X
31

خوراکی های محافظ دندان

خوراکی های محافظ دندان

           خوراکی های محافظ دندان

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به طور منظم با دور کردن قند ها و ذرات غذایی که همراه باکتری ها باعث ایجاد پلاک های دندانی می شوند،به سالم نگه داشتن دندانها کمک می کنند.پلاک دندانی اسیدی تولید می کندکه به مینای دندان آسیب می رساند و باعث ایجاد پوسیدگی دندان می شود و زمینه را برای بیماری لثه آماده می کند.

اکنون مجموعه فزاینده ای از پوشش ها نشان می دهد که غذاهای معینی نیز ممکن است برای دندان ها خوب باشند.همانطور که غذاهای به اصطلاح کارکردی(مانند غذاهای غنی شده)می توانند برای سلامت قلب مفید باشند.غذاهایی هم هستند که سلامت دهان و دندان را بهبود می بخشند.

چای

ترکیباتی مانند پلی فنول ها که در چای های سیاه و سبز یافت می شود.رشد باکتری های ایجاد کنند پوسیدگی دندان و بیماری لثه را کند می کنند.پژوهشگران در دانشگاه ایلینوی در شیکاگو دریافتند افرادی که دهانشان برای یک دقیقه 10 بار در روز با محلول چای سیاه شستشو می دهند،نسبت به افرادی که دهانشان را با آب می شویند کمتر دچار پلاک های دندانی می شوند.به گفته پژوهشگران چای توانایی برخی از باکتری ها برای تجمع یافتن در کنار باکتری های دیگر را مختل می کند.

پنیر

پژوهش منتشر شده در نشریه دندانپزشکی عمومی نشان داد که نوجوانان 12 تا 15 ساله ای که پنیر چدار می خورند نسبت به نوجوانانی که ماست بدون قند یا یک لیوان شیر می خورند میزان اسید کمتری در دهانشان داشتند.به گفته ی کارشناسان پنیر می تواند اسید تولید شده توسط پلاک را خنثی کند.از طرف دیگر جویدن باعث افزایش بزاق می شود که مانند یک رودخانه برخی از باکتری هارا در دهان می شوید.

کشمش

کشمش با وجود شیرینی طبیعی اش فاقد سوکروز یا قندی است که در شکر معمولی وجود دارد.قند معمولی باعث چسبیدن باکتری به سطح دندان می شود و امکان تشکیل پلاک را به آن می دهد.کشمش همچنین منبعی از فیتوکمیکال ها (مواد شیمیایی گیاهی)است که ممکن است باکتری های پلاک ها که باعث پوسیدگی دندان ها می شود را نابود کند.برخی از ترکیبات موجود در کشمش همچنین بر رشد باکتری های مربوط به بیماری لثه اثر می گذارد.

غذاهای کرانچی یا ترد

خوردن غذایی مانند هویج،سیب و خیار به جویدن حسابی نیاز دارد.اما این جویدن و خرد کردن بیهوده نیست.جویدن پلاک دندانی را متلاشی می کند وبه صورت یک مکانیسم پاک کننده عمل میکند.بنابراین باکتری ها به جای اینکه در دهان شما باقی بمانند و در آن جایگزین شوند،از دهان زدوده می شوند.

غذاهای غنی از ویتامین و مواد معدنی:غذاهای غنی از کلسیم مانند پنیر،بادام و سبزیجات برگ دار و غذاهای غنی از فسفر  مانند گوشت،تخم مرغ و ماهی می توانند مینای دندان را مستحکم و سالم نگهدارند.غذاها و نوشابه های اسیدی ممکن است باعث ایجاد خوردگی های کوچک مینای دندان شوند.کلسیم و فسفر به رسوب مجدد مواد معدنی در این خوردگی ها و ترمیم آنها کمک می کنند.

آدامس بدون قند

پس از غذا خوردن یک آدامس بدون قند بجوید،جویدن آدامس باعث تحریک ترشح بزاق می شود،و برخی از باکتری هارا می زداید،بدون قند بودن آدامس هم مهم است،باکتری ها برای تولید پلاک به سوکروز یا قند معمولی نیاز دارند.

شیر

یک بررسی منتشر شده در نشریه انجمن دندانپزشکی آمریکا نشان داده که نوشیدن یک لیوان شیر پس از خوردن آبنبات های شیرین میزان اسید در دهان را را بیش از نوشیدن آب یا آب سیب کاهش می دهد.به گفته پژوهشگران شیر برخی از اسید های تولید شده در پلاک باکتریایی را خنثی می کند.اما اضافه کردن شیر به غلات آماده ممکن است همین سودمندی را نداشته باشد.شیر در این صورت حالتی شربت مانند و شیرین پیدا می کند که برای دندان خوب نیست.نوشیدن یک لیوان شیر پس از خوردن یک دسر شیرین مانند یک کیک شکلاتی نیز ممکن است به محافظت دندان کمک کند.اگر شیر در دسترس تان نیست،خوردن مقدار پنیر پس از دسر شیرین هم مفید است.

قره قاط

قره قاط مانند چای حاوی پلی فنول هاست که ممکن است مانع از چسبیدن پلاک به دندان شوند، و خطر پوسیدگی دندان را کاهش دهند.البته برخی از فرآورده های آماده قره قاط حاوی قند افزوده شده هم هستند که ممکن است منافع بالقوه آنها برای دندان را کاهش دهند.

تعداد امتيازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (648)
کد خبر: 27

  • خوراکی های محافظ دندان