X
07

مواد (جنس) پونتیک و اباتمنت

مواد (جنس) پونتیک و اباتمنت

اغلب پونتیک های دنداتی از اتصال پرسلن به فلز بیس پونتیک ساخته می شوند. این پونتیک های پرسلن متصل (فیوز) به فلز تامین کننده همه ملزومات فانکشنال ، بیولوژیک ، مکانیکی و استتیک خواهند بود که بیشتر مورد بحث قرار گرفتند.

اباتمنت ها باید ویژگی های خاصی داشته باشند. اینترفیس ایمپلنت اباتمنت باید باید تطابق و ثبات مطلوبی داشته باشد ، اباتمنت باید از ماده ای ساخته شده باشد که ثبات بلند مدت وتطابق زیستی داشته باشد و باید از لحاظ استتیک قابل قبول باشد. تعدادی زیادی از مطالعات روی سازگاری  زیستی اباتمنت های ساخته شده از مواد مختلف ، نشان دادند که نه سرامیک (آلومینا و زیر کونیا) نه تایتانیوم ، القا کننده واکنش های نامطلوب در بافت نرم اطراف ایمپلنت یا استخوان مارژینال نیستند.

در یک مطالعه روی مواد مختلف ساخت اباتمنت و اثر آن ها روی اتصال ترانس موکوزال اطراف ایمپلنت ، آبراهاموس و همکارانش مشاهده کردند که عرض بیولوژیک تثبیت شده اطراف اباتمنت های سرامیکی و تایتانیومی مشابه دندان های طبیعی است در حالیکه عرض بیولوژیک اطراف اباتمنت های ساخته شده از طلا و پرسلن دندان پزشکی با رشد  اپیتیلوم به سمت پایین ، تحلیل بافت نرم و افزایش تحلیل استخوان اطراف ایمپلنت همراه بوده است سایر مطالعات نیز به نتایج مشابهی دست یافتند.

اگرچه سازگاری زیستی اباتمنت های تایتانیومی عالی بوده و سایر ویژیگی های این ماده نیز مزایای فراوانی به همراه دارد ، این اباتمنت ها ممکن است اطراف ایمپلنت ، در افرادی با لثه نازک یک سایه خاکستری قابل مشاهده ایجاد کنند که در منطقه استتیک یک مشکل بزرگ محسوب می شود. چون استتیک ، سازگاری زیستی و ثبات بلند مدت همه اباتمنت های سرامیکی عالی است ، در منطقه استتیک باید از اباتمنت ها استفاده کرد . به خاطر ویژگی های برتر زیرکونیا این مواد بر آلومینا ارجح هستند . هر زمان انتخاب یک اباتمنت زیرکونیایی اختصاصی مد نظر است ، بخاطر کیفیت بالا و یکدست و یکنواخت بودن مود سرامیکی ساخته شده صنعتی و تراش خورده ، باید از تکنولوژی کد/ کم استفاده کرد.

برای اینکه اباتمنت در برگیرنده همه ویژگی های مطلوب فانکشنال ، بیولوژیک ، مکانیکی و استتیک باشد ، مستندات علمی جدید  پیشنهاد می کنند که بهترین راه متصل کردن مستقیم کروان به اباتمنت زیرکونیایی اختصاصی است تا یک رستئریشن متکی بر ایمپلنت یک تکه پیچ شونده ساخته شود.

این نوع از طراحی امکان اجتناب از مشکلات مرتبط با رستوریشن های سمان شونده متکی بر ایمپلنت را فراهم می آورد . به علاوه ، خارج  کردن و جایگذاری مجدد رستوریشن های پیچ شونده در صورت بروز مشکلاتی نظیر  شل شدن پیچ یا شکستگی سرامیک ساده تر خواهد بود . همچنین مطالعات نشان داده اند که استفاده از مواد سرامیکی مدرن ، کاهش حساسیت کراوان های پیچ شونده ، متکی بر ایمپلنت را به دنبال خواهد  داشت.

رستوریشن های یک تکه پیچ شونده متکی بر ایمپلنت فقط در صورتی قابل ساخت هستند که موقعیت ایمپلنت به گونه ای باشد که سوراخ دسترسی پیچ در قسمت پاتال کروان قرار گیرد . چون در بسیاری موارد امکان این کار وجود ندارد ، به رغم تمام مزایای طراحی یک تکه ، باید از رستوریشن های دو تکه استفاده کرد.رستوریشن های دو تکه معمولا از یک اباتمنت اختصاصی پیچ شسونده از جنس زیرکونیا و یک کروان تمام سرامیکی سمان شونده تشکیل شده اند.

در برخی موارد ،  متصل کردن پرسلن شولدر با درجه فلورانس بالا به اتصال بین اباتمنت و کروان برای بهبودی ویژگی های انتقال نور از داخل اباتمنت های زیرکونیایی مفید خواهد بود . لایه های فلورسنت سرامیک انتقال نور از کروان به داخل اباتمنت را بهبود بخشیده و به مخاط اطراف ایمپلنت ظاهری طبیعی تر می دهد.

تعداد امتيازات: (36) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (649)
گروه خبر: ایمپلنت دندان
کد خبر: 343

  • مواد (جنس) پونتیک و اباتمنت