X
15

تاریخچه دندانپزشکی در ایران و جهان

تاریخچه دندانپزشکی در ایران و جهان

    تاریخچه دندانپزشکی در ایران و جهان

از روزگار کهن بیماری دندان مشکل انسان بوده است.جمجمه افراد Cro Magnon که 25000سال پیش در زمین ساکن بودند شواهدی از پوسیدگی دندان را نشان می دهد.قدیمی ترین منبع ثبت شده بیماری دهان از یک متن سومری است Circa  500سال قبل از میلاد کرم های دندان را به عنوان دلیل پوسیدگی دندان شرح می دهد.

دندانپزشکی باستانی

در زمان باستان مایاها مردمانی با فرهنگ سطح بالا بودند که در گواتمالا و هندوراس فعلی می زیستند.انها که از مردم بابل باستان نیز قدیمی تر بودند به دلایل مذهبی اقدام به قرار دادن اینله(روکش نیمه) روی دندان هاو یا سوراخ کردن صورت و گوش می نمودند.انها در قرار دادن اینله های سنگی زیبا روی حفرات تراش داده شده دندان های قدامی بالا و پایین و گاهی دندان های خلفی مهارت داشتند.بدون شک این اینله ها روی دندانها ی زنده قرار داده می شد و انچنان دقیق این کار انجام می گرفت که حتی تا هزار سال بعد این اینله ها در جای خود باقی می ماندند.اینله ها با چسب های خاص به حفره چسبانده می شد که جنس عمده ی انها با اسپکترو گرافی کلسیم و فسفات تشخیص داده شده است.

دندانپزشکی در گذر زمان

در اوان کودکی دختران فرقه Vanomami در ونزوئلا باریکه های تیز شده از چوب سخت بامبو را به لبها و گونه هایشان فرو می نمودند که جنبه زیبایی داشته است.

مسواک اولیه:مسواک خاورمیانه به نام Siwak  و Misswak یک شاخه کوچک  از درخت سالوادورا پرسیکا به نظر نیم اینچ است که ان را برای یک روز در اب غوطه ور می سازند تا الیاف ان از هم جدا شود.چوب این درخت حاوی بی کربنات سدیم و اسید تانیک و سایر مواد ی است که تاثیر مثبتی روی لثه ها دارد.

دندانپزشکان در سالهای 1700 به جوامع امریکایی مهاجرت کردند و خود را ابتدا وقف حذف دندان های بیمار و قرار دادن دندان های مصنوعی نمودند.مواد ترمیمی استفاده شده  قلع-سرب-نقره و ورقه طلا بود.دندان مصنوعی از عاج تراشیده می شد یا از دندان های گاو نر فرم داده می شد.

در سالهای 1800 حرفه دندانپزشکی شامل کارهایی نظیر کشیدن دندان ها تمیز کردن دندان ها با کاغذ-تراش و برداشتن پوسیدگی ها با وسایل دستی بود.

دندانپزشکی در ایران

در دوره ی قاجار طب ایران به تدریج از سنتی به اروپایی تبدیل گشت و به نظر می رسد طب مدرن ایران نیز از مدرسه دارالفنون اغز شده است.قبل از تاسیس دارالفنون طب به طور کلی سنتی بوده ودرمان ها به طور تجربی و بدون پایه علمی با وسایل کاملا ابتدایی و توسط افراد فاقد صلاحیت انجام می شدو شاید در برخی نقاط دور افتاده انجام شود.برای درد دندان عطار ها از دارو ی گیاهی مثل روغن نخود –اب پیاز-شیره ی انجیر و تریاک استفاده می کردند و برای رفع ابسه از صمغ کتیرا و ارد گندم سرخ شده در روغن استفاده می کردند.

دندانپزشکی در دانشگاه تهران

در ابان ماه 1297 مدرسه طب از مدرسه دارالفنون جدا شد و مرحوم دکتر لقمان الدوله به ریاست ان منصوب گردید.

دانشگاه تهران در عهد رضا شاه تاسیس گردید و نخستین قسمت ان که ساخته شد تالار تشریح بود که در سال1316 کلیه قسمت های دانشکده طب به ساختمان جدید دانشگاه تهران منتقل شد و شروع به کار نمود.در سال 1335 دو رشته داروسازی و دندانپزشکی که شعب دانشکده پزشکی بود به صورت مستقل در امد.بیمارستان امیر اعلم علاوه بر بخش های متعدد پزشکی دارای بخش دندانپزشکی و جراحی فک و صورت و اتاق عمل بود.

وضعیت کنونی دندانپزشکی ایران

تا قبل از انقلاب اسلامی  تنها دو دانشکده دندانپزشکی تهران و ملی ایران فقط در 5 رشته ارتودنسی-پریو دنتولوژی-بیماری های دهان و تشخیص- پروتز و جراحی فک و دهان و صورت دوره های تخصصی ایجاد گردیده بود و پس از انقلاب تعداد رشته های تخصصی به 11 رشته رسید که هر ساله از طریق ازمون پذیرش تعدادی دستیار تخصصی می پذیرند.وظیفه تربیت و اموزش کادر درمانی دندانپزشکی تا سال64 به عهده ی وزارت فرهنگ و اموزش عالی و از ان پس به عهده وزارت بهداشت درمان واموزش پزشکی گذاشته شد.اولین فعالیت صنفی دندانپزشکی تاسیس سندیکای دندانسازان ایران در سال 1322 می باشد.

تعداد امتيازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (866)
کد خبر: 16

  • تاریخچه دندانپزشکی در ایران و جهان