X
05

تاثیر لثه ها بر لبخند

       تاثیر لثه ها بر لبخند

اگر دندان ها را مانند تابلویی زیبا فرض کنیم،لثه ها را می توان قاب آن در نظر گرفت.چنانچه لثه ها و بافت نگهدارنده ی دندانها دچار بیماری شوند،زیبایی لبخند را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.

لثه های طبیعی و سالم به رنگ صورتی و از لحاظ قوام،سفت و بدون خونریزی هستند.بیماری لثه ای به صورت سرخی،تورم،خونریزی لثه و لقی دندان مشاهده می شود.عوامل به وجود آورنده ی بیماری های لثه ای عمدتا عدم رعایت بهداشت و در برخی موارد،عوامل ارثی و بیماری های عمومی می باشد.

درمان بیماری های لثه ای

در صورتی که لثه ها و نسوج نگهدارنده اطراف دندان ها دچار بیماری شوند،باید به متخصصین لثه مراجعه کرد.نخستین مرحله ی درمان،جرمگیری و آموزش بهداشت است.چنانچه این کار به نحو صحیح انجام شود و خود بیمار دستورات بهداشتی شامل استفاده ی مرتب از مسواک،نخ دندان و دهانشویه های ضد باکتری را رعایت نماید،شاید در برخی موارد نیاز به درمان های پیشرفته تر نباشد.

ولی اگر بنا به تشخیص متخصصین لثه نیاز به جراحی باشد،این کار باید حتما انجام بگیرد تا از لقی و از دست رفتن دندان ها جلوگیری شود.عموما پس از جراحی لثه،طول دندان ها بلند تر به نظر می رسد و فواصل آنها کمی باز می شود که می توان این فواصل را با کامپوزیت پر کرد و ظاهر خوشایندتری به دندان ها بخشید.

تحلیل و عقب نشینی لثه

 

از آنجا که امروزه بیماران تمایل بیشتری به نگهداری از دندان های خود پیدا کرده اند و به طور کلی سطح بهداشت در جامعه بالا رفته است،دندان های بیماران تا سنین بالاتری در دهانشان باقی می مانند. در این موارد،لثه ها به علت مسواک زدن شدید و متوالی دچار صدمه شده و به مرور زمان تحلیل می روند و عقب نشینی می کنند.به این ترتیب ارتفاع دندان ها ظاهرا افزایش می یابد و روی ریشه دندان ها عریان می شود. در نتیجه ممکن است دندان ها نسبت به سرما یا گرما دچار حساسیت شوند و احتمال پوسیدگی های ریشه بالا رود.

راه درمان تحلیل و عقب رفتگی لثه،پیوند ازاد لثه وسایر روش های جراحی ترمیمی لثه است.

سایش طوق دندان ها

به علت مسواک زدن شدید و محکم به حالت افقی،سطح خارجی دندان ها در ناحیه طوق و گردن آنها ساییده می شود و حالت فرورفتگی پیدا می کند.در صورتی که این فرورفتگی ها کوچک باشند و دندان دچار حساسیت نشده باشد،نیازی به درمان نخواهد بود و فقط باید تماس نابجای دندان ها حذف و روش مسواک زدن بیمار تصحیح شود.اما درمواردی که مقدار و عمق این ضایعات زیاد باشد بهتر است توسط مواد همرنگ دندان که همان کامپوزیت است،ترمیم شود.

گاهی اوقات این ضایعات به دلیل مصرف مواد خوراکی اسیدی مانند آب لیمو و ترشیجات و بیماری معده و بازگشت اسید معده به دهان ایجاد می شود.در حقیقت علت تخریب نسج دندان در این موارد حل شدن شیمیای مینای دندان است.در این صورت روش درمان شامل محدود کردن مواد اسیدی،معالجه بیماری معده و نهایتا ترمیم حفرات ایجاد شده با کامپوزیت می باشد.

لبخند لثه ای(gummy smile)

گاهی اوقات به افرادی برمی خوریم که به هنگام لبخند مقدار زیادی از نسج لثه ی آنها مشخص می شود.علت این عارضه می تواند بلند بودن ارتفاع فک بالا،کوتاه بودن لب بالا یا کوتاه بودن دندان ها باشد.درمان این ناهنجاری در موارد پیشرفته جراحی فک و صورت و در موارد خفیف تر،جراحی لثه است.در صورتی که طول دندان نیز کوتاه باشد،بهتر است ابتدا لثه ی بیمار توسط جراحی بالاتر برده شود و سپس با استفاده از لامینیت چینی یا کامپوزیت،ارتفاع دندان ها تصحیح شود.

در مواردی که لثه ها در یک یا چند دندان بالاتر یا پایین تر از سایر دندان ها باشند،پیش از درمان ترمیمی و زیبایی بهتر است توسط جراحی لثه در حد طبیعی خود قرار داده شده تا با سایر قسمت ها هماهنگ به نظر برسند.

تعداد امتيازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (719)
کد خبر: 52

 •       تاثیر لثه ها بر لبخند