X
02

اهمیت درمان های تحلیل لثه ای

اهمیت درمان های تحلیل لثه ای

اهمیت درمان های تحلیل لثه ای

تحلیل های لثه ای می تواند اطراف یک دندان،چند دندان و یا در تمام دندان ها بطور عمومی دیده شوند.

تحلیل های لثه ای عوارض و مشکلات خاصی ایجاد می کنند که بیان آنها اهمیت درمان های تحلیل لثه ای را مشخص می کند.

مشکلات و عوارض ناشی از تحلیل لثه:

1-حساسیت دندان بیمار خصوصا به مایعات سرد،لمس و هوای سرد می باشد.بواسطه نمایان شدن سمنتوم و توبولهای عاجی،افزایش حساسیت سبب می شود رعایت بهداشت از جانب بیمار در آن موضع کمتر شده و به دلیل تجمع پلاک میکروبی بیشتر و التهاب بیشتر،افزایش میزان تحلیل و حساسیت بیمار را به همراه خواهد داشت.

2-دندان های دارای تحلیل لثه خصوصا در قسمت قدام ایجاد مشکلات زیبایی می کند،خصوصا زمانی که بیمار لازم است از پروتز های ثابت استفاده کند این مسئله بیشتر نمایان می شود.

3-بهم خوردن کانتور طبیعی لثه،گیر غذایی را تشدید می کند.

4-گاها بیماران دچار ترس از دست دادن دندان های خود می شوند.

مروری بر تاریخچه ی انواع درمانهای تحلیل لثه ای:

تاریخچه روش های درمانی که جهت درمان تحلیل های لثه ای معرفی شده اند بسیار وسیع و متفاوت بوده و پرداختن به شرح و تفضیل آنها خود چندین مقاله احتیاج دارد.در این مقاله تنها یک تقسیم بندی کوچک این روش ها و توضیح مختصری در مورد بعضی از روش های درمانی آن داده می شود.

باستثنا روش پیوند لثه که در مقاله های دیگر به آن می پردازیم،می توان سایر روش ها را به سه دسته تقسیم نمود:

1-استفاده از پیوند لثه آزاد

2-استفاده از پیوند لثه پایه دار

3-استفاده از موارد بالا به صورت یک روش ترکیبی با هم و یا به همراه مواد آماده کننده سطح ریشه

از نظر تاریخچه آقای Bjorn در سال 1963 برای اولین بار از F.G.G(گرفت لثه آزاد)استفاده نمود.هدف وی از این عمل افزایش عرض لثه چسبنده بود.سایر محققین در فعالیتهای خود به استفاده از پیوند لثه آزاد جهت پوشش ریشه عریان پرداختند و نتایج متفاوتی نیز بیان نمودند،تا اینکه در سال 1982 دانشمندی به نام میلر به استفاده از پیوند لثه آزاد به همراه استفاده از اسید سیتریک برای آماده نمودن سطح ریشه عریان پرداخت و بیان نمود که روش فوق یک روش موفقیت آمیز می باشد.

دانشمندی به نام Edelدر سال1974 تکنیک پیوند لثه همبند آزاد را معرفی نمود.در روش فوق صرفا از بافت همبندی ناحیه دهنده استفاده می شود و اپی تلیوم ناحیه دهنده دست نخورده باقی می ماند.

دانشمندی به نام Bernimoulin در سال 1975 از یک روش دو مرحله ای برای پوشش ریشه عریان استفاده نمود.مرحله اول آن شامل قرار دادن یک پیوند لثه آزاد و در مرحله دوم باکرونالی قرار دادن لثه نسبت به پوشش ریشه عریان اقدام می نمود.

محققین مختلفی نیز از پیوند لثه پایه دار مثل laterally position flap،Double Papilla flap و ... جهت پوشش ریشه عریان استفاده نمودند.

عده ای از محققین قبل از به کارگیری بعضی از تکنیکها اقدام به آماده سازی سطح ریشه نمودند.آماده سازی سطح ریشه می تواند اثرات مفیدی داشته باشد که تعدادی از آنها عبارتند از:

1-سبب دمینرالیزه کردن ریشه و اکسپوز شدن فیبرهای کلاژن شود.

2-سبب حذف اندوتوکسین و باکتریهای از سطح ریشه شوند.

3-تسریع در روند التیام و شکل گیری سمنتوم.

4-حذف Smear Layer و اکسپوز شدن توبولهای عاجی

از این دسته می توان اسید سیتریک،فیبرونکتین و تتراسایکلین را نام برد.بصورت اختصار راجع به متد های درمانی استفاده شده در درمان تحلیل لثه صحبت کردیم.استفاده از روش پیوند لثه بحث گسترده ای داردکه در مقالات بعدی به بررسی آنها می پردازیم.

 

تعداد امتيازات: (4) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (848)
گروه خبر: پیوند لثه
کد خبر: 202

  • اهمیت درمان های تحلیل لثه ای