X
11

احتمال پس زدن ایمپلنت در افراد سیگاری و دیابتی بیشتر است

احتمال پس زدن ایمپلنت در افراد سیگاری و دیابتی بیشتر است

یک متخصص پروتز های دندانی با تاکید بر اینکه بیماران پس از شیمی درمای و بیمارانی که پوکی استخوان دارند،نمی توانند جراحی ایمپلنت و هیچ جراحی دیگری انجام دهند،گفت:مبتلایان به دیابت و پرفشاری خون کنترل شده،امکان گذاشتن ایمپلنت را دارند ولی احتمال پس زدن ایمپلنت در افراد سیگاری و دیابتی کنترل نشده،بیشتر است.

دکتر علی میرفضائلیان،با بیان اینکه برای گذاشتن ایمپلنت سن خاصی مطرح نیست،گفت:اما در صورت قرار داشتن فرد در سن رشد و تغییر حالت فک نمی توان ایمپلنت گذاشت بلکه بیمار باید سن رشد را پشت سر گذاشته باشد و همچنین تا زمانی که بدن امکان ترمیم خود را داشته باشد ایمپلنت گذاشته می شود.

وی خاطر نشان کرد:در فک بالا 95% و در فک پایین حدود 98% احتمال موفقیت ایمپلنت وجود دارد اما در صورت سیگاری بودن و یا دیابتی بودن بیمار احتمال پس زدن ایمپلنت افزایش می یابد.

این متخصص پروتز های دندانی بیان کرد:از لحاظ تعداد و برند بیش از صد نوع ایمپلت وجود دارد و نمی توان گفت کدام نوع بهتر یا بدتر است و تنها امکان دارد که بعضی از ایمپلنت ها از نظر تحقیقات،عملکرد و یا قطعات دقیق تر و پیش رو باشند و این به معنای بهتر بودن نیست.دکتر میرفضائلیان با اشاره به اینکه در طی آزمایشاتی با کار گذاشتن یک قطعه تیتانیوم در خرگوش مشخص شد که تیتانیوم به استخوان می چسبد،افزود:نتیجه این آزمایش منجر به تلاش برای ساخت ایمپلنت هایی از جنس تیتانیوم به دلیل جوش خوردن ان با استخوان شد.

کاهش طول درمان ایمپلنت با گذشت زمان

وی در خصوص طول درمان ایمپلنت گفت:طول درمان می تواند خیلی متفاوت باشد که در گذشته طول درمان فک بالا 6ماه بود اما امروزه به 1 ماه و نیم تا2ماهکاهش پیدا کرده و درمان فک پایین در گذشته 4ماه زمان می برد اما در حال حاضر به 1 ماه رسیده است که در حال تغییرات بیشتری نیز می باشد.

به طور کل طول درمان ایمپلنت برای بیمار سالم 2تا 2 ماه و نیم است زیرا 1تا 1 ماه ونیم جوش خوردن ایمپلنت به استخوان و 1ماه ساخت روکش زمان می برد.

وی در خصوص افرادی که امکان گذاشتن ایمپلنت برای آنها وجود ندارد،گفت:در صورتی که بیمار مشکل حادی داشته باشد که مانع ترمیم شود و یا جراحی برای بیمار توصیه نشود،ایمپلنت گذاشته نمی شودمانند بیماران دارای پوکی استخوان و همچنین بیمارانی که در ناحیه سر و گردن شیمی درمانی و رادیوتراپی می شوند،نه تنها این جراحی بلکه هیچ جراحی دیگری برای این بیماران توصیه نمی شود.

در بیشتر  موارد می توان ایمپلنت را جایگزین دندان از دست رفته کرد،تنها در صورتی که فضای دندان غایب با دندان دیگر اشغال شده باشد نمی توان ایمپلنت گذاشت اما به طور کل دلایل زیادی مبنی بر عدم امکان گذاشتن ایمپلنت وجود ندارد.

نحوه استفاده از ایمپلنت مهم است

این متخصص پروتز های دندانی مضر بودن وسیله درمانی را بعید دانست و گفت:مضر بودن ایمپلنت برای دندان بیشتر به دلیل استفاده ناصحیح از آن است،به همین دلیل نحوه استفاده از ایمپلنت مهم است.

وی با بیان اینکه بعد از جراحی های کوچک در دهان نیاز به تجویز آنتی بیوتیک نیست،اظهار کرد:اما در صورت به کارگیری یک جسم خارجی مانند ایمپلنت در دهان از آنتی بیوتیک استفاده می شود تا ایمپلنت را پس نزند.

مراقبت های بعد از جراحی ایمپلنت

با به کارگیری همان روش های معمول نگهداری نمی توان گفت که نگهداری ایمپلنت از دندان سخت تر است و در این زمان اگر مشکلی پیش آید،بیش از مواقع معمول نیست و به عنوان مثال ناراحتی لثه برای ایمپلنت هم می تواند اتفاق بیفتد اما درمانش در این شرایط مشکل تر است و بیمار باید هر چند وقت یکبار به پزشک مراجعه کند و با گرفتن عکس مورد کنترل قرار بگیرد تا از بروز مشکلات احتمالی پیشگیری شود.

برای هر دندان از دست رفته نباید یک ایمپلنت گذاشت

دکتر میرفضائلیان در گفت گو با ایسنا دانشگاه علوم پزشکی تهران گذاشتن ایمپلنت برای هر دندان غایب را نادرست دانست و گفت:مقدار نیرویی که ایمپلنت می تواند تحمل کند بسیار کمتر از دندان معمول است و در هر دو فک12 تا دندان قرار دارد که 7تا8عدد ایمپلنت در فک بالا و 6 ایمپلنت در فک پایین تا دندان آسیا بزرگ برای بیمار گذاشته می شود.

وی با بیان اینکه دندان آسیا دوم و عقل را با ایمپلنت جایگزین نمی کنند افزود:تنها در صورتی که بیمار به دلیل بزرگ بودن فک خواهان گذاشتن ایمپلنت در آسیا دوم باشد این اقدام صورت می گیرد و در غیر این صورت تا آسیا اول برای جویدن کافی است.

دکتر در خصوص جوش نخوردن ایمپلنت به استخوان گفت:در این صورت با پودر استخوان،موارد مشابه و یا از استخوان خود شخص برای ترمیم ناحیه مورد نظر استفاده می شود که بعد از استخوان گذاری می توان دوباره ایمپلنت گذاشت.

وی در پایان توصیه کرد:بیماران باید مراقب تبلیغات در این زمینه باشند و به دلیل ارزان بودن به پزشک مراجعه نکنند هرچند ارزان بودن به معنای ارائه خدمات بد نیست اما باید به جای قیمت،کیفیت کار پزشک را مد نظر قرار دهند.

تعداد امتيازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (501)
کد خبر: 56

  • احتمال پس زدن ایمپلنت در افراد سیگاری و دیابتی بیشتر است