X
16

خشکی دهان

خشکی دهان

                             خشکی دهان

                          علائم و درمان آن

 هنگامی که در دهان بزاق کم تولید شده یا اصلا تولید نشود خشکی دهان به وجود می اید.ممکن است همان مقدار بزاقی که ترشح می شود غلیظ و چسبناک باشد.خشک بودن دهان با احساس تشنگی تفتوت دارد.خشکی دهان یک بیماری نیست بلکه عارضه حاصل از بیماری های دیگر است.این بیماری ها سبب کاهش یا متوقف شدن ترشح بزاق و به دنبال ان خشکی دهان می شود.

عملکرد بزاق

بزاق دهان را مرطوب و به فرد کمک میکند تا مزه ی غذا ها را بهتر بفهمد.همچنین ذره های غذا و پلاک میکروبی را تا حدی از روی دندان پاک می کند و به خنثی کردن اسید و باکتری های موجود در دهان کمک می کند.بنابراین مانع از بروز پوسیدگی دندان ها می شود.هنگامی که بزاق ترشح نمی شود دهان پر از ذرات ریز غذا شده و تجمع این مواد سبب بروز دایمی بو ی بد دهان خواهد شد.

کمبود بزاق موجب خشکی پوست اطراف دهان می شود و ممکن است پوست لب خشک و یا حتی گوشه لب زخم شود.

دلایل

کم آبی:کاهش آب بدن به خصوص در روز های گرم و پر تحرک یک اتفاق شایع است.شرایط دیگری مانند تب-تعریق بیش از حد-استفراغ-اسهال و.... ممکن است منجر به کاهش اب بدن و در نهایت موجب خشکی دهان شود.

مشکلات عصبی

خشکی دهان ممکن است با اسیب زدن به اعصاب که ناشی از صدمات سر و گردن است در ارتباط باشد.یک سری از عصب ها پیام هارا از مغز به غدد بزاقی انتقال می دهند بنابراین اگر آنها اسیب ببینند ممکن است دیگر قادر نباشند بزاق کافی تولید کنند.

سیگار

سیگار کشیدن به تنهایی موجب خشکی دهان نمی شود اما استعمال آن و سایر دخانیات می توانند خشکی دهان را تشدید کند.

علائم

خشکی دهان از عوارض یک بیماری است.برای تشخیص خشکی دهان نشانه هایی وجود دارد:

-تشنگی مداوم

-حس سوزن سوزن شدن و سوزش دهان به ویژه زبان

-سرخی زبان

-زخم های دهانی و گوشه لب

-اشکال در بلع

-بوی بد دهان

-خشکی بینی

-عدم تحمل دندان مصنوعی

-افزایش غیر عادی پوسیدگی ها

-گلو درد

تاثیر خشکی دهان بر دندان

همانطور که توضیح داده شد فقدان بزاق می تواند برای دندان ها نیز  مضر باشد.مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به منظور پاکسازی باقی مانده مواد غذایی و باکتری ها از دهان ضروری است.پوسیدگی دندان ها از عوارض شایع و خطرناک خشکی دهان می باشد.از فراورده های فلوراید مانند دهان شویه ها و خمیر دندان های آن برای افزایش مقاومت دندان ها استفاده کنید.همچنین فراورده هایی به نام بزاق مصنوعی در بازار موجود است.در صورت امکان برای مرطوب نگه داشتن بیشتر دهان از انها به کار ببرید

درمان

خشکی دهان معمولا به دنبال مصرف دارو یا یک بیماری اتفاق می افتد بنابراین در صورت امکان باید با پزشک خود مشورت کرده نوعی داروی خودرا تغییر دهید و یا شرایط بیماری خود را بهبود ببخشید.برای رفع علامت های خشکی دهان باید به نحوی دهان خودرا مرطوب نگه دارید ویا میزان ترشح بزاق خودرا افزایش دهید.

راهکارهای مرطوب ماندن دهان و افزایش بزاق:

-مرتب آب بنوشید تا دهانتان مرطوب بماند.همیشه با خود یک بطری آب داشته باشید.هنگام خواب نیز یک شیشه آب کنار رخت خواب خود بگذارید.

-مکیدن آب نبات یا یک تکیه یخ به تحریک غدد بزاقی کمک می کند.بهتر است آب نبات های بدون قند را انتخاب کنیدتا دندان هایتان دچار پوسیدگی نشود.

-ادامس های بدون قند بخورید.

-از دهان شویه های بدون الکل استفاده کنید.

-از خوردن خوراکی های خشک و پر نمک همانند نان خشک بیسکویت و چیپس خودداری کنید.همچنین خوراکی و نوشیدنی های بسیار شیرین نیز گزینه ی مناسبی نیستند.

-از مصرف نوشیدنی های الکل دار یا کافئین دار پرهیز کنید.چای و قهوه باعث زیاد شدن ادرار و از دست رفتن بیشتر آب بدن و خشکی دهان می شود.

-سیگار نکشید

-اگر خشکی دهان دارید لب ها و لثه های شما نیز خشک و تحریک پذیر هستند بنابراین برای رفع خشکی لب های خود از مرطوب کننده های لب و برای جلوگیری از زخم شدن لثه ها نیز از مسواک های نرم استفاده کنید.

تعداد امتيازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (652)
کد خبر: 17

  • خشکی دهان