X
03

تغییر رنگ دندان ها بر اثر مصرف کلرهگزدین

 تغییر رنگ دندان ها بر اثر مصرف کلرهگزدین

کلر هگزدین ماده ای است که به عنوان آنتی سپتیک و دزانفکتان در پزشکی،دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد.این ماده جزء ترکیبات هالوژن آلی می باشند.در سال 1940 دانشمندان در پی بدست آوردن داروی موثر بر روی مالاریا به گروهی از مواد دست یافتند که به بیس-بی گوانید معروف بودند.کلر هگزدین یکی از این دارو هاست.فرمول ساختاری آنها شامل دو تا چهار حلقه متقارن و دو گروه بی گوانید است که توسط یک زنجیره ارتباط داده شده است.

عوارض جانبی

معمولی ترین اثر جانبی کلرهگزدین تشکیل یک سری دانه های زرد-قهوه ای است که بیشتر در 3/1 لثه ای و ناحیه بین دندای دندان ها را مبتلا می کند.این تغییر رنگ معمولا در 50 درصد از بیماران که در طی روز های متمادی آنرا مصرف نموده اند،به تدریج به وجود آمده است.همچنین ایجاد لکه هایی بر روی زبان و مخاط دهان همراه با سوزش از عوارض جانبی آنست.

مصرف داروی فوق،در حس چشایی ایجاد خواهد کرد و این اختلال به علت طعم تلخ کلرهگزدین است.

مکانیسم ایجاد تغییر رنگ توسط کلرهگزدین

بدین منظور،تحقیقاتی توسط M.Addyو همکارانش انجام گرفت.مطالعات نشان داد تغییر رنگ می تواند در اثر تشکیل سولفید های فلزی از جمله سولفید آهن و روی باشد.آنها گزارش کردند که آنیون های سولفید،می توانند از محصولات باکتری ها و یا پروتئین های منعقد شده در پلکیل اکتسابی،مشتق شوند.

تغییر رنگ ناشی از کلرهگزدین،در عرض چند روز می تواند ایجاد شود و اگر ناشی از سولفید های آهن یا روی باشد،باید انتظار داشت در افرادی که در معرض مقادیر بالای این فلزات هستند،تحت شرایط نرمال تغییر رنگ شدیدی را نشان دهند.بررسی حاصله نشان داد در کسانی که مکمل های آهن،به خصوص به شکل مایع دریافت می کنند،این تغییر رنگ ها بیشتر به چشم می خورد.

فرضیه دیگر در مورد مکانیسم تغییر رنگ های ناشی از کلرهگزدین،رسوب سطحی مواد رنگزای مود در غذاها،بوسیله ی آنتی سپتیکهایی است که موضعا جذب شده اند.

تغییر رنگ حاصل از یون های فلزی

در مطالعات اخیر نشان داده شده است که سرب باعث تغییر رنگ دندان می شود.ابتدا از دندان های کشیده شده برشهایی تهیه شده و نمونه های نازک در برابر محلول نیترات سرب در درجه حرارت 37 درجه به مدت 24 ساعت قرار گرفتند.پس از شستشو با آب مقطر و قرار گرفتن در معرض محلول سولفاید سدیم به مدت 24 ساعت،تغییر رنگ قابل ملاحظه ای را نشان ندادند.اما نمونه هایی که ابتدا در محلول نیترات سرب و سپس در محلول سولفاید سدیم قرار گرفته بودند تغییرات رنگی قابل ملاحظه ای نشان داده بودند.

سرب و جیوه رنگ خاکستری به دندان می دهند،همچنین مسمومیت های مزمن سرب،بخصوص در کودکان سبب هیپوپلازی از نوع حفره ای در دندان ها می گردد.در شیکاگو سالیانه در حدود 3500 مورد از مسمومیت با سرب در طی گزارش می شود.حتی جنین نیز می تواند از مادر مسموم با سرب،تحت تاثیر واقع شود،زیرا سرب در طی بارداری می تواند از جفت عبور کند.آهن،منگنز،نقره،دندان ها را سیاه می کنند.البته آهن تغییر رنگ قهوه ای نیز ممکن است ایجاد کنند.

تغییر رنگ سیاه اغلب پس از درمان کم خونی میکروسیستیک هیپوکرومیک،با محلول های آهن تجویز شده از طریق دهان اتفاق می افتد که بیشتر در اثر تشکیل رسوبات سیاه رنگ سولفید آهن است.

 

تعداد امتيازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (575)
کد خبر: 50

  •  تغییر رنگ دندان ها بر اثر مصرف کلرهگزدین