X
01

اولین ایمپلنت های حاوی سلول های بنیادی برای درمان دیابت نوع یک

اولین ایمپلنت های حاوی سلول های بنیادی برای درمان دیابت نوع یک

اواخر مرداد دو بیمار مبتلا به دیابت نوع 1،برای اولین بار ایمپلنت هایی حاوی سلول های بتای مشتق شده از سلول های بنیادی جنینی را دریافت کردند.محققان امیدوارند ایمپلنت های مذکور در هنگام افزایش قند در خون،قادر به ترشح انسولین و تنظیم قند خون تا حد طبیعی باشند.

حدود 10 ئرصد از 423میلیون نفر فرد مبتلا به دیابت در سراسر دنیا،به دیابت نوع 1 مبتلا می باشند این بیماری به دلیل حمله ی اشتباه سیستم ایمنی به سلول های تولید کننده ی انسولین در پانکراس ایجاد می شود.بیش از 15 سال است که محققان در حال تلاش برای یافتن راهی برای استفاده از سلول های بنیادی و جایگزینی این سلول ها به جای سلول های بتای تخریب شده در این بیماران هستند.اما این کار با موانع متعددی،بخصوص مشکلاتی در رابطه با عملکرد این سلول های جدید در بدن،همراه بوده است.

شرکتViacyteاولین ایمپلنت ها را با اندازه ی یک بند انگشت به نام PEC-Directتولید کرده استکه حاوی سلول های مشتق شده از سلول های بنیادی است این سلول ها می توانند در داخل بدن به سلول های جزایر اختصاصی بالغ شوند و جایگزین سلول های تخریب شده ی بتا گردند.

این ایمپلنت درست در زیر پوست برای مثال در زیر پوست ساعد قرار داده می شود و به طور خودکار با ترشح انسولین در پاسخ به قند خون،جایگزین سلول های بتای از دست رفته،می شود.

Paula Laikindاز شرکتViacyte می گوید:اگر این نوع ایمپلنت به طور صحیح در بدن کار کند،ما به یک درمان کاربردی جدید دست خواهیم یافت،البته این درمان واقعی نیست زیرا ما نمی توانیم بیماری خود ایمنی که موجب بروز دیابت نوع1 شده است را درمان کنیم.اما می توانیم سلول های از دست رفته را جایگزین کنیم.

نظارت بر قند خون

این دستگاه تاکنون بصورت ایمن بروی 19 فرد مبتلا به دیابت با استفاده از سلول های بنیادی آزمایش شده است،پس از کاشت این دستگاه،سلول های پیش ساز موجود در دستگاه  به سلول های جزایر بالغ می شوند اما در این کار آزمایی از سلول های بنیادی کافی برای درمان بیماران استفاده نشد.

در ایمپلنت های جدیدViacyteبسته هایPEC-Directشامل تعداد بیشتری سلول بودند،این نوع جدید از ایمپلنت ها برای دو فرد مبتلا به دیابت مورد استفاده قرار گرفتند و در آینده ی نزدیک قرار است فرد دیگری نیز، این نوع درمان را دریافت کند.هنگامی که این دستگاه داخل بدن و یا در زیر پوست قرار می گیرد،منافذ ریزی که بروی سطح خارجی دستگاه قرار دارد اجازه ی عبور عروق خونی و نفوذ آنها را به داخل دستگاه می دهد.این عروق تامیین کننده ی مواد مغذی و اکسیژن سلول های پیش ساز جزایر هستند.حدود سه ماه طول می کشد تا این سلول ها به سلول های بالغ بتا تبدیل شوند.محققان امیدوارند که این سلول های بالغ بتوانند بر مقدار قند خون نظارت کرده و مقدار انسولین مورد نیاز را به خون ترشح کنند.چنانچه عملکرد این سلول ها موثر باشدفرد از نظارت بر قند خون خود و تزریق مکرر انسولین بی نیاز خواهد شد،اگر چه آنها نیاز به دارو های سرکوبگر ایمنی برای توقف حمله ی سیستم ایمنی به سلول های جدید دارند.

Emily Burns از خیریه دیابت بریتانیا می گوید:چنانچه این استراتژی موفقیت آمیز باشد نحوه ی درمان دیابت نوع 1 در آینده تغییر خواهد کرد.

دکتر Shapiroاز دانشگاه آلبرتا که در این پروژه با شرکت Viacyte همکاری داشته و دهه ها قبل روش پانکراس اهدایی را ابداع نموده است،می گوید:اگر این درمان موثر باشد،این روش می تواند برای همه ی بیماران مبتلا به دیابت نوع1مورد استفاده قرار گیرد،یک منبع نامحدود از سلول های تولید کننده ی انسولین می تواند قدم اول به سمت درمان دیابت باشد.مطمئنا این روش در نهایت به عنوان یک مرجع با دوام برای پیشرفت در مراقبتهای دیابت مطرح خواهد شد.

تعداد امتيازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (710)
کد خبر: 48

  • اولین ایمپلنت های حاوی سلول های بنیادی برای درمان دیابت نوع یک