X
11

آمار تاسف بار دندان مصنوعی در ایران

   آمار تاسف بار دندان مصنوعی در ایران

منصور کاشانی دندانپزشک عضو شورای بسیج جامعه پزشکی اظهار داشت:اگر آمار پوسیدگی های دندانی را بررسی کنیم،میبینیم که متاسفانه از این نظر در دنیا رتبه بسیار بالایی را داریم و هنوز به مرحله ای نرسیده ایم که بتوانیم ادعا کنیم،بهداشت دهان و دندان برای خانواده های ایرانی یک موضوع مهم و جدی تلقی می شود.البته باید گفت هنوز قشر با سوادی هم در جامعه هستند که از مراقبت های دندانی و دهان بی اطلاع هستند.

این دندانپزشک عضو شورای بسیج جامعه پزشکی ادامه داد:اگر در همه ی بیماری ها پیشگیری را بر درمان مقدم بشماریم،اصل اقتصاد مقاومتی را در کار پزشکی رعایت کرده ایم.بنده معتقدم،چنانچه در نظام سلامت چنین کاری انجام شود،می توان هزینه هارا در کار پزشکی تا 30 درصد پایین آورد.کاشانی افزود:جهت نیل به این هدف باید برنامه مدونی را در وزارت بهداشت و درمان،نیرو های مسطح  و بسیج جامعه پزشکی ایجاد کنیم تا آموزش چگونگی پیشگیری از رشد بیماری ها را مد نظر قرار داده باشیم.

ضرورت آموزش مراقبت های بهداشتی دهان و دندان در مدارس و پادگان ها

وی با مثال زدن به کارگیری کادر دندانپزشکی در مدارس جهت آموزش مراقبت های بهداشتی دهان و دندان از همان  سنین پایین،گفت:نباید تصور کنیم که فقط باید به بچه های مدرسه آموزش های مربوط به دندانپزشکی داد،بلکه آموزش در پادگان های نظلمی برای بزرگسالان نیز واقعا مورد غفلت قرار گرفته است،در صورتی که نیازی مبرم است.

کاشانی با تاکید بر ضرورت آموزش برای تمامی مقاطع و همه ی افراد در مساجد و مدارس و جاهایی که تجمع مردم بسیار است،گفت:این کار کمک بسیاری به کم شدن نیاز مردم به دندانپزشکی  و هزینه های متقاعب آن می کند.دانش شخصی می تواند جلوی حاد شدن بیماری را بگیرد.

بی اطلاعی قشر با سواد جامعه از مراقبت های دندانپزشکی

عضو شورای جامعه دندانپزشکی اصفهان با توجه به بی اطلاع بودن قشر با سواد جامعه نسبت به مسایل دندانپزشکی،گفت:زمانی که به سفر حج رفته بودم، یک برنامهای به نام کارتابل صبحگاهی وجود داشت که در این برنامه همه ی پزشکا و پیراپزشکان و کادر ورزیده پرستاری و غیره حضور داشتند.برای آنها از مسایل دندانپزشکی و مسایل دهان و دندان صحبت کردم و در نهایت مستمعین که همه به لحاظ اجتماعی افرادی با سواد تلقی می شوند اعلام کردد که از مسائل مربوط به دندان و راه های پیشگیری از پوسیدگی اطلاعی ندارند.

وی با تاکید بر مقدم بودن پیشگیری بر درمان گفت:اگر برای پیشگیری سوبسیدی را پرداخت کنیم،آنگاه مجبور نخواهیم شد سوبسیدی برای درمان بپردازیم چرا که اینها هزینه های سرانه ای برای آحاد مردم محسوب می شود.

هنوز بهداشت دهان و دندان برای خانواده های ایرانی یک موضوع مهم و جدی تلقی نمی شود

اگر آمار پوسیدگی های دندانی را بررسی کنیم میبینیم که متاسفانه از این نظر در دنیا رتبه بسیار بالایی را داریم،در کشور ما میزان نگهداری دندان و بهداشت دهان و دندانی در سنین بالا به نسبت مردمی که در کشور هایی مانند آلمان،فرانسه و غیره زندگی می کنند ضعیف است.هنوز به مرحله ای نرسیده ایم که بتوانیم ادعا کنیم ،بهداشت دهان و دندان برای خانواده های ایرانی یک موضوع مهم و جدی تلقی می شود.

طبق یک آمار در کشور آلمان تعداد افرادی که در سنین 60 سال به بالا  از دندان های خودشان استفاده می کنند،قریب به 82 درصد است در صورتی که در ایران برعکس این قضیه هست.

تعداد امتيازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (708)
کد خبر: 36

  •    آمار تاسف بار دندان مصنوعی در ایران