X
24

ایمپلنت یا دندان

ایمپلنت یا دندان

معرفی ایمپلنت دندان مهم ترین اتفاق در دندانپزشکی در 25 سال گذشته است.امروزه ورود ایمپلنت دندان به طرح درمان های دندانپزشکی منجر به حذف بسیاری از طرح های پیچیده و غیر قابل پیش بینی شده است.مهم ترین نکته در طرح درمان دندانپزشکی،پیش آگهی و ثبات آن در طولانی مدت است.محدودیت های مالی و زمانی،ترس و مشکلات پزشکی عواملی اند که می توانند بر یک طرح درمان ایده آل تاثیر گذار باشند.در واقع امروزه با معرفی ایمپلنت دندان و پیشرفت های مربوطه،فلسفه نگهداری دندان های سوال برانپیز تغییر زیادی یافته است.مشکل اصلی تصمیم گیری در مورد مواردی که کلینیسین قبلا به عنوان دندان های hopelessمشخص کرده نمی باشد بلکه تصمیم گیری در مواردی با پروگنوزهای سوال برانگیز است.در این موارد کلینیسن باید مشخص کند که دندان حفظ شود بهتر است و یا درآورده شود و با ایمپلنت جایگزین گردد.تصمیم گیری در مورد نگهداری یا کشیدن یک دندان نیازمند درک کاملی از طرح درمان جامع و فاکتورهای تاثیر گذار بر آن است.این مقاله به بررسی فاکتورهایی می پردازد که در این تصمیم گیری دخالت زیادی دارند.

عوامل مربوط به دندان

آناتومی و طول ریشه

این عوامل تغییر ناپذیر مهم ترین فاکتور در تصمیم گیری هستند.در دندان های خلفی با ریشه های متقارب و کوتاه و تنه ریشه بلند،پیش آگهی ضعیف تری نسبت به ریشه های بلند و متباعد با تنه ریشه کوتاه دارند.

 

نکته ی دیگری که باید به آن توجه کرد،بررسی وضعیت پیشروی درگیری است،به این معنی که در صورت پیشرونده بودن تخریب،باید برای حفظ استخوان هر چه سریع تر دندان کشیده شود.دندان های قدامی(جلویی)که دارای ریشه ی کوتاه و مخروطی و تحلیل استخوان قابل توجهی هستند،پیش آگهی ضعیفی دارند.در دندان های قدامی برخلاف خلفی،لقی دندان مشخص کننده وضعیت کلی دندان است و در طرح درمان نقش به سزایی دارد.در مواردی که نیاز به بازسازی راهنمای قدامی است،استفاده از ایمپلنت دندان نسبت به حفظ دندان های لق مناسب تر است.

میزان ساختار دندانی موجود

پوسیدگی

میزان پوسیدگی یک فاکتور اساسی در تصمیم گیری برای حفظ دندان است.اگر پوسیدگی در زیر محل تقاطع ریشه ها باشد بهتر است دندان کشیده شود.فلسفه ی این کار میزان نسج سالم دندانی مورد نیاز برای ساخت روکش است.حداقل 3-4 میلی متر از نسج سالم دندانی از سطح پوسیدگی برای ساخت روکش مورد نیاز است.1-2 میلی متر از این نسج برای به دست آوردن اثر فرول مورد نیاز است.2میلی متر باقی مانده برای حفظ و تثبیت عرض بیولوژیک ضروری است برای بدست آوردن این 3-4 میلی متر،استئوتومی تهاجمی در سطوح مختلف دندان لازم است و این می تواند منجر به از دست رفتن حجم زیادی از ساپورت استخوانی شود و در نتیجه افزایش لقی دندان را به همراه داشته باشد.

دندانی که تا سطح محل تقاطع ریشه ها پوسیده باشد،اغلب به روکش و پست و کور به گونه ای باشد که حین جویدن حرکت کند و یا در جایی که گرفتن گیر از ریشه ضعیف باشد،احتمال از دست رفتن آینده دندان زیاد می شود و در این حالت بهتر است دندان خارج و با ایمپلنت دندان جایگزین شود.

تحلیل ریشه

اگر چه علل مختلفی برای تحلیل ریشه پیشنهاد شده است،هنوز یک عامل قطعی برای آن مشخص نشده است.به همین علت درمان قابل پیش بینی تحلیل ریشه سخت است.در مورد تحلیل خارجی ریشه،همان قوانین مربوط به پوسیدگی صدق می کند.یعنی نیازمند 3-4 میلی متر نسج سالم دندانی در تحلیل هستیم.

از طرف دیگر باید توجه کرد که در بسیاری از موارد علی رغم درمان ریشه ی موفق تحلیل ریشه ادامه می یابد و فقط سرعت آن کم می شود.

شکستگی دندان

شکستگی دندان یافته ی شایعی است.اگر بازسازی دندان شکسته شده نیاز به استئو تومی ندارد یا نیاز به برداشت مقدار اندکی برداشت استخوان دارد،توصیه می شود دندان حفظ شود.نسبت به پوسیدگی و تحلیل ریشه،دندان شکسته پیش آگهی بهتری دارد،چرا که احتمال شکستگی مجدد زیر کراون بسیار اندک می شود.اگر شکستگی بیش از 1 میلی متر زیر استخوان رود،به طوری که نگهداری دندان نیازمند برداشت وسیع استخوان باشد،بهتر است کشیده شود.

در شکستگی های افقی زیر ناحیه تقاطع ریشه ها تنها را غیر از کشیدن،استفاده از اکستروژن ارتودنتیک دندان است.اگر شکستگی افقی ناشی از تروما باشد و بخش کرونال دندان زنده باقی بماند و شکستگی قابل پروب کردن نباشه،ثابت سازی دندان به دندان های مجاور می تواند مفید باشد.اگر قسمت عصبی عاج نکروز شد،درمان ریشه برای آن تجویز می شود.توجه کنید که اگر شکستگی منجر به لقی قابل توجه قطعات شود پیش آگهی به شدت ضعیف می شود.

سوراخ شدگی ناشی از پست،پین و کور

این سوراخ شدگی ها نیز شرایط مشابه پوسیدگی،تحلیل و شکستگی دارند.به این معنا که ملاک اصلی سطح استخوانی است.اگر این سوراخ شدگی ها در سطح زیر استخوان باشند،پیش آگهی دندان شدیدا ضعیف می شود و بهتر است دندان سریعا کشیده شودفبدین ترتیب استخوان مجاور دندان حفظ می شود.در گذشته توصیه می شد که پست با وسایل اولتراسونیک از محل خارج شود و ناحیه با MTAسیل شود،که پیش اگهی این درمان ضعیف بود.

ملاحظات اندودنتیک(درمان ریشه)

اگر دندانی از نظر پریودنتال،قابلیت ترمیم و ملاحظات زیبایی قابل درمان باشد،آنگاه ملاحظات اندودنتیک نقش اساسی در طرح درمان پیشنهادی دارد.قابلیت درمان اندودنتیک کاملا وابسته به موفقیت در سیل سه بعدی کانال،تحلیل یا از بین رفتن استخوان است.ضایعات با منبع اندودنتیک وقتی منبع عفونت حذف می شود،به طور خودکار بر طرف می شوند.اندازه، مکان و زمان ضایعه،سن بیمار وجو یا عدم وجود آبسه،تاثیری در نتایج درمان ندارد.

دهان منبعی از باکتری ها است وموفقیت درمان ریشه علاوه بر سیل اپیکالی به سیل کرونالی آن وابسته است.در درمان اندودنتیک اولیه،مکان ضایعه مهم نیست اما در درمان مجدد اندو،اگر ضایعه محدود به ناحیه اپیکال باشد جراحی اپیکال ریشه توصیه می شود.اگر جراحی اپیکال منجر به کاهش نسبت طول ریشه به تاج،زیر یک شود درمان مجدد ریشه راه حل انتخابی است.

در این حالت در صورت وجود کراون های وسیع و پست،امکان شکستن دندان حین خارج کردن آنها وجود دارد.در صورت وجود رادیولسنسی در سطح جانبی ریشه فقط درمان مجدد اندونتیک برای گرفتن سیل مجدد توصیه می شود.بسیاری از دندانپزشکان برای حفظ ترمیم های به کار رفته در دندان توصیه به انجام روش های جراحی برای گرفتن سیل لترالی می کنند که اغلب این روش با تخریب شدید نسوج اطراف دندان و مشکلات زیبایی همراه است.

در روش های غیر جراحی نیز باید به حفظ نسج سالم دندانی برای گرفتن تاثیر فرول و همچنین حفظ ضخامت کافی از نسوج عاجی توجه شود تا دندان بتواند پایه ی مقاومی برای ترمیم های بعدی باشد.

به همبن علت امروزه با توجه به ماهیت تهاجمی و پیش آگهی ضعیف درمان های جراحی برای سیل ریشه توصیه به کشیدن دندان و جایگزینی با ایمپلنت دندان می شود.

متغییر های بیماران

این متغییر ها شامل سابقه ی اجتماعی،شرایط پزشکی،فاکتور های اقتصادی و درک متفاوت افراد از زیبایی می باشد.سیگار علی رغم این که به عنوان منع تجویزی برای ایمپلنت دندان نمی باشد ولی موفقیت درمان ایمپلنت را کاهش می دهد.بنابراین بیمار باید از این موضوع مطلع باشد.دیابت کنترل نشده،خشکی دهان ناشی از مصرف دارو و شیوع زیاد پوسیدگی ها و انگیزه بیمار عواملی هستند که در طرح درمان باید لحاظ شود.همچنین توانایی مالی و انتظارات بیمار نیز باید در نظر گرفته شود.

تعداد امتيازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (841)
گروه خبر: ایمپلنت دندان
کد خبر: 178

  • ایمپلنت یا دندان