانپزشکان عمومی ایران،دکتر علیرضا هادی در آستانه برگزاری ششمین همایش زیبایی انجمن دندانپزشکان عمومی ایران اظهار داشت:در بازسازی دندان هایی که دچار پوسیدگی شده در مرحله اول ترمیم های مستقیم داخل دهانی انجام و ترمیم توسط مواد همرنگ یا غیر همرنگ با دندان انجام می شود.

وی افزود:در شرایطی که پوسیدگی قبلی دندانی به طور متوسط از 50%نسج دندانی بیشتر باشد،ترمیم های مستقیم کیفیت لازم را نخواهند داشت.بنابراین لازم بوده از طریق قالبگیری ترمیم با کیفیتی در خارج دهان بسازیم.

مسئول کارگاه سرامیک در ششمین همایش زیبایی انجمن دندانپزشکان عمومی ایران ادامه داد:ترمیم با کیفیت در کلینیک در دهان بیمار امتحان شده و تنظیمات لازم صورت می گیرد و پس از آن داخل دهان بیمار قرار داده می شود.دکتر هادی افزود:این ترمیم ها باید بتواند با محیط دهان و تغییراتی همچون دما و PHزیاد،جویدن و مصرف غذاهای مختلف هماهنگی داشته و در نهایت بتواند زیبایی لازم را برای بیمار به همراه داشته باشد.

وی با بیان اینکه در ترمیم هر دندان بیمار 3 اصل مهم باید رعایت شود،گفت:این 3 اصل شامل این است که از نظر خصوصیات فیزیکی،مکانیکی از استحکام کافی برخوردار باشد،از نظر بیولوژیک سازگاری کافی را بامحیط دهان داشته باشد و زیبایی را به فرد به ارمغان آورد.

مسئول کارگاه سرامیک در ششمین همایش زیبایی انجمن دندانپزشکان عمومی ایران گفت:مواد و تکنیک های مختلف مورد استفاده هر کدام تا حدودی نقاط قوت و ضعفی دارد همچنین می توانند نیاز های ما را برآورده کنند.

وی عنوان کرد:در گذشته استفاده از روکش با زیر ساخت های فلزی دارای استحکام بالا که بر روی آن ماده ای به نام سرامیک قرار می گرفت مرسوم بوده است همچنین هدف از استفاده کردن این سرامیک به طور عمده تامیین زیبایی ترمیم بوده است.

دکتر هادی بیان کرد:سرامیک ماده ای بوده که به شکل آزمایشگاهی ساخته می شود و این ماده بر روی اسکلت فلزی قرار گرفته و شکل مناسبی را برای ترمیم داخل دهان ایجاد می کند تا زیبایی و کارایی جویدن لازم را برای دندان فراهم کند.

مسئول کارگاه سرامیک گفت:زیبایی به وجود آمده توسط این دسته از ترمیم ها خوب بوده ولی عالی نیست به خاطر اینکه در زیر آن ساختار فلزی وجود دارد که می تواند سایه فلزی ایجاد کند و در برخی از موارد در لبه های ترمیم دندان سایه فلزی دیده می شود.

وی افزود:برای بیمارانی که نیاز به حداکثر تامین زیبایی باشد به سراغ دسته دیگر مواد که اصطلاحا روکش های تمام سرامیک گفته می شود می رویم چرا که آنها استحکام بالایی داشته و جایگزین قسمت فلزی شوند.

دکتر علیرضا هادی افزود:استفاده از ترمیم های تمام سرامیک انواع و اقسام گوناگونی دارند لذا آنچه که برای کار بر روی دندان بیمار حائز اهمیت است این بوده که بدانیم در مرحله اول بیمار شرایط لازم را برای استفاده از این ترمیم ها دارد یا خیر و در مرحله دوم باید به این نکته توجه کرد که چه ملاحظاتی باید رعایت شده تا آنچه که برای بیمار می خواهیم بسازیم از کیفیت مناسبی داخل دهان بیما برخوردار باشد تا ترمیم با زیبایی،عملکرد و طول عمر مناسب داشته باشد.

مسئول کارگاه سرامیک خاطر نشان کرد:یکی از آیتم هایی که در انتخاب ما تاثیر دارد که چه نوع ماده تمام سرامیکی را برای بیمار انتخاب کنیم همچین ترمیمی که قرار است داخل دهان بیمار قرار بگیرد بستگی به این داشته که اگر هدف اصلی زیبایی 100درصد است در جایی همچون دندان های قسمت جلویی که فشار کمتر بوده یا در قسمت عقب که نیرو حداکثر است و در معرض دید کمتری قرار دارد استفاده می شود.

ترمیم هایی هم با پایه زیرکونیا ساخته می شود که دارای استحکام بالا بوده و در مواردی که اندیکاسیون آن وجود دارد می تواند جایگزین قسمت فلزی در ترمیم هایی باشد که در خارج از دهان ساخته می شوند و به خاطر داشتن رنگ سفید به رنگ و ساختار دندان طبیعی نزدیک است.

در مواردی نیز که حداکثر زیبایی در نظر باشد با لایه ای از سرامیک دوم پوشش می دهیم همچنین دندان های عقب همچون عقل را که حداکثر استحکام برای ما مطرح بوده کل ترمیم با استفاده از زیرکونیا ها انجام می شود و آنچه که سبب موفقیت بلند مدت در درمان می شود انتخاب بیمار مناسب،تکنیک مناسب،دقت و رعایت نکاتی بوده که در حین تراش دندان و قالبگیری و ساخت ماده ای با کیفیت مناسب در لابراتوار است تا در نهایت داخل دندان بیمار قرار گیرد.

تعداد امتيازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (457)
کد خبر: 62

  • شرایط استفاده از سرامیک های دندانی برای ترمیم دندان