X
07

چگونه از دندان های کودکمان مراقبت کنیم؟

  چگونه از دندان های کودکمان مراقبت کنیم؟

  چگونه از دندان های کودکمان مراقبت کنیم؟

رعایت بهداشت دهان و دندان قبل از رویش اولین دندان شروع می شود.

کودکان  با تمام دندان هایشان به دنیا می آیند ولی به دلیل اینکه دندان هایشان در لثه پنهان هستند شما نمی توانید آن هارا ببینید.در سن شش ماهگی دندان های کودک شروع به خارج شدن از لثه می کنند ولی مراقبت خوب از دهان و دندان حتی قبل از رویش اولین دندان کودک حایز اهمیت است.دندان های سالم نتیجه داشتن لثه های سالم می باشد.

بچه ها در سن سه سالگی همه ی دندان های کودکیشان را خواهند داشت،که دندان های اولیه یا شیری نامیده می شوند.حدود 6سالگی هنگامی که دندان های دائمی شروع به رویش می کنند،دندان های شیری شروع به افتادن می کنند.این دندان ها فضای کافی برای دندان های دائمی ایجاد می کنند،اغلب دندان های دائمی تا سن 13 سالگی روییده اند.

استفاده ی زیاد از بطری(شیشه شیر)می تواند مشکل جدی پوسیدگی دندان ایجاد کند.

اگر نوزادان مدت زمان طولانی شیر یا آب میوه را با بطری بخورند پوسیدگی دندان می تواند رخ دهد.

نکاتی مهم برای پیشگیری:

-بعد از اتمام نوشیدن بطری را از کودک بگیرید.

-نوزاد خود را با بطری به رختخواب نبرید.

-کودکان باید برای جلوگیری از پوسیدگی دندان هایشان استفاده از شیرینی جات و غذاهای چسبنده و نوشیدنی های گازدار و شیرین را محدود کنند.

چند روش برای سالم و محکم نگهداشتن دندان های کودکان

تا 2 سالگی

-پس از غذا دادن،لثه ها را با یک گاز استریل پاک کنید.این کار کمک خواهد کرد که لثه ها از پوشش چسبنده ای به ام پلاک که می تواند باعث پوسیدگی شود پاک شوند.

-نوبت اول مراجعه به دندانپزشک باید بعد از یک سالگی باشد.

3 تا 5 سالگی

از 3 سالگی،روزی دو بار مسواک زدن با خمیر دندان حاوی فلوراید،تنها به اندازه یک نخود توصیه می شود.مطمئن شوید که کودک شما پس از مسواک زدن خمیر دندان را تف می کند.به محض حس رویش دومین دندان،استفاده از نخ دندان را شروع کنند.

-سعی کنید عادت مکیدن شصت و پستانک را از 4 سالگی به بعد از بین ببرید.

-هر 6ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کنید.

6تا 9 سالگی

استفاده از نخ دندان را به محض احساس رویش اولین دندان فرزندتان شروع کنید.اجازه دهید بداند که افتادن  دندان ها امری طبیعی است،بدین صورت دندان های دائمی آغاز به رویش میکنند.تا زمانی که به تنهایی قادر به رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان خود نیستند،شما باید در مسواک زدن و نخ کشیدن کودکان به آنها کمک کنید.همیشه باید توجه ویژه ای به دندان های عقبی آنها داشت،چون ممکن است پلاک بیشتری در آنجا تجمع کند.

10تا12 سالگی

کودکانی که ورزش می کنند برای محافظت از دندان های خودباید از گارد دندان استفاده کنند.

13سال به بالا

والدین می توانند با یادآوری لبخند زیباو بوی خوش دهان،می تواند نوجوانان را برای رسیدن به ظاهر و احساسی زیباتر کمک کند،آنها را به رعایت بهداشت دهان و دندان تشویق کنند.

چند نکته:

تشویق نوجوانانی که از ارتودنسی استفاده می کنند به مسواک زدن و استفاده از نخ دندان بسیار حائز اهمیت است.پیشنهاد می شود نوجوانان مسواک و نخ دندان خود را همیشه در کیف یا ساک ورزشی در طول روز به همراه داشته باشند.

تعداد امتيازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (501)
کد خبر: 32

  •   چگونه از دندان های کودکمان مراقبت کنیم؟