X
05

تنظیم رنگ کامپوزیت ها

تنظیم رنگ کامپوزیت ها

 

در صورتی که رنگ نیازمند تصحیح توسط کامپوزیت اپک باشد،این کار بلافاصله بعد از اتمام تراش و قبل از قالبگیری انجام می شود. حتی با وجودی که برخی دندان پزشکان ترجیح می دهند که رنگ تیره را با کمک لایه ضخیم تر کامپوزیت لوتینگ اپک روی دندان عمیق تراشیده شده و هنگام باندینگ نهایی ، پوشش بدهند ، این کار باید درست پس از تراشیدن دندان و قبل از تهییه قالب صورت گیرد.

روش دیگر استفاده از لایه موم فضا نگه دار در مرحله لابراتواری و سپس پر نمودن فضا خالی با کامپوزیت اپک یا هر نوع دیگر ،طی باندینگ است. اما از آنجایی که اغلب این کار تا مرحله باند نمودن پرسلن لمینیت ونیر به تعویق می افتد، ممکن است مشکلاتی به دلیل انقباض حجمی پلیمریزاسیون ، به ویژه در نواحی مارجین های سرویکال ، رخ بدهد.

حد تماس رستوریشن و دندان ، در هر ترمیم باند شونده ای ، یک نقطه ضعف محسوب می گردد. اما در مورد ونیر های پرسلنی ، حد فاصل  دندان و عامل لوتینگ کامپوزیتی ، نقطه ضعف محسوب می باشد . اگر رزین حجیم که دارای انقباض پلیمریزاسیون حجمی می باشد، به عنوان عامل لوتینگ مورد استفاده قرار بگیرد ، توده کامپوزیت رزین دارای انقباض حجمی پلیمریزاسیون خواهد بود . این پدیده ممکن است سبب از دست رفتن سیل لبه ای یا ایجاد مارجین های باز گردد. ضریب انبساط حرارتی عوامل لوتینگ، با بافت دندان و پرسلن متفاوت است. برای به حداقل رساندن این تاخیر ، بهتر است همواره ضخامت کامپوزیت لوتینگ را در حداقل ممکن حفظ نمود و تطابق رنگ را در طی ساخت پرسلن لمینیت ونیر به دست آورد.

در نهایت این کامپوزیت ها ممکن است دچار سایش شوند و این سایش در مقادیر بیشتر کامپوزیت ، در مقایسه با کامپوزیت موجود در مارجین های بسته تر، بسیار زیادتر است. به علاوه انحلال ماتریکس رزین کامپوزیت در مایعات دهانی ، در مطالعات آزمایشگاهی نشان داده شده است . کاهش میزان جزء پرسلنی ، به واسطه تطابق زیاد پرسلن ونیر ، بسیار مطلوب است.

تعداد امتيازات: (11) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (582)
گروه خبر: کامپوزیت
کد خبر: 341

  • تنظیم رنگ کامپوزیت ها