X
25

پوسیدگی دندان چیست؟

        پوسیدگی دندان چیست؟

پوسیدگی دندان زمانی رخ می دهدکه مواد اسیدی،لایه سخت دندان،که مینا نامیده می شود را از بین می برد.این اسید ها از لایه نامرئی چسنابکی به نام پلاک به وجود می آیند.میکروب هایی که در پلاک وجود دارند از مواد قندی تغذیه می کنند فرآیند تجزیه مواد قندی سبب تولید اسید هایی می شود که به سطح دندان آسیب می رسانند.

با گذشت زمان پوسیدگی می تواند در سطح دندا حفره ایجاد کند.در صورت عدم درمان،این حفره ها می توانند عمیق تر شده یا حتی منجر به تخریب دندان شوند.

اگر فکر می کنید دندانتان پوسیده است،به دندانپزشک خود مراجعه کنید.دندانپزشک شما ممکن است دندانتان را پر کند که پر کردن دندان مانع از پیشرفت پوسیدگی می شود.

اسید ها همیشه سطوح دندان های شما را مورد حمله قرار می دهند،اما پوسیدگی دندان هرگز به یکباره اتفاق نمی افتد زیرا عوامل دیگری در دهان هستند که باعث استحکام دندان ها و جلوگیری از پوسیدگی می شوند.یکی از این عوامل بزاق دهان است.بزاق دهان دارای مواد معدنی می باشد که به محکم شدن سطوح دندان کمک می کند.

فلوراید نیز به استحکام دندان کمک می کند.فلوراید ماده معدنی طبیعی بوده که هم در خمیر دندان وجود دارد و هم به آب اشامیدنی افزوده می شود.

چهار مرحله پوسیدگی

مرحله 1

نقاط موجود بر روی سطح ها ممکن است پوسیدگی باشد.مسواک زدن با خمیر دندان حاوی فلوراید و استفاده از نخ دندان می تواند از ایجاد حفره دندانی جلوگیری کند.

مرحله2

پوسیدگی اکنون به حفره تبدیل شده است و به لایه سطحی سخت دندان نفوذ کرده است.

مرحله3

در این مرحله حفره به لایه نرم تر دندان رسیده است و به سرعت بزرگ تر می شود.

مرحله4

اگر حفره پرنشده باشد،با پیشرفت در داخل دندان می تواند مشکلات بزرگتری را ایجاد کند.به همین دلیل است که مراجعه منظم به دندانپزشک از اهمیت بسیاری برخوردار است.

اگر پوسیدگی دندان دارید دندانپزشک ممکن است با شما درباره پر کردن دندان،استفاده از فلوراید و یا راه های درمانی دیگر صحبت کند.

نکاتی برای پیشگیری از پوسیدگی دندان

از خوردن غذاهای شیرین به مقدار زیاد بپرهیزید.

میان وعده های بین غذاهای اصلی خود را کم کنید.

-این عامل باعث کاهش تولید اسید توسط پلاک میکروبی می شود.همچنین سبب می شود تعداد دفعاتی که دندان های شما در معرض مواد اسیدی قرار می گیرند،کمتر شود.

به مقدار زیاد آب بوشید،بخصوص اگر از دارو های خاص استفاده می کنید.

-بعضی از دارو ها می توانند میزان بزاق ترشحی دهان را کاهش دهند که ممکن است ایجاد پوسیدگی در دندان ها را افزایش دهند.

از خمیر دندان و دهانشویه حاوی فلوراید استفاده کنید.

-فلوراید باعث استحکام بخشیدن هر چه بیشتر مینای دندان می شود.

حداقل سالی دو بار به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

-دندانپزشک دندان های شمارا جرمگیری کرده و آن ها را معاینه می کند.

-با دوبار مسواک زدن در روز  با خمیر دندان حاوی فلوراید و استفاده از نخ دندان،می توان از پوسیدگی دندان جلوگیری کرد.

 

تعداد امتيازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (692)
کد خبر: 43

 •        پوسیدگی دندان چیست؟